وزیر ارتباطات گفت: طراحی ماهواره ظفر ۲ به اتمام رسیده و همان قابلیت‌های ماهواره ظفر یک را دارد منتهی دقت دوربین آن بیشتر است و دوربین آن ۱۶ متری است.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد ماهواره «ظفر ۲» گفت: طراحی ماهواره ظفر ۲ به اتمام رسیده و همان قابلیت‌های ماهواره ظفر یک را دارد منتهی دقت دوربین آن بیشتر است و دوربین آن ۱۶ متری است.

وی ادامه داد: بنا بر برنامه ریزی های انجام شده، بعد از آماده شدن ماهواره بر سیمرغ اقدامات لازم برای در مدار قرار گرفتن ماهواره ظفر ۲ انجام خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به انتشار لباس فضانوردان با هشتگ آینده روشن در فضای مجازی، گفت: قرار بود ما برنامه ارسال فضانورد را رسانه‌ای کنیم که یک خطای غیرقابل انکار در این زمینه رخ داد و اشتباهاتی در تبلیغات این موضوع صورت گرفت که حساسیت افکار عمومی را در پی داشت.

آذری جهرمی افزود: بنده بدون لکنت در این مورد عذرخواهی کردم و باید بگویم که صرفاً یک اشتباه رسانه‌ای رخ داد و این خطا، موضوع اعزام فضانورد را تحت شعاع قرار داد و خبر را پوشاند و از این بابت باید از کسانی که در حوزه فضایی فعالیت می‌کنند، پوزش خواست.

وی در واکنش به سوالی درباره قطع شدن تلفن‌های استان گیلان به جهت بارش شدید برف، گفت: دلیل قطعی گسترده شبکه ارتباطات در آنجا، قطعی برق است و ۵۰ درصد برق استان قطع شده و طبیعتاً برخی از مراکز مخابراتی فاقد دیزل، دچار اختلال شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: از روز گذشته ۴ اکیپ با تجهیزات از استان‌های همجوار فرستاده ایم که دو اکیپ در حال حاضر به آنجا رسیده اند در حال رفع مشکل هستند.

آذری جهرمی تصریح کرد: از ۳۸۱ سایت قطع شده تلفن همراه تا امروز صبح حدود ۹۰ سایت متصل شده است و مراکز پرظرفیت در شهرهای املش و چابکسر نیز به مدار بازگشته اند و ارتباطات از شب گذشته به حالت طبیعی بازگشته است و همکاران ما تلاش می‌کنند که سایر ارتباطات را هم برگردانند.

وی افزود: همچنین سازمان فضایی اعلام آمادگی کرده است که سریعاً می‌تواند ارتباطات سیار ماهواره‌ای را در این مناطق مستقر کند تا مردم بتوانند از طریق این ایستگاه، تماس‌های خود را انجام دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت نرسیدن ظفر به سرعت مورد نیاز چه مسئله‌ای بوده است، گفت: صرفاً ۱۲ ثانیه لازم بود که این کار به اتمام برسد.

آذری جهرمی با بیان اینکه در ۱۲ ثانیه آخر باید سوخت و توان ماهواره افزایش پیدا می‌کرد که به سرعت لازم برسد، ادامه داد: این مشکل هم می‌تواند به کیفیت سوخت و هم وزن ماهواره بازگردد.

وی تاکید کرد: مشخص است که اگر ۱۲ ثانیه دیگر موتور فعالیت و سوخت آن کفایت می‌کرد، قطعاً ماهواره در مدار قرار می‌گرفت و اشکال مرحله قبل که در ماهواره پیام داشتیم هم برطرف شده بود. به صورت کلی باید گفت که ۹۵ درصد این اقدام موفقیت آمیز بود و ان شاءالله این مشکل ۱۲ ثانیه در مرحله بعدی حل خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اظهار نظر یک مقام رژیم صهیونیستی، گفت: او می‌خواست به نوعی خالی بندی کند اما متن پیامی که داد به صورت صراحت اعلام نکرده بود که ما در این برنامه دخالت کرده ایم؛ بازی با واژه‌ها بود و تلاش داشت چنین چیزی را القا کند.

آذری جهرمی درباره طرح بحث خرابکاری در ارسال ماهواره ظفر، اظهار داشت: خیر چنین موضوعی نیست و کاملاً برنامه و سنسورها و چارچوب‌هایی که برای ماهواره سیمرغ بودند ثبت کرده و مشخص است که مشکل چه چیزی بوده است و هیچ ارتباطی با دخالت سرویس‌های جاسوسی خارجی در این موضوع دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما دو سال کار فشرده انجام دادیم و در چند سال اخیر ۳۰۰ هزار مشترک پهن باند موبایل را به بیش از ۷۰ میلیون رسانده‌ایم، تصریح کرد: اینترنت در کشور پیشرفت بسیار چشمگیری کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: اما مطالبه مردم جدا از بحث کمیت، بحث کیفیت است که همه مجموعه سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات روی آن کار کردند و فکر می‌کنم تأثیر بی‌نظیری بر کیفیت اینترنت دارد که به زودی اعلام می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز