وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما راه حل فراگیر سیاسی با حضور همه گروه‌های افغانستانی را بهترین تضمین کننده صلح پایدار در این کشور می‌دانیم.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز با «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان که به کشورمان سفر کرده است دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار حمایت از جمهوری اسلامی افغانستان را سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به لزوم خروج آمریکا از افغانستان، گفت: ما راه حل فراگیر سیاسی با حضور همه گروه‌های افغانستانی را بهترین تضمین کننده صلح پایدار در این کشور می‌دانیم.

ظریف با تاکید بر ضرورت تعمیق رایزنی ‌ها میان دو کشور دوست و همسایه در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی، از افتتاح راه آهن خواف – هرات ابراز خرسندی کرد و آن را زمینه‌ای برای گسترش همکاری‌های دو کشور و ارتباط سریع‌تر با مناطق شرقی ارزیابی کرد و افزود: ضرورت دارد در جهت افزایش همکاری‌های مرزی، گذرگاه دوغارون بهینه ‌سازی شود.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات مربوط به گفتگوهای صلح، از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و ملت افغانستان قدر دانی کرد و بر ضرورت گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی فی‌مابین تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به افتتاح راه آهن خواف - هرات، اظهار امیدواری کرد: همکاری‌های منطقه‌ای با اینگونه خطوط ارتباطی تقویت گردد.

همکاری‌ها در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور و پیگیری پروژه‌های دیگر در دست انجام و بویژه همکاری بیشتر در حوزه آب، از محورهای دیگر مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان و مشاور امنیت ملی افغانستان بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز