وزیر نفت گفت: صادرات فرآورده‌های نفتی نسبت به سال ۹۲، دو برابر شده اما مشکلاتی هم داشتیم که خارج از اراده ما بود و مربوط به اراده سیاسی کشورهای خارجی بود اما با وجود این ما همچنان جز بزرگترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی هستیم

به گزارش مرور نیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارش عملکرد وزارت نفت و برنامه های توسعه، گفت: امروز آمریکا و صهیونیست ها جنگ تمام عیار اقتصادی را علیه ملت ایران تحمیل کرده اند و هر روز تلاش می کنند به ابعاد آن بیفزایند و در این شرایط لازم است همه ارکان نظام با هم اندیشی به صورت یکپارچه عمل کنند.

وی با اشاره به برنامه های وزارت نفت، افزود: افزایش ظرفیت تولید از میادین مشترک نفت و گاز، دوری از خام فروشی، توسعه گازرسانی، افزایش صادرات گاز، حمایت از ساخت داخل و شرکت های دانش بنیان و مقابله با تحریم های نفتی از جمله برنامه های در دستور کار ما بوده و آن را ادامه می دهیم.

وزیر نفت تصریح کرد: پارس جنوبی محلی است که حدود ۱۵۰ میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کردیم و این از افتخارات ما است و باید گفت بی تردید صنعت گاز و پتروشیمی هر دو محصول جمهوری اسلامی هستند.

زنگنه متذکر شد: در سال ۸۴ تولید ما در پارس جنوبی ۱۴۰ میلیون متر مکعب بود که در سال ۹۲ به ۲۸۰ میلیون متر مکعب رسید و امسال به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است که این آمار نشان دهنده آن است که ظرفیت تولید پارس جنوبی افزایش یافته است.

* در حال حاضر ۸۳ درصد جمعیت روستایی ما گاز داشته باشند 

وی تأکید کرد: توسعه گازرسانی یکی از اقداماتی است که با ابتکار مجلس و دولت در دستور کار ما قرار گرفت و این مسئله باعث شده که در حال حاضر ۸۳ درصد جمعیت روستایی ما گاز داشته باشند و هدف ما آن است که پوشش کل گازرسانی کشور تا پایان سال به ۹۵ درصد برسد.

وزیر نفت متذکر شد: صادرات فرآورده‌های نفتی نسبت به سال ۹۲، دو برابر شده اما مشکلاتی هم داشتیم که خارج از اراده ما بود و مربوط به اراده سیاسی کشورهای خارجی بود اما با وجود این ما همچنان جز بزرگترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی هستیم و همچنین صادرات پتروشیمی به خوبی انجام می‌شود.

زنگنه درباره اقدامات این وزارتخانه برای مقابله با تحریم‌های نفتی، گفت: ما تلاش زیادی برای دور زدن تحریم‌ها کردیم و از بخش‌های مختلف از جمله قرارگاه و نیروه‌های امنیتی کمک گرفتیم که آنان هم به ما در این راستا کمک کردند.

وی افزود: از مجلس شورای اسلامی هم تقاضا داریم که به وزارت نفت برای مقابله با تحریم‌های نفتی و در قالب دیپلماسی بین‌المجالس کمک کند.

وزیر نفت اظهار داشت: در این راستا ما حاضریم هر طور که اطمینان برای شما حاصل شود، اقدام کنیم و حتی حاضریم عرضه در بورس هم انجام شود.

زنگنه گفت: ما درگیر یک جنگ نابرابر هستیم، خواهش بنده این است که متناسب با این شرایط با ما رفتار شود و از هر پیشنهادی صمیمانه استقبال می‌کنیم.

وی بیان کرد: نفت از موتورهای محرک صنعت کشور است و اگر نفت باشد، اشتغال هم ایجاد می‌شود اما منابع ما برای اقدامات توسعه‌ای کفاف نمی‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز