رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی گفت: کارخانه نوآوری ایده‌های نو را مطرح می‌کند و یک تحول بسیار بزرگ است.

به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با بیان اینکه افتخاری برای من است که در فعالیت صنعتی و خدماتی از حالت سنتی خارج می شویم، گفت: ما معمولا کارخانه فولاد، مس، نساجی، پتروشیمی افتتاح می کنیم اما کارخانه امروز با سایر کارخانه ها متفاوت بوده و کارخانه نوآوری است.

وی ادامه داد: این تحول بزرگ نیاز به همکاری و فرهنگ مخصوص خود دارد. ما معمولا در صنعت و فناوری دنباله رو هستیم اما در اینجا می توانیم نوآوری داشته باشیم که دیگری انجام نداده باشد. ما می توانیم پیشتاز باشیم و ایده های خود را به محصول قابل عرضه به بازار داخلی و خارجی برسانیم. افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که در این راستا گام های خوبی برداشته است. امکاناتی که امروز در کارخانه بازدید کردم متکی بود به پیشرفت ای سی تی و پهنای باند. خیلی فشارها دیدیم تا پهنای باند را در اختیار قرار دهیم هنوز هم در فشار هستیم. کار بزرگی در این زمینه انجام گرفته است ولی شاید در حد انتظارات نبوده است اما گام های خوبی برداشته شده است.

* از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجام را بر می داریم

رئیس جمهور در این مراسم از اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجام توسط ایران خبر داد و گفت: از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجام را بر می داریم و من از امروز آن را به سازمان انرژی اتمی ابلاغ می کنم.

وی با بیان اینکه از فردا یک گام چهارم و جدید برمی داریم، تصریح کرد: البته پیشاپیش به همه کشورهای ۱+۴ و کشورهای دوست اعلام می کنیم فعالیت جدید ما با نظارت آژانس است و حتی بر فعالیتی که از فردا آغاز می کنیم آژانس نظارت می کند. دوم اینکه گام چهارم مثل سه گام دیگر قابل بازگشت است؛یعنی طرف های مقابل هر زمانی به تعهدات خودشان برگشتند ما هم برمی گردیم.

روحانی با اشاره به اینکه در یک گفتگو معیار خود را اول ژانویه ۲۰۱۷ گذاشتیم که اگر آنها به تعهدات خودشان برگشتند ما هم بر می گردیم اظهار داشت:این گام هم قابل بازگشت است، مثل گام های قبلی که قابل بازگشت.

رئیس در مورد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: گام چهارم کاهش تعهدات در فردو خواهد بود. می دانید طبق برجام در فردو، ۱۰۴۴ تا سانتریفیوژ داریم، منتهی در برجام قرار ما این بوده این سانتریفیوژ برچرخند ولی گاز تزریق نشود و گامی که بر می داریم از فردا گازدهی را در فردو آغاز می کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز