مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: آمریکا برای محروم کردن سایر کشورها از مذاکرات اتمی با پیونگ یانگ تلاشی نمی‌کند اما فکر می‌کنم که این یک ترجیح برای ما باشد.

به گزارش مرور نیوز، جان بولتون با اشاره به این مساله که ترامپ آماده سومین نشست احتمالی با کیم جونگ اون ، رهبری کره شمالی است، گفت: فکر می‌کنم که کیم جونگ اون دست کم تاکنون، یک تماس رو در رو با آمریکا را خواستار شده که آن را به دست آورده است.

بولتون گفت : ترامپ همچنان به دنبال یک نشست احتمالی سوم با کیم جونگ اون است و ادامه داد: او تقریباً بابت این مساله احساس قوی‌ای دارد. او دائماً گفته که فکر می‌کند روابط خوبی با کیم جونگ اون دارد و رویکرد شش جانبه در گذشته شکست خورده است.

بولتون همچنین گفت که ترامپ به تمایل کیم در رویکرد گام به گام برای خلع سلاح اتمی علاقه‌ای ندارد که در آن کره شمالی به دنبال کاهش و تسهیل برخی از تحریم‌ها در ازای اقداماتی در راستای خلع سلاح اتمی است.

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: فکر می‌کنم اگر به سیاست‌های گذشته نگاهی بیندازید، پاسخ به آن "نه" است. سیاست‌های گذشته که اینچنین بوده‌اند، همگی محکوم به شکست شدند. به کیم جونگ اون یا پدرش کمک مالی شد و سپس هیچ کاری در راستای تعهد به خلع سلاح اتمی صورت نگرفت.

بولتون همچنین ادامه داد: آمریکا سندی را امضا کرده که بر اساس آن موافقت کرد مبلغی برای مراقبت اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی بازداشتی در کره شمالی پرداخت شود اما هرگز دو میلیون دلار که درخواست پیونگ یانگ بود، پرداخت نشد.

بولتون که گفته بخشی از دولت در آن زمان نبود، گزارش‌های روزنامه‌ها را تأیید کرد که کره شمالی پیش از بازگشت این دانشجوی در کما رفته به آمریکا به تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۱۷ درخواست این پول را داشت.

وی درباره اینکه آیا جوزف یون، فرستاده آمریکا حین سفر به کره شمالی برای بازگرداندن وارمبیر سندی را امضا کرده، یا نه گفت: بله چنین چیزی بوده است.

وی ادامه داد، هیچ پرداختی صورت نگرفته است. از چند روز قبل که دارم به آن نگاه می‌کنم، کاملاً برای من واضح است که برای کسی پولی پرداخت نشده است. این واضح است.

وارمبیر، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا که به کره شمالی سفر کرده بود، در ژانویه ۲۰۱۶ بازداشت شد. رسانه رسمی کره شمالی اعلام کرد که وی به ۱۵ سال حبس در اردوگاه کار اجباری به اتهام تلاش برای سرقت یک پوستر حاوی شعاری پروپاگاندایی از هتل محل اقامتش محکوم شد.

بولتون همچنین گفت: فکر می‌کنم که چین و روسیه هر دو می‌توانند اعمال تحریم‌های خود بر کره شمالی را بیشتر کنند. فکر می‌کنم که آنها در ماه‌های اخیر در این باره تقریباً خوب بوده‌اند اما به نظرم آنها همیشه باید این کار را انجام دهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز