عضو هیات رئیسه مجلس گفت: متأسفانه در حوزه فولاد شاهد گران فروشی عجیبی هستیم که باید در این زمینه نظارت صورت گیرد.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بازار فولاد ، گفت: متأسفانه در حوزه فولاد شاهد گران فروشی عجیبی هستیم که باید در این زمینه نظارت صورت گیرد.

وی بیان کرد: کشور ما بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی است. این در حالی است که مصرف داخلی این محصول بسیار کم است و حدود ۱۶ میلیون تن صادرات داریم اما با وجود این گران فروشی زیادی در این زمینه انجام می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: بخش کوچکی از این محصول در بورس ارائه می‌شود اما قیمت داخلی آن را کشورهایی چون چین و آمریکا مشخص می‌کنند که این منشأ گران فروشی شده است.

سلیمی تأکید کرد: قیمتی که در داخل به فروش می‌رسد حدود صد دلار بالاتر از قیمت جهانی است و سوال این است که چرا با وجود آنکه مازاد تولید فولاد در کشور داریم، اما این محصول را به قیمت گرانی به مردم عرضه می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه متأسفانه مافیای پیچیده فولاد تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه اول امسال، حدود ۲۶ درصد شمش در بورس عرضه شده و سوال ما آن است که مابقی آن کجا رفته است؟

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: فاصله قیمت فولاد به سیمان حدود یک به هفت بوده اما در میانگین قیمت ۱۰ سال گذشته، امسال به بیش از ۲۰۰ درصد رسیده است و سوال ما این است که چه کسانی به این گران فروشی‌ها دامن می‌زنند و سود آن به جیب چه کسانی می‌رود؟

وی اظهار داشت: ما شاهد عدم شفافیت در بازار فولاد هستیم به گونه‌ای که ۱۶ میلیون تن فولاد صادر می‌شود و فقط ۵ میلیارد دلار از طریق این صادرات درآمد به دست می‌آید و سوال این است که آیا ارز صادرات این محصول به کشور بازگشته یا خیر.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز