سخنگوی دولت گفت: حق بیمه معلولان به کارفرمایان پرداخت می شود که به اشتغال معلولان کمک می کند.

به گزارش مرور نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت مصوبات جلسه را تشریح کرد.

وی گفت: لایحه معلولیت توسط دولت به مجلس ارائه شده و به تصویب رسید و در جلسات اخیر هیئت دولت آیین نامه های اجرایی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: امروز کمک هزینه ارتقا کارایی افراد دارای معلولیت به میزان شدت و نوع معلولیت و عملکرد آنها مشخص شد. کارفرماهایی که افراد معلولی را به کار گیرند به آنها کمک خواهد شد و بخشی از مزد این افراد به کارفرماها پرداخت می‌شود.

ربیعی گفت: در مجموع امسال ۱۳۰۰ میلیارد تومان دولت برای اجرای قانون جامع معلولیت اعتبارات اختصاص داد، در مرحله اول ۱۳۰۰ میلیارد اعتبارات اختصاص داده شد و در کنار حق بیمه معلولان به کارفرمایان پرداخت می شود که به اشتغال معلولان کمک می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این آیین نامه اجرای آموزش های رایگان برای افراد دارای معلولیت در دولت به تصویب رسید.

سخنگوی دولت اظهار داشت: دو گزارش در دولت قرائت شد، اول گزارش هایی در مورد صادرات و واردات، سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ واردات کالاهای مصرفی ۳۱.۲ درصد کاهش داشته است و از حدود ۶ هزار ردیف تعرفه فعال، ۱۵۲۴ ردیف تعرفه تاکنون وارداتش ممنوع شده که این امر در راستای کمک به تولید داخلی اقدام خوبی است.

* قاچاق و واردات غیررسمی به میزان دو میلیارد دلار کاهش یافته است

ربیعی اظهار داشت: علاوه بر این گزارش داده شد قاچاق و واردات غیررسمی به میزان دو میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی با اشاره به مشکلات تنگی تنفسی در برخی مناطق کشور گفت: در سال ۹۱، ۹۲ سی هزار نفر مبتلا به بیماری های تنگی تنفسی بودند که در طول سال‌های گذشته مطالعات در مورد علل این مشکل افزایش یافته است، 10 عامل احتمالی شناسایی شده اند. با بررسی های میدانی مشخص شد گیاه «کّنار کاکتوس» که گیاه خوش ترکیبی است و سرسبزی بسیار خوبی دارد در برخی مناطق کاشته شده و عامل برخی مشکلات تنفسی است. با توجه به شرایط اقلیمی واکنش افراد به این درخت متفاوت است. در منطقه خوزستان این عامل اصلی موجب تنگی تنفس بسیاری از هموطنان شده بود که دستور هرس سالیانه داده شد. مقرر شد شهرداری‌ها همکاری‌های لازم را انجام دهند. وزارت بهداشت و درمان مکلف شد از بیماران قلبی مراقبت خاص داشته باشد.

ربیعی اظهار داشت: بحثی هم در مورد آیین نامه های دانشجویی در جلسه هیئت دولت مطرح و تاکید شد حتما با وزیر علوم و بهداشت با تشکل های دانشجویی مراوداتی داشته باشند، از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور هم خواستیم در این زمینه مشارکت داشته باشند و قطعا حقوق شهروندی و مسائلی که مورد نظر دانشجویان است در این آیین نامه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: در مورد بندهای اعتراضی اشراف ندارم اما امروز تصمیم گرفته شد درمورد کلیات حتما دیدگاه تشکل ها در این اصلاح مورد نظر قرار بگیرد.  

سخنگوی دولت در رابطه با اینکه آیا اعلام اخیر آمریکا درباره از بین رفتن سرکرده داعش می تواند عاملی برای پایان تروریسم و مبارزه جدی باشد؟ تصریح کرد: وقتی «بنلادن» را در دولت قبلی آمریکا ترور کردند آیا القاعده تمام شد؟ قطعا با کشته شدن رهبر داعش هم داعش تمام نمی شود.

ربیعی با بیان اینکه داعش نیز یک جریان است که مبتنی بر سیاست های غلط مداخله گرایانه در منطقه شکل گرفته است، اظهار داشت: از یک سمت به دلیل حمایت برخی دولت های استبدادی «داعشیزم» در منطقه رشد کرده است و همچنین «داعشیزم» در نتیجه چپاول و غارت و ثروت منطقه رشد کرده است. بنابراین تا وقتی این سیاست ها است ما با این پدیده روبرو هستیم.  

وی تاکیدکرد: هرچند ما مبارزه با هر کس که تروریست یا قاتل است را مبارزه نیکویی می دانیم زیرا مبارزه با افرادی است که جان بسیاری از افراد را می گیرند. اما اگر بخواهیم مبنایی نگاه کنیم قطعا باتلاق رشد داعش و خشکاندن آن را باید در بخشی از سیاست های آمریکا دانست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه دبیران کل برخی از احزاب در حصر هستند و رئیس جمهور از احزاب حمایت می کند اما فعل و انفعالاتی در وزارت کشور رخ داده است، گفت: من اطلاعات دقیقی ندارم، اجازه بدهید از وزیر محترم کشور پرس و جو کنم.  

* مواضع کشورمان درقبال سوریه

ربیعی در رابطه با مواضع کشورمان درقبال سوریه، اظهار داشت: مواضع ما همان مواضع چهار ماده ای است که برای سوریه داده ایم. باید سوری-سوری مشکل حل شود. در مرزها باید نیروهای نظامی سوریه مستقر شوند و به نگرانی ترکیه هم در مورد داعش پاسخ داده شود. راه حل را همان می دانیم و معتقد هستیم به همان سمت هم حرکت خواهد شد.

وی در رابطه با نظر دولت در خصوص جدایی ری از تهران، گفت: اخیرا ندیده ام بحثی در دولت مطرح شود. اگر صورت گرفت اطلاع خواهم داد.  

* حذف یارانه ها قانون مجلس است

سخنگوی دولت در خصوص حذف یارانه ها، خاطرنشان کرد: حذف یارانه ها قانون مجلس است و اجرای این قانون به اندازه وسع ما است. منظور از وسع ما، تشخیصی است که نسبت به ثروتمند بودن افراد است. بارها اعلام کردیم گستردگی که در قانون در نظر گرفته شده است با شرایط فعلی کشور در حال حاضر امکان پذیر نیست تا ۳۰ میلیون آدم را بر اساس مصوبه حذف کنیم.

ربیعی افزود: ثروتمندی که شناسایی می شود به مرور حذف می شود و برخی ازحذف ها ناشی از اطلاعات شناسنامه ای بود که در برخی مناطق نگرانی ایجاد کرده بود.

وی با بیان اینکه قبل از تعطیلات جلسات مشترکی با سازمان هدفمندی و معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد که به شکل هماهنگ و منظم تری پیش رود، گفت: اطمینان می دهم این حذف حتی به سمت طبقه متوسط هم نخواهد رفت.  

سخنگوی دولت در رابطه با بازداشت و برکناری یکی مدیران کل وزارت ارشاد که از نزدیکان خانم نعمت زاده بوده است گفت: اطلاعی در این زمینه ندارم.

ربیعی درباره بازداشت رئیس سازمان جنگل‌ها، تاکید کرد: بازداشت را تایید می‌کنم، اما اتهام وی به دوره پیش از مسئولیت فعلی اش مربوط می شود. به هر حال اتهام است، در این زمینه اجازه دهید که دادگاه کار خود را انجام دهد و هر تصمیمی بگیرد برای ما قابل احترام است.  

وی در پایان در خصوص استعفای حجتی ضمن تاکید بر تکذیب این خبر، گفت: به هر حال همه ما دچارگرفتاری هایی می شویم و گاهی کار سخت می شود اما کار کردن در وزارتخانه با این همه دغدغه بسیار حساس است. گاهی اوقات در مورد قیمت ها تصمیمات او به نفع جامعه کشاورزی است و این مسائل خستگی روحی می آورد اما سیاست وی(حجتی)  جزء سیاست های موفق بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز