در پی اعلام تصمیمی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام باعث واکنش های متفاوت مجامع بین الملی، در طیفی از موافقان و مخافان خروج از برجام شد.

به گزارش مرور نیوز، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته 18 اردیبهشت (8 می 2018) طی سخنانی تصمیم خود درباره توافق هسته ای ایران و کشورهای 5+1 موسوم به برجام را اعلام کرد. 

دونالد ترامپ گفت: امروز می خواهم دنیا را از تلاش ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای مطلع کنم. ترامپ در این سخنرانی گفت: برجام به ایران برای تداوم غنی سازی و نزدیک شدن به بمب کمک کرد. وی مدعی شد: ایران حامی تروریسم و صادر کردن سلاح های خطرناک است. ترامپ گفت: حامیان ایران در سالهای گذشته سفارت خانه های امریکا را بمباران کردند، آمریکائیها را ربودند و مورد شکنجه قرار دادند. اقدامات حکومت ایران خطرناک است. وی مدعی شد: وعده های ایران برای ادامه برنامه صلح آمیز هسته ای دروغ بود. وی گفت: برجام باعث صلح نشد و نخواهد شد. ترامپ افزود: اعلام می کنم که آمریکا از توافق هسته ای خارج خواهد شد. تحریم های اقتصادی علیه ایران در بالاترین سطح به اجرا در می آید و من دستور آن را صادر خواهم کرد.

اعلام این تصمیم از سوری ترامپ باعث واکنش های متفاوت مجامع بین الملی، در طیفی از موافقان و مخافان  خروج از برجام شد که در زیر به بیان آنها خواهیم پرداخت:

مخالفان خروج آمریکا از برجام

بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان

در متن بیانیه مشترکی که از سوی ترزا می نخست‌وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه صادر شد، آمده است: رهبران انگلیس، فرانسه و آلمان ما نسبت به حصول اطمینان از اجرای این توافق متعهد می‌مانند و با سایر جناح‌های این قرارداد در این راستا همکاری می‌کنند.

برجام

فدریکا موگرینی

 فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش کمتر دیده شده از وی به سخنرانی دونالد ترامپ و خروج آمریکا از برجام با چهره ای عصبانی گفت:نه تنها از برجام خارج نمی شویم بلکه از منافع خود دفاع می کنیم. وی ادامه داد : برجام یکی از دستاورد های مهم جهانی است و ما به خواسته های خود از برجام دست پیدا کرده ایم.

ترکیه: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یک گام ناامیدکننده است

وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: خروج آمریکا از برجام با وجود پایبندی ایران به این توافقنامه را به عنوان گامی ناامیدکننده ارزیابی می‌کنیم.

واکنش دمشق به خروج ترامپ از برجام: آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست

سوریه تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای با ایران( برجام) را به شدت محکوم و همبستگی کامل خود با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا: هدف ترامپ دستیابی به توافق جدید با ایران است

وزیر خزانه‌داری آمریکا هدف رئیس جمهوری این کشور از بازگرداندن تحریم‌ها به ایران را دستیابی به توافق جدید اعلام کرد.

وزیر خارجه آلمان: خروج آمریکا به معنای پایان برجام نیست

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این خروج آمریکا به معنای پایان توافق نیست، تأکید کرد که توافق هسته‌ای ایران ضامن امنیت و صلح بین‌المللی است.

وزیر خارجه انگلیس‌:‌ لندن عمیقا متعهد به برجام است؛ منتظر جزئیات طرح آمریکا می‌مانیم

وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تأسف از تصمیم ترامپ برای خروج آمریکا از برجام گفت که کشور عمیقا پایبند به این توافق می‌ماند، اما همچنان منتظر جزئیات طرح آمریکایی‌ها می‌مانیم.

لیبرمن از ماتیس بابت خروج آمریکا از برجام تشکر کرد

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در تماس با همتای آمریکایی خود از خروج واشنگتن از برجام تشکر کرد.

روسیه: خروج از برجام باعث بی‌اعتباری آمریکا شد

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای با ایران باعث بی اعتباری خود شد.

جان‌کری: اعلام امروز باعث منزوی شدن آمریکا از متحدان اروپایی شد

وزیر امور خارجه سابق آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام امنیت این کشور را تضعیف کرد.

واکنش ظریف به خروج آمریکا از برجام

وزیر خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت که تلاش دیپلماتیکی را آغاز خواهد کرد تا ببیند آیا باقی ماندن ایران در برجام می‌تواند منافع کامل را تضمین کند یا خیر.

آلمان: هرآنچه از برجام که ممکن است را باید نجات داد

معاون وزیر خارجه آلمان در واکنش به اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام گفت: اروپایی‌ها باید هر‌آنچه از توافق هسته‌ای با ایران را که ممکن است، نجات دهند.

اوباما: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خطای جدی است

رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام کرد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خطای جدی است.

سخنگوی اردوغان: تصمیم ترامپ ثبات منطقه را متزلزل خواهد کرد

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه به خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای بین‌المللی با ایران واکنش نشان داد.

نخست وزیر ایتالیا خواستار حفظ برجام شد

در پی اعلام رئیس جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران، نخست وزیر ایتالیا خواستار حفظ برجام شد.

واکنش دبیرکل سازمان ملل به خروج آمریکا از برجام

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به خروج دولت آمریکا از برجام واکنش نشان داد. گوترش از دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای با ایران خواست به این توافق پایبند بوده و از آن خارج نشوند.

انگلیس، فرانسه و آلمان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند می‌مانند

نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که این کشور به همراه فرانسه و آلمان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند باقی خواهند ماند.

واکنش روسیه به خروج آمریکا از برجام

وزارت خارجه روسیه به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد و آن را تهدید کننده امنیت بین المللی دانست.

ماکرون از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام ابراز تأسف کرد

 "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه در واکنش به اعلام خروج آمریکا از برجام ابراز تاسف کرد و گفت: فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم آمریکا برای  خروج از برنامه جامع اقدام مشترک متاسف هستند. رژیم منع اشاعه هسته‌ای در خطر قرار دارد.

 

موافقان خروج آمریکا از برجام

عربستان از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام استقبال کرد

پس از رژیم صهیونیستی، این عربستان بود که از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام استقبال کرد.

نتانیاهو: تصمیم ترامپ برای خروج از برجام شجاعانه و صحیح بود

 "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که  تصمیم دونالد ترامپ در خروج از برجام شجاعانه و صحیح بوده است.

وزیر خارجه آمریکا: بر محو برنامه موشک‌های بالستیک ایران تمرکز خواهیم کرد

وزیر خارجه آمریکا در پی اعلام خروج آمریکا از برجام از سوی دونالد ترامپ گفت: با شرکای‌مان برای محو تهدید برنامه موشک‌های بالستیک ایران متمرکز خواهیم شد.

استقبال حکومت بحرین از تصمیم ترامپ درباره برجام

حکومت بحرین هم همسو با رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خروج از برجام استقبال و حمایت کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا: تحریم‌ها علیه ایران طی بازه 90 روزه و 180 روزه علیه ایران باز می‌گردد

وزارت خزانه داری آمریکا دستور العمل خروج از برجام را منتشر کرد و طی آن اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران طی بازه 90 روزه و 180 روزه علیه ایران باز می‌گردد.

بولتون: شرکت‌های خارجی 6 ماه وقت دارند حضور خود در ایران را کاهش دهند

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید، شرکت‌هایی که هم‌اکنون در حال تجارت با ایران هستند، 6 ما وقت دارند توافقات [حضور] خود را کاهش دهند.

حمایت امارات از تصمیم ترامپ درباره برجام

امارات متحده عربی هم همسو با رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خروج از برجام استقبال و حمایت کرد.

سفیر آمریکا در آلمان: شرکت‌های آلمانی هر چه سریعتر فعالیت‌های خود در ایران را کاهش دهند

سفیر آمریکا در آلمان طی پیامی در توئیتر نوشت که شرکت‌های آلمانی باید هر چه سریعتر فعالیت‌های خود در ایران را کاهش دهند.

واکنش مصر به خروج آمریکا از برجام

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفت که مصر با اهتمام زیاد تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای با ایران( برجام) را دنبال می‌کند.

وزیر خزانه داری آمریکا: مجوز فروش بوئینگ به ایران لغو می‌شود

وزیر خزانه داری آمریکا از لغو مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران خبر داده است.

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار نفت آسیا

یک خبرگزاری غربی نوشت، در حالی که کشورهای آسیایی برای اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرکنندگان بزرگ نفت آماده می‌شوند، پالایشگاه‌های آسیا به دنبال منابع جایگزین برای تامین نفت مورد نیاز خود هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز