به گزارش مرور نیوز، حسن قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپانیایی «اروپا پرس» به تبیین مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص آینده فلسطین پرداخت.

وی در این ارتباط گفت: رهبر انقلاب اسلامی ایران از سه دهه پیش تاکنون طرح ایران مبنی‌بر ضرورت بازگشت همه آوارگان بومی فلسطینی اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به سرزمین اصلی و برگزاری رفراندوم راجع به تشکیل حکومت و آینده این سرزمین را اعلام کردند. بی‌تردید این طرح بر اساس معیارهای موجود در جامعه جهانی به‌ویژه در غرب و استانداردهای  بین‌المللی، کاملا قابل‌قبول و دموکراتیک است.

قشقاوی در خصوص طرح به‌ اصطلاح معامله قرن گفت: این معامله یک‌جانبه و تحمیلی، به‌ سان خنجری است که در قلب فلسطینیان فرو رفته است. به‌موجب این توافق «گتوهای فلسطینی» (محله‌های مجزای فلسطینی) تشکیل می‌شود که باعث متلاشی شدن هویت تاریخی و تمدنی فلسطینیان می‌شود.

وی افزود: این توافق، اعلام رسمی شکست همه مذاکرات و توافق های قبلی است. زیرا بر اساس این توافق دیگر چیزی به نام دولت فلسطینی وجود نخواهد داشت.

قشقاوی در پاسخ به سئوالی پیرامون طرح خروج ایران از ان‌پی‌تی توسط مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: این طرح در مجلس اعلام وصول شده و طبعا در کمیسیون تخصصی و صحن علنی مجلس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تصویب و قانونی شدن، دولت موظف به اجرای آن خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: عاقبت این امر را نمی‌دانم ولی در بین تحلیگران و کارشناسان ایرانی در داخل و خارج از کشور این موضوع مطرح است که این بار در صورت خروج ایران از ان‌پی‌تی بازگشت مجدد به این پیمان، به سهولت امکان‌پذیر نخواهد بود. ان‌پی‌تی پیمان عدم اشاعه هسته‌ای است که رژیم صهیونیستی تاکنون به این معاهده نپیوسته است. برخی از کارشناسان و تحلیگران ایرانی معتقدند، پیوستن احتمالی و مجدد ایران به این پیمان در صورت عدم پیوستن رژیم صهیونیستی، در حفظ رژیم عدم اشاعه، ناقص و بی‌فایده خواهد بود.

قشقاوی در پایان این گفت‌وگو که در رسانه‌های مختلف اسپانیا بازتاب داشته است، گفت: اتفاقات اخیر در موضوع هسته‌ای ایران، نتیجه خروج یک‌جانبه آمریکا و بی‌عملی مطلق اتحادیه اروپا است و دولت‌های غربی مسئول وضع موجود هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز