کاخ سفید دسترسی به مکالمات دونالد ترامپ با سران روسیه و عربستان سعودی را محدود کرد.

به گزارش مرور نیوز، سی‌ ان‌ ان اعلام کرد: کاخ سفید دسترسی به مکالمات تلفنی ضبط شده بین دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه را محدود کرده حال آنکه این محدودیت شامل مکالمات ضبط شده ترامپ و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هم می‌شود.

به گفته یک منبع آگاه، متن یکی از مکالمات تلفنی ترامپ و بن سلمان، برخلاف روال معمول منتشر نشد؛ حال آنکه دسترسی به متن مکالمه با پوتین نیز بسیار محدود بود.

البته مشخص نیست این مکاتبات در همان سیستم فوق محرمانه‌ای طبقه‌بندی می‌شوند که مکالمه دردسرساز اخیر با عنوان اوکراین-گیت.

ظاهراً مکالمه ترامپ و ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی در سیستم جداگانه‌ای نگهداری می‌شده که برای حفاظت از مسائل امنیتی چون عملیات‌های نظامی مخفی در نظر گرفته شده است.

در پرونده اوکراین گیت،  ترامپ متهم است در جریان تماسی تلفنی، ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود را تهدید کرده چنانچه تحقیقاتی را درباره جو بایدن رقیب دموکرات وی در انتخابات ۲۰۲۰ انجام ندهد، کمک‌های نظامی به کی‌یف را قطع خواهد کرد.

این در حالی است که روز جمعه نیز «کورت وولکر» نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور اوکراین از مقام خود کناره گیری کرد.

گفتنی است همانگونه که دموکرات‌ها ترامپ را به دلیل برتری دادن مسائل شخصی به مسائل امنیت ملی تحت فشار گذاشته‌اند؛ وی نیز به نوبه خود مدعی است بایدن در سال ۲۰۱۶، دولت کی‌یف را برای اخراج «ویکتور سوکین» دادستان وقت اوکراین تحت فشار قرار داده تا از کسب و کار پسرش «هانتر بایدن» محافظت کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز