وزیر امور خارجه ایران گفت: دیپلماسی ابزار کاهش هزینه ها و نتیجه بخشیدن به تلاش ها است. دنیای امروز دنیای تکثر ابزار قدرت ها است.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آیین آغاز به کار انجمن دیپلماسی ایرانی با گرامیداشت دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: بعید می دانم از زمانی که ارتباطات میان اقوام و ملت ها شروع شد، بدون استفاده از فنی به نام دیپلماسی، روش ارتباط گیری و نهادینه کردن دستاوردها، نظم به ارتباط میان قوم ها داده باشد.

* دیپلماسی ابزار کاهش هزینه ها و نتیجه بخشیدن به تلاش ها است

وی افزود: هیچ تلاشی بدون گفتگو نتوانسته به تلاش ها ثمر داده باشد و دیپلماسی ابزار کاهش هزینه ها و نتیجه بخشیدن به تلاش ها است. دنیای امروز دنیای تکثر ابزار قدرت ها است. در جهان در حال تحول، ابزار قدرت نمی تواند فقط ابزار مادی باشد. زمانی تنها ابزار قدرت جنگ و قدرت نظامی بود. دولت ها نیز انحصار ابزار جنگی را داشتند.

ظریف اظهارداشت: حتی در تعریف دولت، توانمندی ابزار استفاده از خشونت سازمان یافته را مطرح می کردند. طبیعی است در این دوران ملاک قدرت، شمارش ماشین جنگی بود.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: هر چند در این دوران دیپلماسی وجود داشت و می توان گفت جنگ ها با مذاکره به پایان می رسید، ولی این ابزاری برای قدرت بود. دیپلماسی گاهاً برای کاهش تنش و هزینه استفاده می شد.

وی گفت: در موضوع دیپلماسی در مورد عقد قرارداد ترکمنچای کمی اجحاف شده است. دیپلماسی تلاشی بود تا به جای تعیین مرز در قزوین، مرز را در حاشیه ارس تعیین کرد و قدرت مسلط را عقب راند.

وزیر امور خارجه افزود: به تدریج منابع قدرت متکثر شد. وقتی قدرت اقتصادی مطرح شد، دیپلماسی اقتصادی رشد کرد. زمانی که قدرت فرهنگی مطرح شد، پای دیپلماسی فرهنگی به میان آمد.

* سپهبد سلیمانی بعد از شهادتش قدرتمندتر شده‌ است

ظریف اظهارداشت: در دهه ۷۰ یکی از ابزارهای آمریکا برای مقابله با شوروی، ابزار موسسات آموزشی بود. در دنیای جدید، منابع قدرت به‌شدت تغییر کرده است. هزینه‌ای که ارتش آمریکا امروز برای فائق آمدن بر قلب ها می کند، زیاد است و حتی از بودجه نظامی برخی کشورها بیشتر است. آموزشی که امروز به سربازان آمریکایی در مورد فرهنگ کشور مورد تجاوز داده می شود، زیاد است و این نشان می دهد که اکثر منابع قدرت به رسمیت شناخته شده و حتی صاحبان اسلحه نیز آن را باور کرده اند.

* امروز دیپلماسی خود ابزار قدرت است 

 

وی گفت: امروز دیپلماسی نه فقط کاستن از هزینه شکست و نهادینه کردن قدرت است، بلکه خود ابزار قدرت است و بدون دیپلماسی نمی توان قدرتمند بود و قدرت را نهادینه کرد. به دیپلماسی احتیاج است تا دستاورد میدانی داشت و این واقعیت به معنای تسلیم، پذیرش سلطه و یا قبول نظریات دیگران نیست و به معنای این است که کشورهای کم قدرتمند تر می توانند با توسل به ابزاری که لزوماً مادی نیست، قدرتمند باشند.

وزیر خارجه با بیان اینکه دیپلماسی خود منبع قدرت است و نه فقط ابزار قدرت، ادامه داد: هیچکس به اندازه من در دنیا از موشک دفاع نکرده است. اما باید بگویم اگر ملاک قدرت کشور هزینه کرد نظامی باشد باید دانست که آمریکا ۶۰۰ میلیارد هزینه نظامی دارد و ایران در حدود ۶ و یا عربستان بسیار بیشتر از ما هزینه می کند. اما آیا با این هزینه عربستان از ما قدرتمند تر است.

وی گفت: میزان قدرت کشورها فقط با ملاک های مادی شناخته نمی شود و کلام های معنوی مانند تکیه به مردم و ایستادگی مهم است تا کسی نگوید اگر من نباشم شما در دو هفته فارسی حرف می زنید. ابزار معنوی قدرت مانند سپهبد سلیمانی است که بعد از شهادتش قدرتمندتر شده‌است. اگر قبول داریم که شهادت قدرت می آفریند، باور و استقامت قدرت می آفریند، باید باور کنیم که دیپلماسی هم ابزار قدرت است.

* دیگر در دنیایی زندگی نمی کنیم که غربی ها هر چه بخواهند انجام می دهند

ظریف اظهار داشت: دیگر در دنیایی زندگی نمی کنیم که غربی ها هر چه بخواهند انجام می دهند. امروز دنیا دیگر دنیای مادی نیست. دیگر دنیایی نیست که آمریکا هر تصمیمی بخواهد، اجرا شود. آمریکا به اعتراف ترامپ حدود دو تریلیون دلار هزینه نظامی کرده و متوجه شده که با زدن سردار سلیمانی ضعیف تر شده و افول خود را آغاز کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز