رئیس دیوان محاسبات کشور درباره آخرین وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مرور نیوز، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور، امروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور، گفت: انتظار می‌رود در ترخیص کالاهای اساسی از جمله روغن و کنجاله که ارز ۴۲۰۰ تومانی آن تامین شده ولی کمبود آن در بازار احساس می‌شود و بر این اساس قیمت آن افزایش می‌یابد، تسریع شود تا به بحران تبدیل نشود.

وی افزود: علت افزایش قیمت کالاها در برخی موارد، نه کاهش عرضه‌ کالا و نه تغییر قیمت ارز، بلکه فقط ضعف نظارت است.

رئیس دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: شرایط تامین ارز و کمبود منابع را درک می‌کنیم اما عدم هماهنگی در تعریف و تامین نیازهای وارداتی و بوروکرواسی‌های بعضاً سردرگم، تولید و اشتغال را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری را خواهد داشت.

بذرپاش با بیان اینکه عدم استقرار قانون پنجره واحد تجارت، ضعف هماهنگی است، افزود: در یک حاکمیت واحد، دستگاه‌ها و دولت و همه کمک کنند تا این قانون اجرایی شود. همچنین سامانه جامع تجارت و ارتباط بین سامانه‌ای بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت هنوز به خوبی راه اندازی نشده است.

وی با اشاره به اینکه پرکردن انبارهای کشور در شرایط تحریم، پیشنهاد خوبی است، اظهار داشت: ۸ میلیون تن کالا در انبارها دپو شده است. هرچند این میزان در مقایسه با سال‌های قبل بالا نیست اما در شرایط کنونی بازار قابل قبول نیست و بازار را دچار تلاطم می‌کند. باید کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی سبد خانوار، مواد اولیه و کالاهای واسطه ای در اسرع وقت به دست مردم برسد.

رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: سیاست واردات در مقابل صادرات هم روش مناسبی است که اگر صادرکنندگان اطمینان حاصل کنند که می‌توانند کالای مورد نظر را وارد نمایند، از این تصمیم استقبال خواهند کرد.

بذرپاش با بیان اینکه کالاهای فاسدشدنی را نمی‌توان گرفتار روندهای اداری طولانی مدت کرد، اظهار داشت: باید گمرک مراحل ترخیص این کالاها را تسریع کند و دیوان محاسبات کشور نیز از کمک‌های لازم درخصوص اخذ مجوزهای قانونی دریغ نخواهد کرد.

وی افزود: میزان دقیق کالاها در مبادی و ورودی کشور باید شفاف باشد و نباید به عنوان محدوده مناطق آزاد و یا ویژه، اطلاعات کالاها ناقص باشد و اگر نیاز به اصلاح قانون باشد باید سریعا انجام شود.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی است، اظهار داشت: باید قرارگاهی عمل کنیم و همه ساختارها و دستگاه‌ها به فکر سهولت در انجام امور و کمک به مردم باشند.

بذرپاش اضافه کرد: برای جلوگیری از هزینه‌های گزاف انبارداری و افزایش قیمت تمام شده کشتی‌های حامل کالا هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود و بانک مرکزی نیز در اسرع وقت نسبت به تامین ارز مواد اولیه، اجزاء و قطعات مربوط به واحدهای تولیدی مطابق تصمیمات ستاد اقتصادی دولت اقدام نماید

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه عملکرد سازمان توسعه و تجارت در ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها مورد نقد است، گفت: قانون و رویه‌ها در این خصوص وجود دارد و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌ها توسط سازمان توسعه و تجارت باید انجام می‌شد که ترک فعل کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز