تعداد تظاهرکنندگانی که در تیراندازی در محل تحصن آنها در خارطوم کشته شدند، به چهار نفر افزایش یافت، همچنین یک افسر ارتش این کشور نیز کشته شد.

به گزارش مرور نیوز، کمیته پزشکان سودان  در بیانیه‌ ای این خبر را اعلام کرد اما به تعداد زخمی‌های این تیراندازی اشاره‌ای نشده است هرچند فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند تعداد زخمی‌ها بیش از ۵۰ تن است.

کمیته یاد شده در ادامه اعلام کرد، در جریان برچیدن چادرهای برپا شده در این تحصن تعداد زخمی‌ها به ۱۵ تن افزایش یافت. جراحات وارده در اثر ضربات با قنداق تفنگ، باتوم و شلاق بود.

تلویزیون سودان نیز کشته شدن یک افسر ارتش این کشور و سه غیرنظامی و نیز زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان در جریان اعتراضات عصر دوشنبه را تایید کرد.

شورای نظامی سودان نیز پیش از این در بیانیه‌ای از کشته شدن یک پلیس نظامی و زخمی شدن سه تن دیگر از آنها و نیز زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان در درگیری‌های عصر دوشنبه خارطوم خبر داده بود.

شورای نظامی در ادامه گروه‌های مسلحی که از پیشروی در مسیر دستیابی به توافق نهایی میان شورا و گروه‌های آزادی و تغییر خرسند نیستند را به تیراندازی در اعتراضات و تحریک به خشونت متهم کرد.

در بیانیه یاد شده آمده است، این گروه‌ها وارد محدوده تحصن و چند منطقه دیگر شده و فراخوان‌های برنامه‌ریزی شده‌ای را برای افزایش تنش‌ها آغاز کردند.

گروه‌های آزادی و تغییر در بیانیه‌ای از خشونت‌ها و نقض آشکار حقوق معترضان در محل تحصن و دیگر مناطق خارطوم ابراز نگرانی و مخالفت خود را با اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان از سوی هر گروهی اعلام کرد.

همچنین این گروه‌ها در ادامه با تاکید بر این مساله که حفظ جان انقلابی‌ها اولویت اصلی است که نمی‌توان از آن غافل شد، از شورای نظامی خواست به وظایف خود در حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز عمل کند.

در این بیانیه در عین حال بر ادامه انقلاب تا تحقق تمامی اهدافش تاکید و عنوان شد، خواسته‌های انقلاب طبق بیانیه این گروه‌ها در انتقال قدرت به دولتی مدنی خلاصه می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز