سخنگوی دولت گفت: حدود ۱۳۰۰ مرکز غیرمجاز سال گذشته کشف شد. فروردین امسال هم ۲۶۰۰ مرکز کشف شد که رشد دو برابری دارد.

به گزارش مرور نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: دیروز سالروز آزادی خرمشهر و نقطه عطفی تاریخی در راه پیروزی نهایی ملت ما در برابر اشغالگری و تجاوز رژیم بعثی بود. محمد جهان‌آرا روزی که خرمشهر را غصب کردند، چه زیبا گفت که: «بچه‌ها اگر شهر سقوط کرد؛ دوباره فتحش می‌کنیم؛ مراقب باشید ایمانتان سقوط نکند»

ربیعی گفت: آزادسازی خرمشهر نماد ایمان سروقامت شهیدانی بود که نامشان را تا ابد بر تارک این خاک و بوم نشاندند. آزادی خرمشهر به عنوان الگویی از «مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و تجاوز» برای همیشه در تاریخ ایران و جهان ثبت شد.

وی افزود: امروز یک حادثه تاریخی صرف نیست بلکه نمادی است از مقابله با اشغالگری و تعرض به حق تعیین سرنوشت یک ملت؛ چه در بُعد مادی و اشغال سرزمینی و چه در بُعد معنوی و سلب حقوق مشروع برای یک زندگی شرافتمندانه است، که متاسفانه هنوز کانون‌های ظلم و شدادت در گوشه کنار جهان زندگی آزاد ملت‌ها را تهدید می‌کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تجربه آزادسازی خرمشهر زیر قاب بزرگتر دفاع مقدس، ما را آب دیده کرد و به ما آموخت که ایستادن همدلانه و برادرانه در برابر زورگویی و ظلم تنها را نجات از آن است.

ربیعی تصریح کرد: الگوی مقاومت در فتح خرمشهر را می‌توان برای این سال‌ها نیز دوباره تکرار کرد؛ سال‌هایی که با تجاوز به حقوق ملت از طریق تحریم‌های ظالمانه ترامپ همراه شده است. تحریم‌هایی که در بُعد تروریستی کنونی، نوعی اشغالگری در شکل جدید است.

وی تاکید کرد: اگر آن روزها، خاک، غصب شد امروز، حق زیست ملت ایران مورد تعرض قرار گرفته است؛ اما به تاسی از شهدای فتح خرمشهر پیروزی، به مردم و گروه‌های سیاسی می‌گوییم که این اشغال‌گری جدید را هم که در قالب تحریم ظهور کرده، دوباره شکست خواهیم داد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: برای نسل ما که آن روز‌ها را دیده ایم عجیب نیست که عاملان و آمران آن جنایت اشغالگرانه در خرمشهر و این جنایت انسانی در سلب حق زندگی آزادانه و رها از بند تحریم و البته جنایت سازمان یافته دیگری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که در روز‌های اخیر به حقارتی دیگر از سوی محور مقاومت تن در داد، هنوز همبستگی خود را ادامه داده اند.

ربیعی تصریح کرد: شهدا و رزمندگان ما تنها با خون و شهامت خود خرمشهر را آزاد نکردند بلکه قبل از آن با ایمان به خدا توأم با خودآگاهی نسبت به حق تعیین سرنوشت و عزت و عظمت نهفته در هویت دینی و ملی ما بود که آن اراده مهیب و شکست ناپذیر را در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند. امروز هم برای آزادسازی ایران عزیزمان از بند تحریم‌ها پیش از هر چیز به تجدید خودآگاهی و وفاق ملی نسبت به حق سلب ناشدنی مردم در بهره مندی از اقتصاد بدون تحریم نیاز داریم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: باید مراقب بود آدرس غلط درباره بانی این تجاوز ندهیم. مراقب باشیم تا متجاوز معاصر تاریخ ایران را از تعدی به حقوق ملت، تبرئه نکنیم. نتیجه تبرئه متجاوزان، مشروعیت‌بخشی به تحریم و رسمیت‌دادن به اِشغال است. ما اطمینان داریم و اطمینان می‌دهیم که ملتی که حریم سرزمین اش را با خون و جان پاس داشته، در برابر تحریم و تحریم گران هم سر فرود نخواهد آورد.

ربیعی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: این روز‌ها بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است. دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندی‌های فردای ایرانیان در جهان پر آشوب امروز، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری، کارکرد‌های متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت.

وی افزود: مشارکت حداقلی به نفع هیچ‌کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: عمیقا باور داریم که وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در عدم مشارکت؛ دولت عمیقا باور دارد که اسلامی بودن نظام سیاسی اقتضا می‌کند که از جمهوریت آن پاسداری شود؛ دولت عمیقا باور دارد که فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است و در مردمسالاری دینی، بیش از آنکه شهروندان در مشارکت، مکلف باشند، این‌ها هستند که مکلف‌اند و موظف!

ربیعی گفت: از این روز دولت، از همه نهاد‌هایی که در فرآیند انتخابات نقش دارند، انتظار دارد که با توجه به ضرورت تقویت وحدت ملی در شرایط کنونی کشور، با دوراندیشی، تعهد به روح حاکم بر قانون اساسی و وفاداری به منافع ملی، زمینه امیدآفرینی و شورانگیزی در انتخابات را فراهم آورند و با تقویت زمینه مشارکت در انتخابات، تداوم ثبات و امنیت و پیشرفت کشور را تضمین کنند.

سخنگوی دولت در واکنش به سوالی مبنی براینکه آیا دولت بازار را رها کرده است، گفت: دولت یکشنبه برای قطعی برق جلسه گذاشت، امروز هم جلسه داشتیم.‌ ای کاش دولتی می‌آمد و مشابه شرایط ما، قرار می‌گرفت تا به شما می‌گفتم رها کردن کشور به چه معناست! ما باید پیش بینی زودتر را در زمینه قطعی برق را انجام می‌دادیم، اما این موضوع که کشور و بازار را رها کردیم درست نیست.

وی افزود: پارسال همین زمان ۵۴ هزار ۵۰۰ مصرف مگا وات داشتیم و امسال ۹ هزار مگا وات افزایش پیدا کرد و ۲۰ درصد مصرف برق نسبت به گذشته افزایش یافته است. دمای هوا زود هنگام بود و سیستم‌های سرمایشی زودتر از آنچه برنامه ریزی شده است وارد مدار‌ها شدند که این  از دلایل کمبود برق بود.

ربیعی افزود: با بیان اینکه رمز ارز‌ها از دیگر مواردی برای کمبود برق بود، افزود: عدد‌های مختلفی در مورد رمز ارز‌ها گفته شد، ما ۳۲۰ مجوز برای رمز ارز دادیم، اما متاسفانه به برخی مراکز دولتی و دستگاه‌ها که برق مجانی داده می‌شد، به عنوان منبع درآمد به رمز ارزها نگاه کردند، این هم اتفاقی دیگر بود که روز گذشته در سران سه قوه در این زمینه بحث شد.

سخنگوی دلوت اظهار کرد: آب مخازن سد‌ها به علت کمبود بارش کم شد. در این شرایط نگران آب شرب بودیم. در میان آب و برق موضوع آب حیاتی‌تر است. در ایام تحریم تولید رشد کرد که موجب افزایش مصرف برق است. پیش بینی دراز مدت ما درست بود، اما وقایع کوتاه مدت مصرف برق و پیش بینی‌ها را تغییر داد. ۱۳.۵ نیم میلیارد یورو نیاز به سرمایه گذاری در زمینه نیرو داشتیم که به علت تحریم ۶.۵ میلیارد آن تامین شد.

سال گذشته حدود ۱۳۰۰ مرکز غیرمجاز رمز ارز کشف شد

وی درباره رمز ارز‌ها اظهار کرد: حدود ۱۳۰۰ مرکز غیرمجاز سال گذشته کشف شد. فروردین امسال هم ۲۶۰۰ مرکز کشف شد که رشد دو برابری دارد. ۸۰۰ هزار دستگاه ماینر در حال فعالیت است و سطح مصرفشان افزایش یافته است. با متخلفان برخورد جدی تری می‌شود. دیروز ۱۰۰۰ مگاوات از نیروگاه هسته‌ای بوشهر به مدار پیوست که در این زمینه کمک کننده است.

ربیعی گفت: با این حال مسئولیت پذیری همه در برابر برق از اهمیت زیادی برخوردار است و همانند هشت سال گذشته که مدیریت برق حاکم بود شرایط بهبود می‌یابد، وزیر نیرو و دست اندرکاران دغدغه‌مند این موضوع هستند.

سخنگوی دولت درباره مذاکرات برجام، گفت: در حال حاضر نه زمینه و نه الزامی برای گفت‌و‌گوهای بیشتر از برجام وجود دارد و نه ما برنامه ای داریم. در واقع بدعهدی که از سوی آمریکا صورت گرفت نسبت به اقدامات این کشور ظن وجود دارد، لذا تا در برجام به نتیجه مشخصی نرسیم و تداومی از صحت وفای به عهد به وجود نیاید نیازی نیست که موضوع دیگری پیش بیاید.

وی افزود: هیچ گفت‌وگوی بین ایران و آمریکا خارج از احیای برجام و بازگشت همه کشورها به تعهداتشان وجود ندارد و توصیه می کنیم که تسریع کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در هر دور از مذاکرات وین در داخل کشور استراتژی‌ها مشخص می‌شود، درباره لغو تحریم‌ها و اقدامات طرفین برای بازگشت به تعهدات بحث‌های خوبی شده است،اما اختلافات جزئی وجود دارد و تا رسیدن به آن نقطه مذاکرات ادامه دارد، دولت تاکنون به وظایف خود عمل کرده است .

ربیعی اضافه کرد: مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنیم، تجربه تلخ آمریکا در بدعهدی ما را ترغیب می کند تا بدون راستی آزمایی به آنها اعتماد نکنیم.

وی افزود: کارگروهی در دولت تشکیل شده است و وزارتخانه‌های مهمی مانند نفت و وزارت خارجه در آن دخالت خواهند داشت تا چارچوب بر اساس راستی آزمایی باشد.

بنا نداریم که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کنیم

ربیعی در پاسخ به این سوال که دلایل فرصت یک‌ماهه به آژانس بین المللی انرژی اتمی چیست، گفت: بعد از بررسی‌های انجام شده و ارزیابی از روند مذاکرات، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می‌کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای موافقت کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: امیدواریم که این اقدام سازنده ما پیام روشنی مبنی بر مصمم بودن جمهوری اسلامی ایران در به نتیجه رساندن هرچه سریعتر مذاکرات به دیگر طرف های ۴+۱ و آمریکا و آژانس منتقل کند.

وی افزود: تنها پاسخ مناسب و شایسته به حسن نیت ایران، تسریع مذاکرات، خاتمه دادن فوری به تحریم های یکجانبه و بازگشت همه طرف ها به برجام و عمل به تعهدات مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است. این فرصت محدود است و طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری بنا نداریم که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کنیم.

سخنگوی دولت درباره اینکه روحانی در سخنرانی خود گفته که توافق اصلی انجام شده است و فقط روی موارد جزئی بحث می‌کنیم، اظهار کرد: مذاکرات حول موضوعات باقیمانده همچنان در جریان است، نمی توانیم وارد جزییات شویم. تفاهم‌های کلی درباره اختلافات اصلی صورت گرفته در مورد رفع تحریم در اکثریت موارد به توافق رسیده‌ایم مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است.

ربیعی اضافه کرد: با توجه به روند مذاکرات خوشبین به حل و فصل موارد باقیمانده جزئی و اجرایی هستیم، برآورد ما این است که بزودی امکان و احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف ها به تعهدات‌شان وجود دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری در پیام اخیر خود خواهان تقویت نظامی مردم فلسطین توسط دولت های مسلمان شده‌اند؛ دولت جمهوری اسلامی ایران چه اقدامی در این زمینه خواهد کرد، گفت: از نگاه جمهوری اسلامی ایران، تقویت مقاومت فلسطین تنها نظامی نیست و از آن مهمتر حمایت معنوی و سیاسی همه ملت های آزادی خواه جهان از فلسطین تحت اشغال و آپارتاید است.

وی افزود: ما در این جنگ اخیر که محصول تداوم اشغالگری رژیم صهیونیستی بود، شاهد بودیم که در پیامد بیداری سیاسی و به درد آمدن وجدان انسانی، مردمی نوع دوست و آزادی‌خواه از سراسر جهان و از بین امت اسلامی به حمایت از فلسطین در برابر تجاوز و رفتارهای غیرانسانی رژیم اسرائیل برخاستند.

ربیعی ادامه داد: حمایت سیاسی، حقوقی و اخلاقی از مردم فلسطین که در توازنی نابرابر نظامی با رژیم صهیونیستی قرار دارند، کمترین حقی است که ابتدایی ترین قواعد بین المللی و هنجارهای بشر دوستانه به آنها اعطا کرده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته بنا به تجربه دهه‌های گذشته بعید می‌دانیم که حمایت سیاسی از فلسطینیان در برابر تنها رژیم آپارتاید برجا مانده در جهان کافی باشد و آن رژیم بی اعتنا به قوانین و مقررات بین المللی را به تغییر رفتارهای اشغالگرانه و ضدانسانی خود وادار کند.

ربیعی اضافه کرد: ما حق فلسطین برای دفاع از خود را به رسمیت می شناسیم و از همه کشورهای آزادی خواه دعوت می‌کنیم که مسئولیت خود را برای تقویت بنیه دفاع نظامی مردم فلسطین در برابر اشغال و تجاوز انجام دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نامه نگاری رئیس مجلس و دستور به رئیس بانک مرکزی درباره رمز ارزها قانونی است، اظهار کرد: رئیس مجلس طی نامه مفصلی مسئله را مطرح و از رئیس کل بانک مرکزی خواسته بودند نسبت به مسدود ساختن درگاه های پرداخت اقدام کند، البته در جلسه دیروز عصر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند منظورشان چنین چیزی نبوده است. ضمن اینکه این درخواست رئیس قوه از یک مسئول اجرایی جنبه عملی ندارد و قانونی نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: در حالی که رئیس کل بانک مرکزی هم طی مصوبه ای اعلام کرد موضوع رمز ارزها ابعاد مختلفی دارد و بانک مرکزی اقدام شتاب زده ای در این زمینه انجام نخواهد داد ولی کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی در دولت تشکیل شده که در حال بررسی نحوه اقدام در این زمینه هستند و نیاز به تصمیم دولت و مجلس دارد.

وی افزود: دیروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و امروز صبح در ستاد اقتصادی این موضوع بررسی شد؛ نظم و انضباط دادن به این فعالیت‌ها و جلوگیری شدید از سوء استفاده سیاست دولت در این زمینه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز