پدیده تروریسم و باز تولید و حمایت از گروههای تکفیری در منطقه خاورمیانه عربی در راستای تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی و تضعیف جبهه مقاومت همواره با نام ایالات متحده آمریکا گره خورده است .

به گزارش مرورنیوز، پدیده تروریسم و باز تولید و حمایت از گروههای تکفیری در منطقه خاورمیانه عربی در راستای تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی و تضعیف جبهه مقاومت همواره با نام ایالات متحده آمریکا گره خورده است .

آمریکا و هم پیمانان آن طی دو دهه اخیر با تغییر تاکتیک های دخالت مستقیم نظامی بدنبال راه اندازی "جنگ های نیابتی" از رهگذر تشکیل و راه اندازی "گروهک های تروریستی" تحت عناوین مختلف بود که در این چارچوب می توان گروهک های گوناگونی همچون القاعده ، جند الاسلام، جندالله، جند الشام، النصره، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) ، جیش السماء و بوکوحرام را نام برد که طی دو دهه اخیر در قالب حملات تروریستی ضمن تهدید امنیت جهانی ،  خاورمیانه عربی و اسلامی را وارد جنگ ها و بحران های داخلی و منطقه ای کرد که وضعیت کنونی کشورهای عراق ، سوریه و یمن نمونه بارزی از این وضعیت است.

همزمان با گسترش پدیده تروریسم و جنگ های نیابتی شاهد نوعی "بیداری" در میان ملت ها و کشورهای منطقه بویژه جهان اسلام هستیم که توانست ضمن دریدن پرده تزویر آمریکا و بسیج افکار عمومی این گروهک ها را بشدت تضعیف و به انزوا بکشاند و ادعاهای دروغین و شعارهای آنان تحت عنوان اسلام و جهاد و مبارزه را هویدا و نقاب از صورتشان بردارد.

انزوا و استیصال گروهک های تروریستی و تکفیری موجب شد تا آمریکا و هم پیمانانش جهت حفظ منافع و مصالح استعماری و تحکیم موقعیت و امنیت اسرائیل و پشتیبانی مزدوران منطقه ای مجددا خود وارد جنگ مستقیم با کشورهای مستقل و موثر در جبهه مقاومت اسلامی شود که حمله ارتش آمریکا طی روزهای گذشته به مواقع ارتش عراق در موصل و همچنین هجوم شب گذشته به پایگاه هوایی شعیرات بخشی از این بازگشت ایالات متحده به مواجه مستقیم می باشد . حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه دارای چند ملاحظه است:

1-پیروزی های چشمگیر و گسترده ارتش عراق در موصل و پیشروی های عناصر جبهه مقاومت اسلامی در سوریه نشان از پایان حیات داعش و شکست تروریسم بین المللی دارد و همین امر موجب گردید که آمریکا برای جبران شکست های اخیر خود بطور مستقیم وارد کارزار با مردم و کشورهای مستقل شود.

۲-ترامپ برخلاف شعارهای انتخاباتی و انتساب سازماندهی داعش به دموکرات ها ، امروز خود به بهانه واهی حمله بیولوژیک به تروریست ها و در راستای تقویت مواضع و بازسازی داعش دستور حمله شبانه به پایگاه هوایی شعیرات و همچنین کشتار شهروندان سوری را صادر و خبر از حملات جدید می دهد، لذا با وجود روی کارآمدن دولت جدید اما هیچ تغییری در حمایت ایالات متحده آمریکا از داعش و تروریسم حاصل نشده است

۳-حمله شب گذشته ارتش آمریکا به سوریه خبر از برنامه ها و سیاست های خطرناک ترامپ برای منطقه و مقابله با کشورهای واقع در مربع جبهه مقاومت اسلامی می دهد و در آینده شاهد تجاوزات بیشتری از سوی پدرخوانده تروریسم جهانی به کشورهای درگیر با گروههای تکفیری خواهیم بود .

 

۴-حمله شبانه آمریکا به پایگاه شعیرات به دلیل نقش این مرکز نظامی در جنگ با داعش می باشد. پایگاه شعیرات مهمترین پایگاه نیروی هوایی ارتش سوریه در بمباران داعش بود و غیرعملیاتی شدن آن به داعش فرصت بازسازی می دهد.

در اهمیت این پایگاه همین بس که نیروهای روسی آن را برای عملیات ضد داعش تجهیز کرده و در آن حضور مستمر دارند.الشعیرات دومین پایگاه مهم روسیه در سوریه بعد از الحمیم بود. نقش این پایگاه در هدف قرار دادن داعش در دیرالزور و گروههای تروریستی در آداب بود.جنگنده های میگ 23، سوخو 22 و ال 39 ارتش سوریه و همچنین توپولوف های ارتش روسیه در این پایگاه بوده است.

در مجموع حمله شب گذشته ارتش آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات در قالب سناریوی جدید برای براندازی دولت سوریه و تقویت داعش دارای ابعاد گوناگون است .

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز