نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: نظارت شورای نگهبان استصوابی و همان تفسیر واقعی قانون اساسی است که مطالبه امام(ره) و مقام معظم رهبری و قاطبه ملت ایران است.

 به گزارش مرور نیوز، علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه جریانی با تمسک به تکنیک تحریف تلاش می‌کند کاهش مشارکت را به نبودن رقابت در بین نامزدها نسبت دهد تا سپس شورای نگهبان و مرکزیت نظام را بخاطر نظارت استصوابی و عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها مقصر این‌کاهش مشارکت معرفی نماید، اظهار داشت: مدلی که برخی امروز به آن دامن می زنند مسئله جدیدی نیست چرا که طی ۴۲ سال گذشته و همه ادوار انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم هر دو جریان سیاسی موقعیت خودشان را در فضای عمومی جامعه بالا می دیدند و هیچ گاه چنین شعارهایی را نمی دادند.

وی ادامه داد: همه چیز، از شورای نگهبان گرفته تا بحث انتخابات قانونی و ... را تعریف و تمجید می کردند و هر زمانی هم که پایگاه اجتماعی نداشتند شروع به فرافکنی میکردند که یکی از این موارد این بود که شورای نگهبان نظارت استصوابی اعمال کرده است.

 نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قصه نظارت استصوابی در همه ادوار گذشته وجود داشته و اساسا ما چیزی تحت عنوان نظارت استطلاعی نداریم که صرفا شورای نگهبان از برخی مسائل اطلاع داشته باشد بلکه شورای نگهبان نظارتش استصوابی است و باید در این قضیه صلاحیت افراد برای شورا احراز شود.

* تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است

نظری با بیان اینکه برخی در این روزها اعلام می کنند که رقابتی میان کاندیداها وجود ندارد، اظهار کرد:  تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است لذا قانون هم مرجع تفسیر قانون اساسی را مشخص کرده است.

وی ادامه داد: بنظر می آید مطرح کردن چنین موضوعاتی جز بهانه جویی و فرافکنی چیز دیگری نیست و از جمله روش های نخ نماشده ای است که دیگر خریداری ندارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی افراد هر زمانی که به مشکل بر می خوردند ایجاد شبهه در انتخابات می کردند و می گفتند تقلب صورت گرفته است، تصریح کرد: آقای هاشمی رفسنجانی پیشکسوت این خط بود و مقام معظم رهبری هم تصریح فرمودند که بعضی ها کَأَنَّ مریض اند و همیشه از چندماه قبل سعی می کنند نسبت به فرایند قانونی انتخابات ایجاد شبهه و تردید در میان مردم کنند، بنابراین گویا بناست برخی افراد دیگر ادامه دهنده این خط باشند.

نظری بیان کرد: نظارت شورای نگهبان استصوابی و همان تفسیر واقعی قانون اساسی است که مطالبه امام(ره) و مقام معظم رهبری و قاطبه ملت ایران است.

*فضا کاملا طبیعی است

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر کسانی دارای شرایطی هستند که عملا نمی توانند از صافی شورای نگهبان عبور کنند خودشان باید پاسخگو باشند که چه مشکلاتی در سوابق شان وجود دارد که نمی توانند مورد تایید این شورا قرار گیرند.

نظری افزود: شورای نگهبان برای هردو جریان سیاسی کشور کاندیدا تایید کرده است و فضا کاملا طبیعی است لذا مردم فریب اینگونه اظهارات را نخورند.

وی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس، گفت: ایشان در این دیدار تصریح داشتند که هرگونه ایجاد شبه و هرگونه دعوت به عدم مشارکت مردم در انتخابات خیرخواهانه نیست . مردم به مثابه سنوات گذشته حضور و مشارکت خودشان را پای صندوق های رای به نمایش بگذارند.

*آیت الله رئیسی تا پایان انتخابات حضور خواهند داشت

نماینده مردم خمین با اشاره به برخی گمانه زنی ها مبنی بر اینکه آقای جلیلی به نفع آیت الله رئیسی کنار خواهد رفت و یا ممکن است حتی برعکس این موضوع اتفاق افتد، افزود:  بنظر می آید اینگونه مباحث در حد گمانه زنی هایی باشد که برخی افراد مطرح می کنند لذا بعنوان کارشناس سیاسی می گویم آقای رئیسی تا پایان انتخابات حضور خواهند داشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز