سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری امشب جلسه مهمی در مورد گام پنجم برگزار می شود تا گام های موجود را تحت الشعاع قرار می دهد.

به گزارش مرور نیوز،  سیدعباس موسوی ، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (یکشنبه  ۱۵ دی) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام تشریح رویدادهای دیپلماتیک روزهای گذشته و آینده گفت: ابتدا شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت می گویم و یاد و خاطره سردار رشید اسلام و ایران که سردار مبارزه با تروریسم و اسوه ملت‌ها در مبارزه با افراط گرایی را گرامی می‌دارم.

وی افزود: سردار سلیمانی قهرمان جهانی مبارزه با تروریسم، خشونت و افراطی گرایی بود. هرچند رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند تا از ایشان چهره دیگری نشان دهند که این اقدام نتیجه نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: از ملت و دولت عراق به خاطر تشییع با شکوه سردار سلیمانی تشکر می‌کنم و همچنین شهادت «ابومهدی المهندس» را تسلیت می گویم و امیدوارم روح این شهدا با امام حسین (ع) مهشور باشد.

موسوی همچنین گفت: انتصاب سردار قاآنی را تبریک می گویم و امیدوارم ماموریت‌های این نهاد همچون دوران شهید سلیمانی ادامه یافته و از همین‌جا می گویم که وزارت خارجه آماده همکاری با او است.

وی افزود: وزارت خارجه از همان ابتدا پیگیری‌های حقوقی را در سطح بین الملل، سازمان ملل و شورای امنیت انجام داده و از روز گذشته نیز آقای ظریف در گفتگوهای تلفنی با مقامات منطقه و جهان مواضع جمهوری اسلامی را تبیین کرد.

* پیامد این ماجرا بر عهده دولت تروریست آمریکا است

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: وزیر امورخارجه اعلام کرد که پیامد این ماجرا بر عهده دولت تروریست آمریکا است و آنها کار نابخردانه ای انجام داده‌اند.

موسوی با اشاره به نشست روز سه شنبه و برگزاری مجمع گفتگوهای تهران، تصریح کرد: این نشست با تکیه بر طرح صلح هرمز بوده و با حضور چهره‌های متعهد مطرح ایرانی و بین المللی برگزار می‌شود. امیدواریم نشست پُرباری باشد و امیدواریم ثمرات آن را برای ثبات در شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه قطعا دولت و وزارت خارجه مذاکره در سایه تهدید را نمی پذیرد،اظهار داشت: سخنان در این رابطه ضد منافع ملی بوده و وزارت خارجه مجری دستورات نظام است و هرگاه دستوری بگیرد، با کمال میل آن را پذیرفته و اجرا می کند. سخنانی که از سوی وزارت خارجه و مقامات رسمی از قبیل شخص وزیر و سخنگو اعلام می شود، مورد قبول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری حقوقی بین المللی وزارت خانه متبوعش، بیان کرد: وزارت خارجه فارغ از نتیجه پیگیری ها، پیگیری های حقوقی را انجام خواهد داد و این اتفاق رخ داده است. نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به دبیر کل و شورای امنیت و تماس ظریف با «گوترش» در همین راستا بوده است. ما این اقدام را تروریستی می دانیم و مسولیت آن بر عهده دولت تروریست آمریکا است.

موسوی درباره پیام آمریکا از سوی سوئیس، گفت: چون جزئیات منتظر نشده، بنده از ذکر جزئیات و پاسخ آن معذورم. نامه از سوی وزیر خارجه آمریکا بود که خارج از تشریفات دیپلماتیک و بسیار بی ادبانه بود و ما آن را بررسی و  در حد خود آمریکایی ها پاسخ دادیم تا فکر نکنند خبری است.

* ما تهدید را با تهدید جواب می دهیم

وی درباره توئیت ترامپ در هدف قرار دادن مکان های فرهنگی، افزود: آقای ظریف جواب او را داد. من متاسفم که در جهانی زندگی می کنیم که رئیس جمهور آمریکا تهدید به حمله مکان های فرهنگی می کند و مشاوران او جلوی  چنین حرف هوایی را نمی گیرند تا ترامپ حرف های ناقض حقوق بین المللی را بزند. ما تهدید را با تهدید جواب می دهیم و توصیه می کنیم از این تهدیدات توخالی دست بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه در چارچوب شرح وظایف کار می کند،اظهار داشت: در مورد عمل متقابل شما را به بیانیه شورای عالی امنیت ارجاع می دهم، ما در چارچوب مصوبات این نهاد عمل خواهیم کرد. این تصمیم را مقامات ذیربط در مکان و زمان خود اعلام می کنند.

موسوی درباره مفاد مذاکرات و میانجی گری ها و همچنین سفر وزیر خارجه قطر، گفت: سفر وزیر خارجه قطر چند روز پیش هماهنگ شده بود و ما کنسل نکردیم. او تشریف آورد و محور گفتگو با شخص وی و کلیه مقاماتی که گفتگو شد، تشریح مسائل منطقه و بین المللی بود و گفته شد که یک مقام رسمی ایران در کشور ثالث و یک مقام رسمی نظامی عراقی در خاک این کشور توسط ارتش تروریستی رژیم آمریکا به شهادت رسیده اند.

وی اضافه کرد: تاکید شد که این اقدام ناقض حقوق بین المللی بوده و تمامی عواقب آن بر عهده واشنگتن است. طرف های مقابل خواستار خویشتن داری و نه میانجی گری بودند و ما جواب دادیم که خویشتن داری حدی دارد و آنها که خواستار خویشتن داری ما هستند، باید پیش از آن آمریکا را متقاعد به عدم اجرای چنین کارهای نابخردانه ای کنند.

* ایران به دنبال جنگ نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد احتمال بروز جنگ میان تهران و واشنگتن، افزود: جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نیست ولی برای هر شرایطی آمادگی داریم. مردم ما نشان داده اند ملت دست بسته ای نیستند و آمادگی پاسخ به هر موضوعی را دارند. تصمیم ایران به قوه عاقله بستگی دارد و تمامی مسائل را بررسی خواهیم کرد.

موسوی در مورد میانجی گری عمان نیز، خاطرنشان کرد: خبرهای سفر هئیت عمانی به ایران صحت ندارد.

وی در مورد گام پنجم ایران، تاکید کرد: تصمیماتی برای گام پنجم اتخاذ شده بود و با توجه به تحولات جاری امشب جلسه مهمی در مورد گام پنجم برگزار می شود تا گام های موجود را تحت الشعاع قرار می دهد. جلسه ای که امشب برگزار می شود، خط و مشی ایران را مشخص می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اینکه آیا آمریکا پیشنهاد لغو تحریم را داده است، گفت: خیر، من چنین چیزی را تأیید نمی‌کنم.

موسوی با بیان اینکه پیش شرط ایران در بحث مناسبات ایران با آمریکا همچنان وجود دارد، اظهار داشت: این موضوعی منطقی است که باید آمریکا به تعهدات خود بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند. البته در قبال اتفاقی که اکنون افتاده باید پاسخ داده شود تا سپس به موضوع تعهدات آمریکا در برجام بپردازیم. پس از تسویه حساب با آمریکا بحث گفتگو با آمریکا در قالب ۱+۵ مطرح می‌شود.

وی درباره دعوت شدگان به نشست گفتگوهای منطقه، گفت: برخی از مقامات ارشد کشورهای منطقه دعوت شده اند که برخی در سطح وزیر، معاون وزیر، رئیس اندیشکده و خبرنگاران مطرح حضور خواهند داشت.

* واکنش وزارت خارجه به خروج نیروهای آمریکا از خاک عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد نشست پارلمان عراق در بررسی اخراج نیروهای آمریکا از این کشور، اظهار داشت: دولت و ملت عراق اگر اراده کنند، می‌توانند این کار را به پیش ببرند. نیروهای آمریکایی ناخوانده هستند و به حاکمیت ملی و استقلال کشورهایی که با دعوت یا بی دعوت آنجا هستند پایبند نیستند. امیدواریم نشست پارلمان عراق آغاز پایان حضور آمریکا در منطقه باشد.

موسوی همچنین تاکید کرد: نقش سردار سلیمانی در ایجاد هماهنگی میان سه کشور روسیه، ایران و چین بسیار بالا بود ولی با انتصاب سردار قاآنی نیز هیچ خللی در کار وارد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه با رشادت و آگاهی که از او داریم، می‌توان اذعان داشت موضوع سوریه همچنان با موفقیت به پیش می‌رود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درباره سفر «سرگئی لاوروف» به تهران، گفت: در مورد موضوع سفر او به ایران باید بگویم که دعوت از وی وجود دارد و در حال رایزنی برای مشخص شدن روز آن هستیم.

موسوی همچنین گفت:  هنوز برای سفر وزیر امور خارجه به آمریکا ویزایی صادر نشده است.

سفر ظریف به بروکسل قطعی نیست؛ رایزنی‌ها در حال انجام است

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره دعوت اتحادیه اروپا از محمد جواد ظریف برای سفر به بروکسل، گفت: این دعوت انجام شده است اما هنوز قطعی نیست؛ رایزنی ها در این مورد در حال انجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مواضع برخی کشورهای اروپایی پیرامون ترور شهید سلیمانی،گفت: کشورهای اروپایی در موضوع منطقه مواضعی شبیه آمریکا دارند و مغایر با اصول جمهوری اسلامی ایران است.

* اظهارات اروپایی‌ها فرار به جلو است

موسوی با بیان اینکه مواضع سه کشورهای اروپایی در قبال ترور شهید سلیمانی بسیار گستاخانه و غیرقابل بود، اظهار داشت: مواضع غیر حقوقی اروپا در قبال حضور منطقه ای ایران و نقش سپاه پاسداران در تامین امنیت، فرار رو به جلو بوده و فرافکنی آشکار است.

وی با تاکید براینکه رشادت های سردار سلیمانی، فرزندان ایران ‌و منطقه، خطر تروریست ها را برای مدتی از اروپا دور کرد، افزود: اروپایی ها یادشان نرفته است که در زمان بحران افراط گرایی و خشونت در منطقه، شاهد حوادث تروریستی متعددی در کشورهای متعدد اروپایی بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نابودی داعش توسط مقاومت و به ویژه جمهوری اسلامی به رهبری سردار سلیمانی اروپا را امن کرد؛ حرف گزافی است که اروپایی ها ایران را متهم به حمایت تروریسم کنند و برای خوشایند آمریکا حرف های اینگونه بزنند.

موسوی بیان کرد: باید به نقش اروپا در حمایت از گروه تروریستی شناسنامه دار منافقین اشاره کنم که دستش به خون هزاران نفر از ملت ایران آغشته شد و همین گروه نفرت انگیز در حمایت از رژیم بعث به کشتار مردم عراق پرداخت. حافظه تاریخی ما این حمایت ها را فراموش نمی کند از این رو ژست اروپایی را نمی پذیریم.

وی با اشاره به اینکه کار واشنگتن در ترور مقام ارشد نظامی ایران غیرقانونی بوده و امکان دارد برای برخی دیگر از کشورها رخ دهد، گفت: این کار آمریکا تمامی حقوق را نقض کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه این کار آمریکا بدیهی ترین نُرم های جهانی را نقض کرده است، تاکید کرد: دنیا باید به خودش بیاید و آنها که در لفظ ادعا دارند، باید موضع بگیرند. ما از برخی کشورها انتظار نداریم که به دلیل ترس یا منافع زودگذر، موضعی بگیرند.

موسوی تصریح کرد: ما انتظار داریم که قدری به خودشان بیایند و موضع بگیرند تا این بلیه یکجانبه گری و نقض حقوق بین المللی،  حاکمیت کشورها که دنیای امروز گریبان گیر آن است را محکوم و با آن مبارزه کنند.

وی درباره رویکرد چین و روسیه در موضوع ترور سردار سلیمانی، افزود: ما نباید انتظار نتیجه زودهنگام داشته باشیم. پیش از این اتفاق، آقای ظریف سفری به چین و روسیه داشت که بلافاصله بعد از برگزاری رزمایش مشترک دریایی بود. هماهنگی های خوبی میان ایران، چین و روسیه وجود دارد و رایزنی های خوبی نیز در حال انجام است و نتیجه آن را به زودی در سازمان ملل متحد شاهد خواهیم بود؛ ما قدردان مواضع روسیه و پکن هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز