کاظم غریب آبادی درخصوص تغییر روش غنی سازی با بیان اینکه این روش از قبل طراحی شده بود گفت: عملیات غنی سازی در روش جدید به شدت بهینه تر شده است.

به گزارش مرور نیوز، « کاظم غریب آبادی » سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که تغییر روش انجام شده که در گزارش آژانس به آن اشاره شده' موضوع تازه ای نبوده و کاملا مرتبط با اقدامات و تصمیمات فنی است و در پرسشنامه اطلاعات طراحی که از سوی ایران به آژانس در هفته قبل ارائه شد نیز از قبل پیش بینی شده بود.

غریب آبادی گفت در پرسشنامه آمده بود که غنی سازی 60 درصدی ابتدا در دو زنجیره ماشین های آی آر شش و آی آر چهار به طور موازی انجام می شود و بعد از چند روز، دو زنجیره به یکدیگر متصل و اصطلاحا کوپل می گردند و در حالت جدید،  زنجیره آی آر شش دارای خروجی محصول 60 درصد شده و زنجیره آی آر چهار نیز به صورت تاندم به غنی سازی 20 درصدی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد تا پیش از این، به هر دو زنجیره مواد تا 5 درصد بطور جداگانه تزریق می شد و محصول 60 درصد نیز از هر زنجیره جداگانه برداشت می شد، اما در روش جدید دو زنجیره به هم کوپل (متصل) شده فقط با یک بار تزریق مواد تا 5 درصد، دو محصول متفاوت 60 و 20 درصد برداشت می شود. در واقع، از این طریق، عملیات غنی سازی به شدت بهینه تر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز