عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع متناسب سازی قیمت و کیفیت خودروها در طرح ساماندهی بازار خودرو را پیگیری می کنیم و خودروها باید براساس کیفیتشان قیمت گذاری شوند که در این حالت رضایت مصرف کننده از خودروها باید ملاک عمل قرار گیرد.

به گزارش مرور نیوز، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه متناسب سازی قیمت و کیفیت خودروها در طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: خودروها باید براساس کیفیتشان قیمت گذاری شوند که در این حالت رضایت مصرف کننده از خودروها باید ملاک عمل قرار گیرد و اگر خودرویی کیفیت لازم را نداشته باشد یا باید خط تولید خودرو متوقف شود یا قیمت آن تعدیل و متناسب با کیفیت خودرو تعیین شود.

سید جواد حسینی کیا با بیان اینکه شفاف شدن نحوه محاسبه قیمت تمام شده خودرو یکی از مهمترین شاخصه ها شفافیت بازار خودرو است، افزود: در حال حاضر سامانه ای باید طراحی شود که نحوه تامین قطعات خودرو مشخص شود و اگر تعیین شود که خودروسازان قطعات مورد نیاز خودرو تولیدی را در بازار داخل یا از خارج تامین می کنند و بر اساس آن قیمت خودرو تعیین شود، به طور قطع نظارت بر قیمت هم بهتر می شود.

 شفافیتی درباره قیمت خودرو وجود ندارد

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی هیچ شفافیتی درباره قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده خودرو وجود ندارد، گفت: در حال حاضر نبود شفافیت در قیمت خودرو نظارت بر این بازار را تحت تاثیر قرار داده است. چراکه در شرایط کنونی عده ای در قطعه سازی و خودروسازی فعال هستند، به همین دلیل برای سود بردن مانع از شفاف سازی قیمت ها می شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نحوه محاسبه قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو باید مشخص شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی وقتی تعیین شود که قیمت هر خودرو برای خودروسازها چقدر تمام شده، قیمت گذاری بهتر خواهد بود و براساس کیفیت خودرو و قیمت تمام شده محصول عرضه خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه نبود شفافیت در قیمت خودرو باعث شده حتی با تعدیل قیمت مواد اولیه کاهش قیمت خودرو اتفاق نیفتد، اظهار کرد: در شرایط کنونی حدود ۳۰ درصد از قیمت خودرو مربوط به محصولات فولاد است، و از آنجایی که قیمت گذاری خودرو به طور کلی شفاف نیست.  با وجود اینکه قیمت برخی مواد اولیه پایین هم نیامده قیمت خودرو بازهم صعودی بوده یا حداقل کاهش هم نیافته است.

خودروسازها همچنان در زیان

حسینی کیا با بیان اینکه پس از کاهش قیمت برخی مواد اولیه  قیمت خودرو در کارخانه روند کاهش نگرفته است، اظهار داشت: قیمت خودرو باید با نظارت بیشتری انجام شود، زیرا در یکسال اخیر قیمت خودرو چندبار افزایش یافته و باز هم خودروسازها مدعی اند که در زیان هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی خودروسازها مدعی هستند که خودرو برای آنها زیان‌ده است، گفت: البته نباید نادیده گرفت که گرانی نرخ ارز روی قیمت مواد اولیه تاثیر گذاشته و برخی از تولیدکننده های داخلی هم قیمت محصولات خود را به نسبت نرخ ارز بالا برده اند، به همین دلیل قیمت خودرو هم بالا رفته اما مساله اینجاست که کیفیت محصولات به نسبت قیمتی که دارند بسیار پایین تر است و این مساله باعث نارضایتی مصرف کنندگان شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در چند سال اخیر علاوه بر گرانی قیمت ارز، کاهش تولید خودرو در کشور هم باعث شده که قیمت بالا برود. در واقع بسیاری از مردم از ترس کاهش ارزش دارایی هایشان به سمت خرید محصولاتی مانند خودرو روی آوردند و همین موضوع تعادل بازار عرضه و تقاضا را بهم زد و قیمت ها روندی صعودی گرفت و بسیاری از تولیدکنندگان هم متاثر از فضای به وجود آمده قیمت محصولات را بالا بردند. حالا در شرایط کنونی مجلس طرح ساماندهی بازار خودرو را در دستور کار قرار داده تا به نابسامانی های به وجود آمده پایان دهد؛ اما برخی از نمایندگان مجلس مدعی هستند که لابی هایی مانع از اجرای طرح ساماندهی بازار خودرو شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز