مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: ایران همواره از افغانستان و ایجاد صلح و ثبات در این کشور حمایت نموده و بی تردید اقدامات مرتبط با این مهم باید با هدایت دولت و خواست مردم این کشور به انجام برسد.

به گزارش مرور نیوز، تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان امروز در دیدار با علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل از فعالیت‌ها و حمایت‌های کشورمان از مردم و دولت افغانستان و نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات آن کشور تقدیر و تشکر کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در این دیدار با اشاره به برگزاری انتخابات افغانستان بر ضرورت اتحاد تمامی گروه‌ها و دولت و ملت افغانستان تاکید و ابراز امیدواری کرد دولت جدید افغانستان هر چه زودتر فعالیت‌های خود را ا آغاز کند.

ولایتی ادامه داد: ایران همواره از افغانستان و ایجاد صلح و ثبات در این کشور حمایت نموده و بی تردید اقدامات مرتبط با این مهم باید با هدایت دولت و خواست مردم این کشور به انجام برسد، هر چند که با توجه به اقدامات توطئه آمیز آمریکایی‌ها برای این کشور و منطقه، ضرورت ایفای نقش موثرتر سازمان ملل ضروری به نظر می‌رسد.

* بدون دخالت کشور‌های متجاوز روند صلح و ثبات در این کشور تسریع خواهد شد

او افزود: بدون دخالت کشور‌های متجاوز و به خصوص آمریکایی ها، روند صلح و ثبات در این کشور تسریع خواهد شد و اگر آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شوند، مردم با فرهنگ و دارای بلوغ سیاسی این کشور بدون دخالت آنها خواهند توانست سرنوشت خود را تعیین کنند و مشکل اصلی افغانستان وجود کشور‌های متجاوزی مانند آمریکاست.

یاماماتو هم در این دیدار با توجه به نقش موثر کشورمان در منظقه، حضور بیشتر جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات صلح افغانستان و همکاری با سازمان ملل را خواستار شد.

در ادامه این دیدار تحولات افغانستان و زمینه‌های همکاری‌ها برای حل مشکلات موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز