سخنگوی شورای نگهبان درباره الکترونیکی شدن انتخابات، گفت: باید زیرساخت‌ها اجازه دهد و وزارت کشور در حال پیگیری است و اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود، طبیعتا ما مخالفتی نخواهیم داشت.

به گزارش مرور نیوز، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(شنبه) در نشست خبری، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله محمد یزدی، گفت: آیت الله یزدی از مبارزان قبل از انقلاب بود و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری داشت و بعد هم در  شورای نگهبان به ایفای نقش انقلابی خود پرداخت.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همچنین روز پرستار را به پرستاران که امسال جایگاه ویژه ای دارند و جهادگونه در صحنه مبارزه با کرونا ایستاده اند، تبربک می گوییم.

کدخدایی افزود: برخی پرستاران و پزشکان در طول انجام وظیفه خود در این شرایط به شهادت رسیدند که برای آنان علو درجات را از خداوند منان خواستاریم.

وی اظهار داشت: همچنین لازم است روز پژوهش و شهادت دکتر مفتح را به همه پژوهشگران تبریک عرض کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همچنین شهادت «محسن فخری زاده» که به دست کوردلان و کسانی که پیروزی علمی ایران را خواستار نیستند، محکوم می کنیم.

کدخدایی با اشاره به طرح مالیات بر خانه های خالی، گفت: این طرح البته ایرادتی داشت و عمدتا ایرادات مربوط به حقوق مردم بود. خوشبختانه مجلس این ایرادات را مرتفع کرد و نهایتا عدم مغایرت این طرح با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

وی با اشاره به تصویب طرح دو فوریتی  اقدام راهبردی برای لغو تحریم، گفت: در نوبت بررسی اول، این طرح به دلیل عدم رعایت مفاد مصوبه شورای عالی امنیت ملی مورد اشکال قرار گرفت و اما بعد از رفع ایراد این موضوع در مجلس، عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستگاه مختلف می‌توانند تفسیر خود را از قانون داشته باشند، افزود: تفسیر قوانین بر عهده مجلس است و وقتی که قانونی به تایید شورای نگهبان می‌رسد، این انتظار است که همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی به صورت واحد و یکصدا قانون را به شکل واحد به اجرا در بیاورند که مشکل نباشد. طبیعتا اگر ابهامی وجود دارد، دولت هم نمی‌تواند از مجلس درخواست تفسیر کند.

کدخدایی بیان کرد: امسال علاوه بر سلامت انتخابات که وظیفه اصلی است و باید صیانت کننده از انتخابات و آراء مردم باشیم، وظیفه دیگری که همه داریم سلامت مردم است و باید در این جهت هم همه دستگاه‌های اجرایی و شورای نگهبان همت کنند تا آنجایی که ممکن است بر اساس پروتکل های بهداشتی، انتخابات را به نحوی برگزار کنند که کمترین آسیب به مردم برسد.

وی تصریح کرد: بنابراین در این جهت کارگروهی بین شورای نگهبان و وزارت کشور تشکیل شده و هماهنگی در حال صورت گرفتن است. لازم است افراد بیشتری را برای سهولت کار بر سر صندوق‌ها داشته باشیم که سرعت کار بالا برود که قطعاً انجام خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره الکترونیکی شدن انتخابات، گفت: باید زیرساخت‌ها اجازه دهد و وزارت کشور در حال پیگیری است و اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود، طبیعتا ما مخالفتی نخواهیم داشت.

کدخدایی درباره بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: نسبت به بودجه هنوز نمی‌توانم چیزی بگویم چرا که همه چیز در حال تغییر است. رئیس جمهور و رئیس مجلس شنیدیم که نامه‌ای در این باره نوشتند. ما نگرانی‌هایی را درباره بودجه داریم و هر سال هم این نگرانی‌ها را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه بودجه باید کارآمد،  واقعی و منطبق با نیازهای کشور باشد و باید همه بخش‌ها را در بر بگیرد، گفت: امسال هم خواهش ما این است که این مسائل با دقت بیشتری مورد رسیدگی قرار گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز