شهرک‌ها و روستاهای حومه شرقی دیرالزور شاهد اعتراضات گسترده ساکنان علیه نیروهای سوریه دموکراتیک بود .

به گزارش مرور نیوز، تظاهرکنندگان در دیرالزور خواهان اخراج نیروهای کرد از این مناطق به دلیل افزایش آشوب، قتل و احتکار نفت شدند. تظاهرکنندگان مسیرهای اصلی را بستند و لاستیک‌ خودرو را به آتش کشیدند. این منابع می‌گویند که نیروهای سوریه دموکراتیک به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی کرده‌اند که موجب زخمی شدن تعدادی از آن‌ها شده است.

به گفته ساکنان، معترضان و رؤسای عشایر، این اعتراضات از پنج روز پیش آغاز شده است و ساکنان نفتکش‌ها را در میدان نفتی "العمر" که یکی از بزرگترین میادین نفتی تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک است مجبور به بازگشت کردند. معترضان شعار "نه به اشغال کردها" سر دادند.

یگان‌های مدافع خلق کرد به این تنش واکنشی نشان نداده‌اند اما مسئولان کرد می‌گویند مذاکراتی را با رهبران عشایر درباره خواسته‌های ساکنان محلی برگزار کرده‌اند. ساکنان عرب دیرالزور مسئولان سوریه دموکراتیک را به تبعیض متهم می‌کنند اما سوریه دموکراتیک این مسئله را رد می‌کند.

تظاهرکنندگان در شهرک الطیانه یکشنبه پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن این عبارت نوشته شده بود: "زندان‌های نیروهای سوریه دموکراتیک..اعراب ۱۰۰ درصد کردها صفر درصد. عدالت کجاست؟ "

به گفته برخی منابع، تلویزیون رسمی سوریه نیز صحنه‌هایی از این اعتراضات را پخش کرده که نشان می‌دهد نیروهای سوریه دموکراتیک به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز