معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم سند همکاری‌های ایران و چین هر چه سریع‌تر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده شود.

به گزارش مرور نیوز، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری‌های بلندمدت سیاسی و اقتصادی با چین را به تعویق انداخته است، گفت: درباره توافق ایران و چین باید صبر کنیم.

وی افزود: برای اینکه یک سند مسیر خود را طی کند، مدت طولانی زمان می‌برد و ممکن است چندین بار سند نهایی شود، اما دوباره کم و زیاد شود؛ امیدواریم سند همکاری‌های ایران و چین هر چه سریع‌تر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که الان با چین داریم بحث رفت و آمده است الان سفر از ایران به چین و یا از چین به ایران، به ویژه سفرهای رسمی، متوقف است؛ بنابراین در اولین زمانی که موفق شویم به چین سفر داشته باشیم یا سفرهایی از چین به ایران انجام شود می‌توانیم مذاکراتمان را با چینی‌ها آغاز کنیم.

انصاری اضافه کرد: اینکه «روی چه موضوعاتی توافق شود» و تصمیم بگیرند توافقات «به چه صورتی منتشر شود»، اینکه «در کجاها تصویب شود» و «آیا به صورت یک سند همکاری باقی بماند» یا «به صورت موافقت نامه»، همه به محتوای مذاکرات برمی‌گردد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه تنها کاری که درباره توافق بین ایران و چین می‌توانیم بکنیم «صبر کردن» است، گفت: باید صبر کنیم مذاکرات آغاز شود، محتوای مذاکرات مشخص و توافقات روشن شود، آن وقت می‌توانیم بگوییم که این سندها به چه صورت باید منتشر شود.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا نظیر امضای سند همکاری بلند مدت با چین، با سایر کشورها از جمله روسیه و هند هم خواهیم داشت؟» تصریح کرد: با هر کشوری که روابط‌مان به یک بلوغ روشن برسد، طبیعی است که پیشنهاد ما ایجاد بستر مطمئن‌تر برای روابط در آینده است؛ با کشورهایی همچون روسیه و هند نیز به محض اینکه روابط به پختگی خود برسد وارد مرحله برنامه‌ریزی برای همکاری‌های درازمدت خواهیم شد که امروز این مرحله با چین آغاز شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه آغاز بحث توافق بلندمدت با چین به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در سال ۹۴ برمی‌گردد، گفت: امروز بعد از پنج سال به اینجا رسیده‌ایم که در مرحله آماده سازی اسناد و انجام مذاکرات هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز