وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر بیماری آنفلوانزا قابل کنترل است و پیک بیماری تا حدود ۸ تا ۱۰ روز دیگر فروکش خواهد کرد.

به گزارش مرور نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: در شرایط سخت امروز توانستیم دارو‌های مورد نیاز را به هر طریقی با دور زدن تحریم‌ها فراهم کنیم و از طرفی دیگر ارز را برای سال آینده بر روی همین ۴۲۰۰ تومان نگه داریم تا دارو‌های اساسی گران نشود.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اقدامات وزارتخانه در بحث درمان ناباروری، گفت: به تمام استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم که هر استان یک مرکز مجهز درمان ناباروری داشته باشد و این مراکز را تحت پوشش بیمه رایگان برده‌ایم و قرار است تا سه نوبت حتی دارو‌ها هم رایگان ارائه شود.

نمکی در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با تحریم دارویی، بیان کرد: بزرگترین کمکی که می‌توانستیم انجام بدهیم این بود که در شرایط سخت دارو‌های مورد نیاز را به هر طریقی و با دور زدن تحریم‌ها فراهم کنیم و از طرفی ارز را برای دارو‌ها در سال آینده روی قیمت ۴۲۰۰ تومان نگه داشتیم.

او با اشاره به شیوع بیماری آنفولانزا در کشور، تاکید کرد: بیماری آنفولانزا شیوع بالایی در سال ۹۴ با ویروس H۱N۱ داشت که نسبت به ویروس‌های دیگر نوع کشنده‌تری است؛ در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نوع H۳N۲ را داشتیم که تهاجم کمتری دارد، امسال دو هفته زودتر از پیشبینی‌مان درگیر ویروس H۱N۱ شده‌ایم، البته از بین بیماران تنفسی که بیش از ۴ هزار نفر در بیمارستان‌های ما بستری شدند، تعدادی نمونه مثبت داشتند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر بیماری قابل کنترل است و پیک بیماری تا حدود ۸ تا ۱۰ روز دیگر فروکش خواهد کرد. با رعایت اصول بهداشتی مانند شستشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و جلوگیری از روبوسی نگرانی عمده‌ای نخواهیم داشت.

نمکی یادآور شد: واکسن بر اساس نتایج علمی بیش از ۲۸ تا ۳۰ درصد نمی‌تواند پیشگیری از بیماری را سبب شود همچنین واکسن را ما برای افراد پر ریسک که نقص ایمنی دارند مانند افراد بالاتر از ۶۵ سال توصیه می‌کنیم که در وزارت بهداشت و مراکز بهداشت و درمان آن را در اختیار مردم گذاشته‌ایم.

او با بیان اینکه قیمت واقعی واکسن زیر ۴۰ هزار تومان است، تاکید کرد: پیگیری کردیم تا واکسن این هفته مجدد وارد بازار شود و قیمت بالای آن هم به دلیل بازار سیاه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز