متخصصان کره‌ای باتری جدیدی را طراحی کرده‌اند که مانند مار پیچ و تاب خورده و کج و راست می‌شود و دنیای ذخیره سازی انرژی را متحول می‌کند.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از نیواطلس، توانایی منحصر به فرد باتری یادشده برای تقلید از رفتارهای مار باعث می‌شود تا از این باتری برای تولید ربات‌های منعطف، وسایل الکترونیکی پوشیدنی و دیگر دستگاه‌هایی که نیازمند انعطاف پذیری هستند، استفاده شود.

این باتری منعطف متشکل از باتری‌های بسیار کوچک و سخت به هم پیوسته است تا خم و راست شدن آنها به سادگی ممکن شود. باتری‌های یادشده از سلول‌های کوچک باتری‌های لیتیومی تشکیل شده‌اند که به شکل فلس‌های شش ضلعی مارها طراحی شده‌اند و برای افزایش انعطاف مواد پلیمری و مسی نیز به آنها افزوده شده تا بدون آسیب دیدن خم و راست شوند. شکل هر یک از سلول‌های شش ضلعی نیز با دقت بهینه سازی شده تا ظرفیت باتری به حداکثر خود برسد.

این باتری حتی در صورت تا خوردن کامل و کشش شدید باز هم قابل استفاده بوده و برای ۳۶ هزار بار شارژ آمادگی دارد. ربات‌های منعطف جستجو و نجات گزینه‌هایی مناسب برای نصب باتری‌های مذکور هستند. زیرا این ربات‌ها معمولاً در فضاهای باریک و محدود فعالیت می‌کنند. همچنین می‌توان از باتری مذکور برای طراحی ماهیچه‌های مصنوعی استفاده کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز