عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ممکن است در تدوین قوانین یا در اجرای قوانین مشکلی وجود داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز دوشنبه در همایش هم‌ اندیشی تدوین سیاست‌های کلی توسعه دریا محور در مرکز همایش‌ های سازمان مدیریت صنعتی در ارائه سخنرانی‌ اش با عنوان تبیین جایگاه سیاست‌ های کلی و سازو کار تضمین اجرایی‌ سازی آن، گفت: این موضوع را باید در ۴۰ سال اول انقلاب انجام می‌ دادیم، باید کاری کنیم که در ۴۰ سال دوم این عقب‌ ماندگی را جبران کنیم.

او با اشاره به موضوع تضمین اجرایی سیاست‌ های کلی و ثمربخشی آن اظهار داشت: سه ضمانت وجود دارد، نخست اینکه مبنای اقدام ما، یک فرآیند کارشناسی و غیرفردی است، مجموعه‌ ای از دانش و تجربه و نقد، یک محصول علمی را پیشنهاد می‌ کنند، بیش از ۲۲ سال است که در مجمع، تدوین سیاست‌های کلی به این روش انجام می‌ شود.

رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص افزود: دومین ضمانت، تقدیم پیشنهاد سیاست‌ ها به مقام معظم رهبری است که ایشان آن را ابلاغ می‌کنند. مجلس و دولت در اجرایی کردن آن ملزم هستند، مکمل این ضمانت‌ ها، نظارت مجمع توسط هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌ های کلی است که به سرنوشت اجرایی این سیاست‌ ها نظارت دارد، ما در مجمع اجرای این سیاست‌ها را پیگیری می‌کنیم.

میرسلیم با اشاره به جایگاه سیاست‌های کلی در قانون اساسی، خاطرنشان کرد: سیاست‌های کلی توسط رهبر معظم انقلاب پس از مشورت با مجمع، مطابق اصل ۱۱۰ قانون اساسی ابلاغ می‌شود و ذیل قانون اساسی و بالاتر از سایر مقررات و قوانین کشور است؛ سیاست کلی برای تحقق آرمان‌ها و اهداف و برای نزدیکی آرمان‌ها به مفاهیم اجرایی تدوین می‌شوند.

او با اشاره اقدامات انجام شده در فرآیند تدوین سیاست‌ های کلی در مجمع، گفت: در ماده یک آیین‌نامه داخلی مجمع به این موضوع اشاره شده است، ما اندیشه اولیه را از مقام معظم رهبری دریافت می‌کنیم، پس از فعالیت‌های تخصصی در گروه‌های علمی در کارگروه‌های دبیرخانه مجمع به پیش‌نویس اولیه می‌رسیم، آن پیش‌نویس در دبیرخانه مجمع با جامع‌نگری تدقیق می‌شود و آن را به کمیسیون تخصصی در مجمع می‌دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: کمیسیون پس از بررسی‌ های خود، آن را به صحن مجمع می‌رساند، پس از تصویب سیاست‌های کلی در مجمع، پیشنهاد، خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌شود، الآن ایده اولیه سیاست‌های کلی دریامحور را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرده‌ایم که شامل پنج بند اندیشمندانه است.

میرسلیم یادآور شد: سیاست‌های کلی، شامل سیاست‌های کلی بخشی و فرابخشی است. پایداری و آینده‌نگری، واقع‌بینی و فراگیر بودن از ویژگی‌های سیاست‌های کلی نظام است که بیان‌ کننده خصوصیات اصلی و اساسی نظام است، اخیرا دوره اعتبار ۱۰ ساله برای سیاست‌های کلی و بازنگری آن‌ها در نظر گرفته‌ایم.

او با اشاره به تدوین نزدیک به ۷۰۰ بند سیاست کلی در مجمع خاطرنشان کرد: در مورد نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌ های کلی، این وظیفه را مقام معظم رهبری به مجمع تفویض اختیار کرده‌اند و در هیئت عالی نظارت بر اِعمال سیاست‌های کلی در قوانین، مقررات و مراحل اجرایی نظارت می‌شود.

عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ممکن است در تدوین قوانین یا در اجرای قوانین مشکلی وجود داشته باشد، یادآور شد: نظارت مجمع از نوع مچ‌ گیری نیست و به منظور پیگیری اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری این نظارت انجام می‌شود، بسیاری از قوانین از گذشته وجود داشته که شایسته است در مجلس شورای اسلامی، هماهنگ‌ سازی آن‌ ها با سیاست‌ های کلی دنبال شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز