همزمان با اختتامیه هفته جهانی فضا ۲۰۲۱ که با شعار «نقش زنان در فضا» برگزار شد، «کمیته زنان صنعت فضایی» در پژوهشگاه فضایی ایران تشکیل شد.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران ، دکتر فاطمه نویدی رئیس کمیته زنان صنعت فضایی ایران هدف از تشکیل این کمیته را نگاه ویژه به توانمندی‌ها و تجربیات تخصصی بانوان پژوهشگر و دست‌اندرکار حوزه فضایی کشور و برنامه‌ریزی منسجم برای شناسایی بانوان توانمند و متخصص به منظور توسعه مشارکت بانوان در تصمیم‌سازی‌ها و سیاستگذاری‌ها عنوان کرد.

وی بهره‌مندی مؤثرتر از توان علمی زنان متخصص، افزایش مشارکت و اشتراک‌گذاری تجارب بانوان موفق در عرصه‌های مختلف صنعت فضایی، برنامه‌ریزی برای توان‌افزایی بانوان توانمند در حوزه‌های مدیریتی، حمایت از توسعه کسب و کارهای فضاپایه با محوریت بانوان و تعامل با چهره‌های موفق بین‌المللی و بهره‌گیری از تجارب آنها بیان کرد.

نویدی در مراسم اختتامیه هفته جهانی فضا درباره نیازسنجی تشکیل کمیته زنان صنعت فضایی گفت: این کمیته پس از دو دوره برگزاری موفق «رویداد زنان در صنعت فضایی ایران» و بنا به دستور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در راستای تقویت جایگاه و شانیت بخشیدن به فعالیت زنان در صنعت فضایی تشکیل شده است.

وی گفت: با توجه به مأموریت‌های تعریف شده، این کمیته در سه بخش برنامه‌ریزی، ترویج و فرهنگ‌سازی و پژوهش و فناوری و با سازماندهی رویدادهای متنوع علمی، پژوهشی و ترویجی برای گروه‌های مختلف مخاطبان شامل دانش‌آموزی، دانشجویی، کسب وکارهای فضاپایه و عموم مردم، فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند.

رئیس کمیته زنان صنعت فضایی ایران با بیان اینکه پیش‌نویس اولیه اساسنامه این کمیته تدوین شده و فرایند تصویب آن در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است، تاکید کرد: با توجه به نقش کلیدی و حضور تأثیرگذار بانوان به ویژه در عصر چهارم فضا، شعار در نظر گرفته شده برای این کمیته «فضای نو، زنان پیشرو» است و امید است این کمیته با برنامه‌ریزی منسجم و فعالیت‌های مستمر خود بتواند در توسعه نقش زنان در صنعت فضایی ایران، نقش مؤثری ایفا کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز