نماینده مردم اردبیل در مجلس گفت: قیمت نهاده‌های تأمین فولاد ثابت مانده اما قیمت فروش آن سه برابر افزایش یافته و این نشان‌دهنده آن است که بازار فولاد کاملاً به حال خود رها شده و هیچ‌گونه نظارتی در حوزه قیمتگذاری فولاد وجود ندارد.

به گزارش مرور نیوز، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بازار فولاد ،گفت: متأسفانه طرح جامعی برای تولید و صادرات فولاد وجود ندارد و بیشترین صادرات به صورت شمش فولاد بوده که ارزش افزوده آن بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه کشور نهایتاً ۱۵ میلیون تن فولاد نیاز دارد، افزود: این در حالی است که ما ۳۰ میلیون تن تولید فولاد در کشور داریم و با کاهش صادرات این محصول مواجه شده‌ایم و این حاکی از ضعف مدیریت در این بازار است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۳۰ درصد از فولاد کشور در بورس به فروش می‌رسد و ۷۰ درصد آن با قیمت بسیار زیاد و در بازار حاشیه عرضه می‌شود که باید نظارت بیشتری در این حیطه انجام شود.

بدری با بیان اینکه قیمت فولاد نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته است، گفت: سال گذشته فولاد کیلویی ۵۰۰۰ تومان بود اما امسال به ۱۵۰۰۰ تومان رسیده و سود آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری می‌رود.

وی افزود: قیمت نهاده‌های تأمین فولاد ثابت مانده اما قیمت فروش آن سه برابر افزایش یافته و این نشان‌دهنده آن است که بازار فولاد کاملاً به حال خود رها شده و هیچ‌گونه نظارتی در حوزه قیمتگذاری فولاد وجود ندارد.

بدری اظهار داشت: عمده تولیدکنندگان فولاد در بخش دولتی و شبه‌دولتی هستند بر این اساس باید سود فروش فولاد به صورت دقیق محاسبه شود و به بیت‌المال بازگردد تا منابع حاصل از آن صرف یارانه‌ها و همچنین بهبود وضعیت اقشار ضعیف جامعه شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز