رئیس دفتر رئیس ‌جمهور گفت: چه ما تحریم باشیم، چه نباشیم روابط بانکی جزو ابزارهای اصلی روابط اقتصادی و تجاری ما با دنیا است. اگر بگوییم روابط بانکی نداشته باشیم باید از طریق صرافی‌ها کار کنیم.

 به گزارش مرور نیوز، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس ‌جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، در رابطه با صحبت‌های امروز رئیس‌جمهور و شروط لغو تحریم‌ها اظهار داشت:  الان مساله برجام و لغو تحریم‌ های ایران موضوع جدی است که هم ما در ایران دنبال می ‌کنیم و هم بسیاری از کشورهای دوست و کشورهای مختلف از جمله ۱+۵ و خود آمریکا هم دنبال می‌کنند. طبیعی است که هرکدام به خودشان اجازه می‌دهند برای آنکه یک گام برداشته شود، و آنچه که فکر می‌کنند که درست است، آن را بیان کنند. لزوما این نیست مطالبی که بیان می‌شود، با ما توافق شده باشد.

رئیس دفتر رئیس‌ جمهور اضافه کرد: می ‌خواهند مقداری راه را هموار کنند و به هر حال هم آنان و هم ما روی طرح‌ هایی کار می ‌کنیم و قطعا زمانی که همه اینها نهایی شد اعلام می‌شود. لزوما این نیست که اگر کسی چیزی می‌گوید ما الان روی آن کار می‌کنیم.

وی در رابطه با طرح جدید ظریف و آخرین وضعیت آن گفت: در حال کار کردن روی این طرح هستند و هنوز نهایی نشده است.

واعظی در رابطه با  آخرین وضعیت FATF و اظهار نظر محسن رضایی در این رابطه و موضع دولت در قبال تحریم ‌های بانکی بیان کرد: غیر از ما و کره شمالی بقیه کشورهای دنیا به چارچوب پولشویی و چارچوب‌هایی که ما هم تمایل به اجرای آن را داریم، عمل می‌کنند. اگر این حرف‌هایی که آقایان می‌زنند درست باشد، اینگونه هم نیست که همه کشورها به غیر از ما و کره شمالی در این چارچوب بپیوندند. در دنیا همه کشورها در پی منافع خود نیستند و همه کشورها به دنبال این نیستند تا بتوانند مراوده داشته باشند؟

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: بیشتر نگاهی که می ‌شود سیاسی است و بارها گفتم و رئیس‌ جمهور و همکاران دیگر در دولت عنوان کردند، دو لایحه‌ای که در مجلس به تصویب رسیده و مدت طولانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده به مصلحت روابط بانکی ایران با دنیا و حتی با کشورهای دوست خودمان نیست.

وی اضافه کرد: چه ما تحریم باشیم، چه نباشیم روابط بانکی جزو ابزارهای اصلی روابط اقتصادی و تجاری ما با دنیا است. اگر بگوییم روابط بانکی نداشته باشیم باید از طریق صرافی‌ها کار کنیم. صرافی‌ها یعنی همان چیزی که در بازار می‌گوییم. واسطه‌ها که همه چیز را گران می ‌کنند، صرافی‌ها یعنی اینکه پولی را که می‌خواهید جا به جا کنید هم امنیت آن پایین‌تر و هم قیمت آن گران‌تر است. نباید خودمان را تحریم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم مجمع تشخیص یک تصمیم درستی بگیرد و براساس تصمیمی که می‌گیرد برای مردم عنوان کند که چرا چنین تصمیمی گرفته و ما به عنوان دولت اعتقاد داریم که تصویب این دو لایحه لازم است و می‌تواند به روابط بانکی با همه کشورهای دنیا کمک کند. امیدوارم اینگونه نباشد که آنقدر این پا و آن پا کنند که این دولت نتواند کاری انجام دهد و در دولت بعد تصویب شود. این خیلی بد است.

واعظی افزود: کسانی در دولت قبل از ما خودشان پیشنهاد دهنده بودند و خودشان در دولت قبل حامی FATF بودند و حالا مخالف سرسخت شدند. نمی‌شود که بعضی چیزها برای یک دولت خوب باشد و برای دولت دیگر بد باشد. فکر می‌کنم آنچه باید در نظر بگیریم مناقع مردم و مصالح کشور است. برای منافع کشور هم فرقی نمی‌کند چه دولتی سرکار است. همه باید به آن متعهد باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز