یکی از رهبران انصارالله یمن گفت: هر گونه اخبار درز یافته مبنی بر اعلام آتش‌بس جزئی از سوی عربستان صحت ندارد و ما تنها آتش‌بس فراگیر از سوی دشمن همزمان با لغو محاصره یمن را می‌پذیریم.

به گزارش مرور نیوز، منابع آگاه به خبرگزاری بلومبرگ اعلام کردند: عربستان درحال حرکت به سمت توافق آتش بس جزئی در یمن است؛ خبری که انصارالله یمن آن را تکذیب کرد.

منابع مطلع از این طرح که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری بلومبرگ گفتند، تصمیم عربستان در پی گام‌های غیرمنتظره نیروهای انصارالله است که در ۲۰ سپتامبر آتش‌بس یکجانبه‌ای را در یمن یعنی چند روز بعد از حمله به تاسیسات پالایشگاهی آرامکوی عربستان اعلام کردند.

به ادعای این منابع، ریاض با آتش‌بس محدود در چهار نطقه از جمله صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل انصارالله است، موافقت کرده است.

به گفته منابع آگاه به رایزنی‌ها در این باره، اگر توافق‌ آتش‌بس در این مناطق اجرایی شود عربستانی‌ها تسری این آتش‌بس به بخش‌های دیگر یمن را بررسی خواهند کرد.

این در حالی است که به رغم اعلام مسؤولیت حمله به آرامکو از سوی انصارالله مسؤولان سعودی، آمریکایی و اروپایی این اعلام مسؤولیت را رد می‌کنند. آنها مدعی هستند، انصارالله چنین سلاح‌ها و مهارتی را برای این حمله پیشرفته ندارد.

در این راستا محمد علی الحوثی، یکی از رهبران انصارالله یمن تاکید کرد: هر گونه اخبار درز یافته مبنی بر اعلام آتش‌بس جزئی از سوی عربستان صحت ندارد و ما تنها آتش‌بس فراگیر از سوی دشمن همزمان با لغو محاصره یمن را می‌پذیریم.

محمد علی الحوثی اضافه کرد: اخبار درز یافته مبنی بر توافق با عربستان درباره اجرای آتش‌بس در چهار نقطه از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی منتشر شده و هیچ طرف رسمی پشت آنها نیست.

وی افزود: طرح مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در صنعا مبتنی بر توقف کامل حملات بود و درز اخبار درباره آتش‌بس جزئی صحت ندارد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز نوشته بود، توافق جدیدی حاصل شده مبنی بر آتش‌بس در چهار نقطه از جمله صنعا، در حالی که منابع مطلع به این روزنامه مدعی شده بودند، امکان امتداد آتش‌بس به مناطق دیگر در صورت پایداری آن وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز