بخشنامه رعایت مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی توسط معاون اول رئیس جمهوری به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، نهاد‌های انقلاب اسلامی، نیرو‌های مسلح و استانداری‌ها ابلاغ شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری امروز یکشنبه طی بخشنامه‌ای، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، نهاد‌های انقلاب اسلامی، نیرو‌های مسلح و استانداری‌ها را ملزم به رعایت مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی کرد.

به منظور مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، نهاد‌های انقلاب اسلامی، نیرو‌های مسلح و استانداری‌ها، تا پایان سال موظف به رعایت کامل موارد عنوان شده در این بخشنامه گردیده‌اند.

رعایت دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد در فضا‌های داخلی و بسته و دمای ۱۸ درجه سانتیگراد در راهرو‌ها و فضا‌های عمومی سرپوشیده و روشن کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آنها یک ساعت قبل از پایان وقت اداری و خاموش کردن وسایل گرمایشی در روز‌های تعطیل از جمله موارد این بخشنامه است.

براساس این بخشنامه، استفاده از دستگاه‌های گازسوز استاندارد با برچسب انرژی بالا، انجام معاینه فنی کلیه موتورخانه‌ها توسط شرکت‌های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران (براساس ماده (۱۷) قانون هوای پاک)، سرویس و تعمیر دوره‌ای تجهیزات گازسوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه به منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گاز سوز و کاهش حداقل پنج درصدی مصرف گاز طبیعی هر مشترک در چهار ماهه پایانی سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته مورد تأکید قرار گرفته است.

همچنین شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های گاز استانی در موارد یاد شده در این بخشنامه آمادگی ارائه هر گونه مساعدت فنی به دستگاه‌های اجرایی را دارند.

در راستای اجرای موارد بالا استانداران باید ضمن تاکید بر اجرای‌ای بخشنامه و طرح آن در شورای اداری استان، پیگیری‌های لازم جهت صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف در دستگاه‌های اجرایی را در دستور کار قرار دهند.

همچنین، شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های گاز استانی مکلف به پیگیری اجرای دقیق این بخشنامه در دستگاه‌های اجرایی هستند و در صورت عدم رعایت این بخشنامه شرکت گاز استانی مربوط، پس از یک بار اخطار کتبی ضمن ارسال مراتب به استانداری ذیربط در صورت تخطی مجدد مطابق مقررات با دستگاه اجرایی رفتار می‌کنند.

همچنین، سازمان صدا و سیما موظف به اطلاع‌رسانی مناسب برای بهره‌گیری از روش‌های موثر جهت ترغیب جامعه به صرفه‌جویی و کاهش مصرف گاز طبیعی هستند و روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی نیز مکلف به اطلاع‌رسانی مناسب برای کاهش مصرف سوخت به کارکنان هر دستگاه هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز