دادستانی سوئیس اعلام کرد که درحال تحقیق درباره جاسوسی شهروندان ترک تبار ساکن این کشور است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از بی‌بی‌سی، دادستانی سوئیس مشغول تحقیق درباره این ادعاست که شهروندان ترک ساکن سوئیس هدف عملیات تجسسی هستند.

دادستان های فدرال سوئیس گفتند که "نشانه های ملموسی" در مورد عملیات جاسوسی سیاسی در دست دارند اما جزییات زیادی ارائه نکردند.

وزیر خارجه سوئیس پیشتر در روز پنجشنبه به همتای ترک خود گفته بود که مقام های سوئیسی در مورد فعالیت های غیرقانونی تجسسی تحقیق خواهند کرد.

ترکیه قرار است ماه آینده یک همه پرسی جنجالی برگزار کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این همه پرسی سعی دارد اختیارات خود را تا حدود زیادی گسترش دهد.

اما او برای پیروزی در آن همچنین نیازمند جلب آرای بیش از 4 میلیون شهروند ترک ساکن خارج است.

تلاش های او برای برگزاری گردهمایی هایی در شماری از کشورهای اروپایی برای تشویق رای "آری" مسدود شده و به نزاع لفظی با آلمان، هلند و اتحادیه اروپا منجر شده است.

سوئیس که محل اقامت بیش از 70 هزار شهروند ترکیه است سعی کرده بی طرف بماند.

با این حال رسانه های محلی گزارش داده اند که ترک های منتقد دولت اردوغان در جریان نطقی در ماه جاری در دانشگاه زوریخ هدف جاسوسی قرار گرفته اند.

اخیرا یک عضو مجلس اعیان پارلمان سوئیس شکایتی را تنظیم که در آن دو سازمان ترکیه را به جاسوسی بر شهروندان ترک و شهروندان دوگانه ساکن سوئیس متهم می کند.

روز جمعه دفتر دادستان کل سوئیس در بیانیه ای گفت که "از این سوءظن معتبر آگاه شده است که احتمالا جاسوسی سیاسی در جامعه ترک های سوئیس روی داده" و تایید کرد که از روز 16 مارس تحقیقاتی را در این باره شروع کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز