وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: ما دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم و می‌خواهیم صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کند و سعی می‌کنیم از اعمال محدودیت بر صادارات غیرنفتی خودداری کنیم.

به گزارش مرور نیوز، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به نوسانات بازار بورس گفت: بازار بورس متناسب با شرایط عوامل موثر است و هیچگاه دچار نوسان شدید نیست.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به شفاف سازی ارز بگیران دولتی گفت: مجوز صادرات یک روال مشخصی دارد و ما دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم و می‌خواهیم صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کند و سعی می‌کنیم از اعمال محدودیت بر صادارات غیرنفتی خودداری کنیم؛ ضمن اینکه قرار است بانک مرکزی به زودی لیست ارز بگیران را شفاف سازی کند.

دژپسند ادامه داد: درصدد هستیم دولت آیین‌نامه قانون معافیت تجدید ارزیابی‌ها از مالیات را که تصویب شده را سریعا تصویب کند که به کمک و رونق بیشتر بورس برود در واقع دارایی‌هایی که در بورس وجود دارد اگر تجدید ارزیابی شوند معاف از مالیات می‌شوند و این گامی در جهت کمک به بورس است.

او درباره مهلت FATF تصریح کرد: چندین بار از FATF درخواست تمدید کرده‌ایم که موافقت کرده‌اند، اما این بار هشدار دادند و گفتند مهلت شما دیگر قابل تمدید نیست؛ مهلت واقعی ۴ ماه نیست چراکه یک ماه قبل از اجلاس اصلی، اجلاس مقدماتی تشکیل می‌شود، بنابراین ما قبل از اجلاس مقدماتی باید گزارشی ارائه داده که تعین تکلیف بشود.

دژپسند یادآور شد: بنابراین مهلت‌مان خیلی کمتر است و اگر در این مهلت آن را انجام ندهیم وارد لیست سیاه می‌شویم و آن موقع برای خروج از آن دوباره باید برنامه اقدام بنویسیم که ممکن است آن زمان شرایط سخت‌تری را مطرح کنند؛ ما تلاشمان را می‌کنیم و گزارش‌هایمان را می‌دهیم و جلسات را می‌گذاریم. خوشبختانه آیین‌نامه مقابله با پولشویی را در ۲۵۸ ماده تنظیم کردیم که سیر آن طی شد، یعنی بعد از تصویب شورای عالی مبارزه با پولشویی به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید و بعد تصویب دولت را داشت که خیلی کمک کرد.

* چون تحریم کار غیرقانونی است ما باید آن را دور بزنیم

وزیر اقتصاد درباره اینکه برخی معتقدند تصویب FATF به ایران در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند، گفت: تحریم کار قانونی نیست و چون غیرقانونی است ما باید آن را دور بزنیم و ربطی به این بحث‌ها ندارد دور زدن تحریم جزو وظایف اصلی ما برای اداره کشور است، چون آنها را ظالمانه و غیر منطقی می‌دانیم.

او درباره خروج ارز و عدم بازگشت آن و ادامه صدور مجوز صادرات برای گیرندگان ارز بیان کرد: طبیعی است که این‌ها یک روالی برای صدور مجوز صادرات دارند. ما به دنبال توسعه صادرات غیرنفتی هستیم و می‌خواهیم هر چه بیشتر افزایش پیدا کند و سعی می‌کنیم از اعمال محدودیت مقداری روی صادرات غیرنفتی خودداری کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز