رئیس جمهور روسیه سه‌شنبه شب خبر داد که کشورش رکورد جدید برداشت ۱۵۳ تا ۱۵۵ میلیون تن غلات را به ثبت رسانده است.

به گزارش مرور نیوز از اینتلی نیوز، ولادیمیر پوتین در جریان بازدید از کارخانه هوانوردی اولان اوده گفت: وزیر کشاورزی دو روز پیش به من گزارش داد که برداشت غلات در حال حاضر حدود ۱۵۳ تا ۱۵۵ میلیون تن است و این در واقع رکوردی است که در طول تاریخ معاصر روسیه ثبت شده و مشابه آن در زمان شوروی هم رخ نداده است.

این دومین سال متوالی است که روسیه رکورد جدیدی را در برداشت غلات ثبت می کند زیرا در سال ۲۰۲۲ رکورد ۱۵۳.۸ میلیون تن را به دست آورد و بالاترین رکورد قبلی را – در هر دو دوران روسیه نوین و شوروی - که ۱۳۵.۴ میلیون تن بود، شکست.

دولت روسیه به عنوان بخشی از تلاش‌های پوتین برای رفع اثرات تحریم این کشور پیش از رویارویی با غرب بر سر اوکراین، منابع مالی زیادی را به بخش کشاورزی سرازیر کرده است و تلاش می‌کند در تولید غذا کاملاً خودمختار شود.

با این حال، برخی از تحلیلگران در مورد این نتایج فوق العاده که همزمان با جنگ اوکراین است، ابراز تردید کرده‌اند. روسیه به سرقت مقادیر قابل توجهی غلات از مزارع و کشتزارهای اوکراین متهم شده است.

هر دو نتایج امسال و سال گذشته حدود ۲۰ میلیون تن بیشتر از رکورد قبلی است.

منابع غربی ادعا می‌کنند روسیه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن غلات از اوکراین دزدیده است که بیشتر آن به سوریه ارسال و فروخته شده است و در مجموع روسیه حدود ۴ میلیون تن غلات اوکراینی را دزدیده یا از بین برده است ضمن اینکه جنگ منجر به کاهش یک سوم تولید غلات توسط کشاورزان اوکراینی شده است.

صادرات غلات روسیه و اوکراین به یک موضوع کلیدی تبدیل شده است، زیرا وقفه در صادرات غلات این دو کشور، جهان در حال توسعه را با یک بحران غذایی جدید تهدید می‌کند.

روسیه اعلام کرد که در قرارداد صادرات غلات جدید در ۱۴ مارس (۲۳ اسفند)، کریدور غلات دریای سیاه را فقط به مدت ۶۰ روز تمدید می‌کند، تصمیمی که اوکراین می‌گوید شرایط قرارداد قبلی غلات در استانبول که در ۱۷ نوامبر تمدید شده بود را نقض می‌کند.

مسکو در ۱۳ مارس و پس از سفر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به کی‌یف، در بحبوحه نگرانی‌ها مبنی بر اینکه روسیه در تمدید ۱۲۰ روز دیگر توافق پس از پایان آن در ۱۸ مارس ناکام ماند، این خبر را اعلام کرد.

روسیه مدعی است که این تصمیم به این دلیل است که صادرات کود و منافع کشاورزی این کشور در نظر گرفته نشده است و گفت که پس از توافق‌های اخیر هنوز موانعی بر سر راه صادرکنندگان محصولات کشاورزی روسیه وجود دارد.