اعمالرئیس‌ جمهور آمریکا با امضای فرمانی اجرایی، مجوز اعمال تحریم های جدید علیه روسیه را به دلیل پرونده اسکریپال صادر کرد.

به گزارش مرور نیوز، مقامات دولتی آمریکا می‌گویند دونالد ترامپ فرمان اجرایی دور دوم اعمال تحریم‌ ها علیه روسیه را به خاطر پرونده مسمومیت شیمیایی سرگئی اسکریپال صادر کرده است.

نشریه پولیتیکو به نقل از چند مقام دولتی آمریکا این خبر را منتشر کرده است.

آمریکا دور نخست این تحریم‌های ضد روسی را در ۲۷ اوت ۲۰۱۸ با استناد به «قانون نابودی جنگ‌افزار‌ها و تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی ۱۹۹۱» اعمال کرد. واشنگتن مدعی است مسکو مفاد این قانون را نقض کرده است.

بنا به گزارش رسانه‌های انگلیسی، سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روس و دخترش، چهارم مارس سال ۲۰۱۸ در بیرون از یک مرکز خرید در شهر سالزبری انگلیس با استفاده از گاز عامل عصب مسموم شدند.

اسکریپال در سال ۲۰۰۶ از سوی مقامات روسیه به اتهام همکاری با ام. آی. سیکس (سرویس اطلاعاتی انگلیس) و افشای اسامی ماموران پوششی اطلاعاتی روسیه در اروپا به سیزده سال زندان محکوم شد. دمیتری مدودوف، رئیس جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ با امضای فرمانی اسکریپال را عفو کرد، اما وی به انگلیس رفت. لندن، مسکو را مسئول مسمومیت جاسوس دوجانبه می‌داند و بار‌ها در این خصوص به روسیه اتهام‌زنی کرده است. مسکو با رد تمامی این اتهامات خواستار ارائه شواهد موثق از سوی لندن شده است.

چند هفته پیش رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ خواسته بود تا روسیه را به علت حمله ادعایی با سلاح شیمیایی در انگلیس تحریم کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز