رهبر مخالفین دولت ونزوئلا اعلام کرد، نمایندگانش را به اسلو برای شرکت در مذاکرات مستقیم با نمایندگان نیکولاس مادورو به عنوان بخشی از تلاشهای نروژ برای میانجیگیری میان دو طرف اعزام کرده است.

به گزارش مرور نیوز، خوآن گوایدو اعلام کرد که نمایندگانش هم با مقامات دولت نروژ و هم با نمایندگان دولت ونزوئلا گفت‌وگو می‌کنند. رسانه‌ها اعلام کردند که خورخه رودریگز و هکتور رودریگز، وزیر ارتباطات ونزوئلا و فرماندار ایالت میراندا در مذاکرات اولیه حضور داشتند اما اکنون در مذاکرات چند روز آینده شرکت خواهند کرد. آنها به همراه وزیر خارجه ونزوئلا در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

مادورو از نروژ به خاطر تلاشهایش برای برقراری صلح و ثبات در ونزوئلا قدردانی کرد اما گوایدو نسبت به روند مذاکرات محتاط است.

وی اعلام کرد که هیات مذاکره کننده اپوزیسیون به سرپرستی استالین گونزالس ، معاون رییس پارلمان ونزوئلا و گراردو بلید، نماینده پیشین پارلمان این کشور خواهد بود که هر دو در مذاکرات اولیه حضور داشتند.

گوایدو چند روز گذشته در میان هوادارانش اعلام کرد: هر گونه مذاکرات باید به سمت کناره‌گری مادورو و برگزاری انتخابات جدید پیش رود. ما بر این دو مساله اصرار می‌ورزیم. روز شنبه هر دو هیات برای مذاکرات به نروژ سفر کردند. وزیر خارجه نروژ از حضور هر دو طرف در مذاکرات پیشرو قدردانی کرد.

گوایدو اعلام کرده است که اینبار دیگر اپوزیسیون وارد مذاکرات غلط و اشتباه همانند گذشته نمی‌شوند. به همین خاطر است که ما هنوز در خیابانها هستیم. زیرا می‌دانیم که نمی‌توان به اظهارات دیکتاتوری گوش کنیم.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تنها مساله‌ای که باید با مادورو مورد گفت‌وگو قرار گیرد، نحوه برکناری وی از قدرت است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما امیدواریم که مذاکرات اسلو بر این مساله متمرکز شود. اگر آنها در این مسیر گام بردارند، ما امیدواریم که پیشرفتی حاصل شود. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز