وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعتی پس از تحویل سال با آقای موتگی توشیمیتسو وزیر امور خارجه ژاپن تلفنی گفت‌وگوی کرد.

 به گزارش مرور نیوز، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در اولین ساعات سال نو تلفنی گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک بین المللی برای مقابله با تروریسم اقتصادی رژیم آمریکا که سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند، ساعتی پس از تحویل سال با آقای موتگی توشیمیتسو وزیر امور خارجه ژاپن تلفنی گفت‌وگوی کرد.

محمد جواد ظریف در این تماس تلفنی ضمن تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات بین المللی و منطقه ای، از کمک‌های دولت و ملت ژاپن به ملت ایران برای مقابله با کرونا قدردانی و ابعاد گسترده تلاش‌های ایران برای مهار کرونا را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی از عملکرد حرفه‌ای نظام سلامت ایران در این کارزار سلامتی، تاکید کرد تحریم‌های آمریکا مانع اصلی برای تامین نیاز‌های دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مهار فوری کرونا در ایران است که باید برداشته شود و از دولت ژاپن خواست تلاش هایش برای لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را افزایش دهد.

وزیر امور خارجه ژاپن هم کمک دولت ژاپن را نشانه روابط دوستانه دو کشور و همبستگی با ملت ایران دانست. موتگی افزود ژاپن در ادامه کمک‌های نقدی، مقداری داروی اویگان نیز برای کمک به بیماران حاد کرونایی اهدا خواهد کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور توافق کردند با توجه به استاندارد بالای نظام سلامت ایران، گزارش علمی استفاده از این دارو‌ها برای پیشبرد دانش پزشکی با متخصصین ژاپنی به اشتراک گذاشته شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز