وزیر امور خارجه گفت: حتما ما برای تمامیت ارضی و استقلال عراق، ارزش بسیاری قائل هستیم.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران عصر امروز با حضور در سفارت عراق در تهران به مناسبت بازگشایی دفتر یادبود شهدای حشد الشعبی، سردار سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: این مصیبت را به مردم بزرگ عراق تسلیت عرض می کنم. به واقع خون شهدای ما که قبلاً به دست داعش ریخته شده بود و با هم ممزوج شده بود امروز به دست شقی‌ترین آحاد عالم توسط آمریکایی‌های حامی داعش ریخته شد و برادری و همبستگی ملت ایران و عراق را برای همیشه تضمین کرد.

وی بیان کرد: حضور گسترده مردم عراق و ایران در تشییع جنازه این دو شهید بزرگوار یکبار دیگر به دنیا نشان داد که خون این شهدا برای ملت‌های منطقه برکاتی دارد و همچنین برای استعمارگران خطراتی دارد که کمتر از حضور آنها نیست.

وزیر امور خارجه افزود: خداوند این شهدای عزیز ما را در اعلی علیین، در جوار ائمه معصومین و پیامبر اکرم(ص) منعم بفرماید و با ما این توفیق را بدهد که راه اینها را ادامه دهیم.

ظریف در رابطه با ارزیابی خود از خوشحالی مردم از اقدام سپاه در حمله به پایگاه آمریکا در عراق گفت: مردم ما خوشحال هستند از اینکه اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه نشان داده شد اما خون شهید سلیمانی بسیار بسیار بالاتر از این است و انتقام خون شهید سلیمانی صرفاً امروز در بُعد نظامی و با حمله به پایگاهی که از آنجا علیه شهید اقدام شده بود انجام شد.

وی ادامه داد: اما بُعد واقعی انتقام شهید سلیمانی طبق فرمایش مقام معظم رهبری این خواهد بود که آمریکا با این اقدام احمقانه پایان حضور خود را در منطقه رقم زده است و پایان حضور آمریکا در منطقه که حتماً اتفاق خواهد بود یک خبر بسیار خوب برای منطقه و نسل های آینده ما خواهد بود چون حضور آمریکا در این منطقه جز خسارت و شرارت چیزی به همراه نداشت.

وزیر امور خارجه در رابطه با اینکه خلیج فارس ادعا می کند انتقام ایران تجاوز دوم به زمین عراق بوده است، گفت: اقدام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با پایگاهی بود که این فاجعه جنایتکارانه(شهادت سردار سلیمانی و  «ابومهدی المهندس» و سایر شهدا) در آن از سوی ایالت متحده آمریکا شکل گرفت.

ظریف تاکید کرد: همانطور که دولت عراق اعلام کرده است این موضوع به اطلاع نیروهای مسلح و دولت عراق رسیده است و حتما ما برای تمامیت ارضی و استقلال عراق، ارزش بسیاری قائل هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز