سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا روز شنبه ۴.۵ درصد غنی‌سازی اورانیوم در مجتمع هسته‌ای فردو خواهیم داشت.

به گزارش مرور نیوز، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگویی با شبکه خبر با اشاره به قرار گرفتن ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز UF۶ در «فردو»، گفت: امروز مخزن ۲۸۰۰ کیلوگرمی که حدود ۲ هزار کیلو «هگزافلوراید اورانیوم» در آن قرار دارد از سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن به مجتمع غنی‌ سازی فردو منتقل شد، این انتقال صبح امروز (چهارشنبه) و تحت نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه قرار بود بر اساس برجام در مجتمع فردو غنی‌سازی انجام نشود و مواد هسته‌ای نیز در این سایت وجود نداشته نباشد، گفت: در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، قرار است هم غنی‌ سازی در این مجتمع صورت گیرد و هم مواد هسته‌ای در فردو وجود داشته باشد.

* فرآیند غنی‌ سازی چند مرحله دارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: فرآیند غنی‌ سازی چند مرحله دارد که مرحله اول آن انتقال مواد هسته‌ای به مجتمع فردو بود که صبح امروز انجام شد، در مراحل بعدی این مواد به خطوط خوراک وصل می‌شود و پس از آن نیز مراحل دیگری دارد که فکر کنم طی چند ساعت آینده به صورت کامل انجام خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: ساعت ۱۲ امشب عملا گاز را به سانتریفیوژ‌ها تزریق می‌کنیم و چند ساعت طول می‌کشد تا به مرحله پایداری برسد.

او اظهار کرد: روز شنبه که دوباره بازرسان آژانس خواهند آمد به مرحله‌ای می‌رسیم که حدود ۴.۵ درصد غنی سازی خواهیم داشت؛ ما به تمام چرخه سوخت از استخراج تا پسمانداری مسلط هستیم؛ استخراج و غنی سازی تا پسمانداری. تبدیل کیک زرد به هگزافلوراید مرحله مهمی است که در جای دیگری انجام می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: غنی سازی را در چند سال گذشته بعد از برجام در سایت شهید احمدی‌روشن نطنز انجام می‌دادیم، ترجیح دادیم مواد را از نطنز به فردو منتقل کنیم و با توجه به فاصله جغرافیایی کوتاه‌تر و سرعت این کار انجام شد ما در زمینه تولید هگزافلوراید هیچ مشکلی نداریم و در حال حاضر حدود ۵۰ تن گاز هگزافلوراید تولید می‌کنیم و مقداری که الان وارد فردو شد حدود ۲ تن است که بعدا به تدریج افزایش می‌یابد.

کمالوندی تاکید کرد:  این اقدامات باید تحت نظر بازرسان آژانس انجام شود که اقدامات را راستی آزمایی کنند و این کار انجام می‌شود و همین الان بازرسان آژانس در فردو هستند و تا ساعات آینده فرآیند این کار پایان می‌یابد و از ساعت ۱۲ امشب به سانتریفیوژ‌ها گازدهی می‌شود و تولید را داریم و پس از آن باید به مرحله پایداری برسد که این تولید پایدار برای ایام آینده باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز