وزیر دفاع گفت: اگر ما امروز جنگنده می‌سازیم پایه گذار آن شهید ستاری بود. اوجرات و آینده نگری داشت و می‌دانست که ایران نیازمند قدرت و توانمندی دفاعی است.

به گزارش مرور نیوز، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیست و پنجمین سالگرد شهادت سرلشکر منصور ستاری و همرزمانش که صبح امروز در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری برگزار شد، گفت: این جلسه بسیار سخت و سنگین است زیرا به یاد شهدای عزیز و گرانقدر است که سخن گفتن از آنها بسیار دشوار برگزار شده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت یاد شهدا، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ «زنده نگهداشتن یاد شهدا به اندازه شهادت ارزش دارد و زنده نگهداشتن یاد شهدا و فرهنگ شهادت موضوعی راهبردی است و همان کاری را می‌کند که شهدا در جامعه انجام می‌دهند.»

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه انقلاب، مسیر و زندگی ما الهام گرفته از مسیر سیدالشهدا است، خاطر نشان کرد: این مسیر دشمنان را آن چنان در تنگنا گذاشته که امروز شاهد یک حرکت بسیار احمقانه از سوی آنها هستیم، دستور ترور یک فرمانده عالی در یک سفر رسمی به کشور همسایه به همراه میزبان، اصولاً جایی در قوانین بین الملل و تاریخ ندارد و حداکثر استیصال در دنیا است. آنها به اینجا رسیده‌اند که دستور ترور توسط یک ارتش تروریست را صادر می‌کند و مسئولیت را به عهده می‌گیرد و یک نبرد جنایتکارانه جنگی را در تاریخ به نام خود ثبت می‌کند.

وی ادامه داد: مقام شهید بسیار بالاست در حدی که همه پاکان و صالحان آرزوی رسیدن به این مقام و جایگاه را دارند و در آیات قرآن کریم جایگاه ویژه شهدا برای ما بیان شده است.

وی با اشاره به اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد شهید سلیمانی تصریح کرد: اینکه یک مقام عالی رتبه نظامی یک کشور را در یک سفر رسمی و همراه با یک مقام عالی رتبه کشور میزبان در یک اقدام غیر انسانی به شهادت می‌رسانند در هیچ جای دنیا قابل قبول نیست و همگان می‌دانند که این حرکت یک اقدام غیر انسانی و مصداق بارز تروریسم دولتی است.

وی ادامه داد: همگان بدانند اگر با این کار جنایتکارانه در خور و در حق خودش برخورد نکنند، این دشمن متکبر کار خود را تکرار خواهد کرد همانطور که تحریم‌های ظالمانه را آغاز کرد، دنیا سکوت کرد و امروز حتی دوستان خود یعنی اروپا را نیز تحریم می‌کند. آمریکایی‌ها همچنین از دلار به عنوان یک ابزار جنگی استفاده کردند؛ دنیا مجددا مقابل این اقدام سکوت کرد و ترسید و این اقدام امروز تبدیل به یک ابراز رسمی برای تحت فشار گذاشتن ظالمانه خیلی از کشورها شده است.

امیر حاتمی گفت: جهانیان امروز در مقابل این شهادت و اتفاقی که افتاده مسئول هستند و باید بدانند اگر کار خود را به درستی انجام ندهند این اقدامات در دنیا نهادینه می‌شود.

وزیر دفاع با اشاره به سکوت و تایید اقدام تروریستی آمریکا توسط برخی از کشورها گفت: از آنهایی که به گونه ای تائیدآمیز در این باره صحبت می‌کنند باید بدانند که اقدامات‌شان در اذهان مردم ثبت می‌شود. بعد از اینکه سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند و علیه ملت ما استفاده کردند و در ذهن مردم ثبت شد. آنهایی که این حمایت را انجام دادند می‌دانند که تقاص آن را پس خواهند داد.

وی تاکید کرد: در عرصه های مختلف بین‌الملل، منطقه و در نقاطی که امروز نیروهای مقاومت هستند باید منتظر این تقاص باشند.

امیر حاتمی افزود: اما آنهایی که بصورت تائید آمیز درباره این کار صحبت می‌کنند، بدانند در این حماقت تاریخی سهیم هستند. باید یادشان بیاید و بدانند که شهید سردار سلیمانی شهید چیست؛ اگر او نبود، بنا بود داعش بیاید، مستقر شود و حکومت کند. از این اتفاق، اسرائیل در امنیت کنار می‌ ایستاد و سود خود را می‌برد و مسلمانان به جان همدیگر می‌افتادند اما همانطور که ترکش آن به اروپایی‌ها رسید، همه در معرض این تهدید بودند اما این رزمندگان محور مقاومت بودند که با فرماندهی مدبرانه و مقتدرانه شهید سپهبد سلیمانی توانستند این جرثومه فساد را ریشه کن کنند. آمریکایی نیز از همین ناراحتند؛ آنها داعش را آورده بودند که بمانند اما به برکت خون شهدا نشد.

* واقعیت اقدامات سردار سلیمانی برای همگان روشن است

امیر حاتمی گفت: واقعیت اقدامات سردار سلیمانی برای همگان روشن است، این موضوع آنچنان برای همه مردم ایران و آزادی خواهان جهان روشن است که نمی‌توانند بگویند سردار سلیمانی برای ریشه کن کردن تروریسم نقش آفرین نبودند، چه آنها که از شهادت سردار ناراحت شدند و چه آنها که در برابر این اتفاق سکوت کردند، این واقعیت را می‌دانند.

وزیر دفاع خاطر نشان کرد: تاریخ شهادت خواهد داد و ملت‌ها خواهند فهمید که آمریکایی‌ها برای حمایت داعش آمدند و سردار سلیمانی را به شهادت رساندند.

وزیر دفاع با اشاره به شهادت سپهبد شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس گفت: امروز با شهادت این عزیزان فضا برای سخن گفتن از شهدا فراهم است. فرماندهان نخبه، راهبردی و جهادی که همزمان با سالگرد شهادت شهید منصور ستاری به شهدت رسیدند.

امیر حاتمی با اشاره به مبارزات سپهبد شهید سلیمانی در محور مقاومت و نابودی داعش گفت: داعش قرار نبود از بین برود، آمریکایی‌ها آنها را آورده بودند که بمانند و آثار آن به کشورهای دیگر و اروپا هم می‌رسید اما شهید سلیمانی و نیروهای مقاومت به خوبی توطئه‌های استکبار جهانی را با شکست روبرو کردند.

وی تاکید کرد: ملت‌ها خواهند فهمید که آمریکا برای حمایت از داعش این جنایت بشری را انجام داد.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌ های شهید ستاری اشاره کرد و گفت: شهید ستاری یک فرمانده نخبه و راهبردی بود و کارهایی را شروع کرد که ما امروز داریم محصول آن را می‌ چینیم. اگر ما امروز جنگنده می‌سازیم پایه گذار آن شهید ستاری بود. اوجرات و آینده نگری داشت و می‌ دانست که ایران نیازمند قدرت و توانمندی دفاعی است.

وی با اشاره به توطئه‌های استکبار جهانی گفت: قدرت‌ های استکباری همواره برای برای توسعه نفوذ خود در حال جنگ هستند و ما در یک منطقه استراتژیک هستیم و چه بخواهیم و چه نخواهیم وسط این دعوا هستیم.

امیر حاتمی افزود: ما قبل از انقلاب تنها حدود ۳۰ محصول دفاعی داشتیم که هیچ کدام هوایی نبود و برای تعمیر و نگهداری آن نیازمند بیگانگان بودیم اما امروز تنها در عرصه هوایی بیش از ۱۵۰ محصول داریم محصولاتی که کمترین نیاز را به خارج دارند و ما خودمان آن را تولید می‌کنیم؛ این نتیجه همان حرکتی است که شهید ستاری آغاز کردند.

وزیر دفاع افزود: دشمنان در عرصه‌ های مختلف جنگ را بر ما تحمیل کردند، آنها یک روزی جنگ امنیتی را بر ما تحمیل کردند و بیش از ۱۷ هزار شهید دادیم و شما در ماه‌های اخیر دیدید که دشمنان چه تلاشی برای ناامنی کشدار ما انجام دادند اما به دلیل قدرتی که در این زمینه به دست آمده ناکام ماندند.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی هشت ساله گفت: دشمنان بعد از شکست در جنگ امنیتی به جنگ نظامی رو آوردند و در آن جنگ از تمام توان خود استفاده کردند اما به برکت ایستادگی و خون شهدا دشمنان در عرصه نظامی هم ناکام ماندند.

امیر حاتمی با اشاره به تحریم‌های استکبار جهانی گفت: امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم که دشمنان فشار و تحریم را بر ما تحمیل کرده اند. در این جنگ نیز ما هزینه‌ های فراوانی می‌ دهیم و خانواده‌ های بسیاری آسیب می‌ بینند، اما بسیاری در حال تلاش و مقابله هستند و برخلاف آنچه دشمنان ایران اعلام می‌کنند مسئولان در حال تلاش و کوشش هستند و قطعاً از این جنگ هم مانند جنگ امنیتی و نظامی پیروز و سر بلند بیرون خواهیم آمد و دشمنان را ناامید خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز