نیروی هوایی ارتش سوریه عملیات نظامی را به پایگاه‌های تروریست‌ها در منطقه عاری از سلاح در حماه ترتیب دادند که موجب تخریب پایگاه‌ها و انهدام انبارهای اسلحه و توپخانه گروه تروریستی جیش العزه وابسته به هیئت تحریر الشام شد.

به گزارش مرور نیوز، یک منبع نظامی تاکید کرد: ارتش سوریه حملات راکتی و توپخانه‌ای شدیدی را با حمایت هوایی جنگنده‌های این کشور و روسیه به چندین محور در حومه شمالی و شمال غربی حماه آغاز کرد و پس از آن نیروهای پیاده‌ نظام به محور شمالی حومه حماه حرکت کردند. آنها توانستند پس از درگیری‌های شدیدی با جیش العزه و دیگر گروه‌های تروریستیِ همپیمان با جبهه النصره، کنترل تپه استراتژیک تل عثمان و مزارع و شهرک البانه را به دست بگیرند.

جیش العزه مدعی شد، در این درگیری یک دستگاه تانک ارتش سوریه را منهدم کرده و تمامی سربازان داخل آن کشته شدند.

همچنین این گروه تروریستی از درگیری‌های شدیدی در نزدیکی البانی خبر داد.

همچنین رسانه‌های سوری از پیشروی ارتش این کشور به سمت آخرین پایگاه مخالفان در شمال غرب سوریه خبر دادند.

طبق گزارش‌های منتشر شده این نیروها در یک درگیری بسیار شدید، کنترل یک روستا و تپه استراتژیک را از مخالفان گرفتند و این بزرگترین نفوذ نیروهای همپیمان با دمشق تا بدین لحظه به آخرین پایگاه مخالفان بوده است.

جنگنده‌های روسیه و سوریه در چند روز اخیر بیش از ۱۰۰ بار پایگاه‌ها و انبارهای اسلحه و نیز خطوط امدادرسانی گروه‌های تکفیری واقع در منطقه عاری از سلاح در حماه را هدف قرار دادند.

ارتش سوریه نیز از صبح دوشنبه تجهیزات نظامی گسترده‌ای را به جبهه‌های درگیری در حومه شمالی حماه منتقل کرد.

عملیات شدید نیروهای ارتش این کشور علیه شبه‌نظامیان در بخش‌های شمالی استان حماه و قسمت‌های جنوبی ادلب خبر داد.

برخی منابع دیپلمات ترکیه‌ای به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفتند: عملیات ارتش سوریه و همپیمانانش علیه ادلب با هدف توسعه دامنه مناطق تحت کنترل این ارتش انجام شد و ترکیه این عملیات را در چارچوب توافقنامه‌های به دست آمده با طرف‌های مختلف درباره منطقه کاهش تنش در ادلب در مذاکرات آستانه و نیز توافقنامه سوچی درباره منطقه عاری از سلاح بررسی می‌کند.

این منابع افزودند: ترکیه به رایزنی‌های خود با روسیه و ایران برای حفاظت از توافقنامه آتش‌بس و کاهش تنش ادامه می‌دهد و رایزنی‌های کنونی با مسکو از منظر هماهنگی‌ها درباره ادلب اهمیت دارند.

منابع مذکور در ادامه گفتند: پس از حمله شنبه گذشته یگان‌های مدافع خلق کرد که به کشته شدن یک افسر ترکیه‌ای و زخمی شدن یک تن دیگر انجامید، این رایزنی‌ها در سطح چهره‌های سیاسی و نظامی و دستگاه‌های اطلاعاتی با روسیه با هدف توقف حملات و آغاز گشت‌زنی‌های مشترکی در تل رفعت و نیز حمایت از توافقنامه‌ها در ادلب انجام می‌شوند.

به گفته یک منبع نظامی سوری، ارتش این کشور از این پس هرگز در موقعیت پاسخ به اقدامات تحریک‌آمیز و حملات شبه‌نظامیان نخواهد ماند و عملیات پاکسازی منطقه عاری از سلاح اولویتی است که نمی‌توان آن را به تاخیر انداخت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز