رئیس‌جمهور گفت: تورم ۳ رقمی نشد چون ریالی از بانک مرکزی استقراض نکردیم؛ افزایش درآمد‌های مالیاتی، عرضه سهام دولتی به بازار، انتشار اوراق و صرفه جویی در بودجه از تدابیر دولت برای کنترل تورم و مقابله با اقدامات تحریمی بود.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت اظهار کرد: امام خمینی (ره) در نهضت اسلامی دنبال جنگ مسلحانه و چریکی نبود و آنها راه حل اساسی نمی‌دانست بلکه حرکت اساسی را همفکر شدن و جوشش مردم می‌دانست.

روحانی با بیان اینکه ۱۴ خرداد روز بسیار غم‌انگیزی بود و صبح و عصر آن روز شرایط جدیدی را ایجاد کرد، گفت: در آن روز خداوند متانت و سکینه قلبی را برای مردم ایجاد کرده بود.

وی افزود: عصر ۱۴ خرداد تصمیم بسیار مهم و تاریخ‌سازی انجام شد که هدایت‌های قبلی امام راحل در آن تاثیر داشت. قبل از رای‌گیری نهایی برای مقام معظم رهبری، در زمان تنفس، تمام بحث‌ها این بود که شورای رهبری چند نفر باشد. من بیرون از سالن با مقام معظم رهبری درمورد تعداد اعضای شورای رهبری صحبت می‌کردم؛ اما بعد از زمان تنفس، وقتی شورایی رای نیاورد یک نقطه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صندوق رأی و انتخابات دستاورد انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی است، گفت: راه حلی که امام برای اداره کشور داد، انتخابات بود. نباید از امام فاصله بگیریم، باید روز به روز به امام نزدیک شویم. نظریه امام این بود که مردم نقش تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند.

روحانی افزود: مردم باید به فرد اصلح رای بدهند؛ نه اصلح از نظر فردی، بلکه اصلح از نظر برنامه و استراتژی.

وی افزود: امروز نباید از آرمان‌ها و نهضت امام فاصله بگیریم، زیرا مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت کشور دارند و آن‌ها باید در اداره کشور نقش خود را ایفا کنند. این در حالی است که باید بگویم ۲۲ بهمن سال ۵۷ انقلاب پیروز شد که ۴۷ روز پس از آن در ۱۰ فروردین سال ۵۸ مردم در همه‌پرسی و انتخابات شرکت کردند که بیش از ۹۸ درصد ملت پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. در واقع در یک سال ۵ انقلاب مهم در کشور برگزار شد، دو بار در همه‌پرسی که یکی برای انقلاب اسلامی و دوم برای قانون اساسی و سه انتخابات دیگر برای خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

روحانی اظهار کرد: امروز نباید از مسیر و راه امام که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست، فاصله گرفته و باید این مسیر و نهضت را ادامه بدهیم. خط و راه امام ادامه‌دار است و مردم باید با تمام قدرت و شور در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی که مهم‌ترین مسئله کشور است حضور یابند و کسی را که دارای برنامه است، انتخاب کنند.

رئیس جمهور بیان کرد: اگر دولتی غیر از دولت دوازدهم سه سال و نیم در جنگ تمام عیار اقتصادی بود، شرایط به مراتب سخت تر می‌شد، چراکه این دولت با پشتوانه آرای قوی مردم، شعار و استراتژیک روشن با جهان در تعامل است.

روحانی با تاکید بر اینکه جنگ اقتصادی، جنگ سختی بود، بیان کرد: تدبیر این دولت، کاری کرد که ترامپ نتوانست خود را از انزوا و تنهایی نجات دهد، ترامپ از برجام بر خلاف عهدش، خارج ش و تنها ماند و دو کشور، مثل رژیم صهیونیستی نامشروع و دیگر کشورهای مرتجع دورش بودند.

وی با بیان اینکه چرا از پیروزی‌های بزرگ ملت ایران در طی سه سال گذشته کمتر سخنی گفته می‌شود، گفت: سوال بنده این است که به چه دلیل مسئله شکست ترامپ کمتر مورد بحث قرار می‌گیرد، در حالی که وی بار‌ها در شورای عالی امنیت سازمان ملل در مقابل ایران شکست خورد تا جایی که بیشتر کشور‌ها وی را محکوم کردند.

روحانی گفت: اگر توان دولت برای اقناع کشور‌های دیگر در جهان نبود اکنون وضعیت به گونه دیگری رقم می‌خورد؛ یکی از افتخارات بزرگ ایران این است که بار‌ها و در طی سال‌های گذشته شکست را به آمریکا تحمیل کرد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان این که امروز همه از مذاکره صحبت می‌کنند بیان کرد: خوشحالم که بالاخره دوستان بحث مذاکره را هم قبول کردند که اتفاق خوبی است؛ اهلا و سهلا این بود که بفهمید راه درست مذاکره است؛ بنابراین ما به عقب باز نمی‌گردیم و اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که هیچ کس نمی‌تواند بگوید برجام بد بود.

رئیس جمهور گفت: اکنون و امروز پس از گذشت ۸ سال فکر‌ها یکی شده و به نظر می‌رسد که این امر پیروزی بزرگی برای ملت ایران حساب خواهد شد، چراکه ترامپ یکی از مسئولان شرق جهان را به خدمت رهبر معظم انقلاب فرستاد تا تقاضای مذاکره را مطرح کند.

وی بیان کرد: ترامپ بار‌ها از طرق مختلف از بنده تقاضای مذاکره کرد و این آگاهی و بیداری صبر و مقاومت مردم بود که باعث چنین پیروزی شد و اکنون که مذاکرات به خوبی پیش می‌رود به دلیل آگاهی مردم است.

روحانی گفت: تورم ۳ رقمی نشد چون ریالی از بانک مرکزی استقراض نکردیم؛ افزایش درآمد‌های مالیاتی، عرضه سهام دولتی به بازار، انتشار اوراق و صرفه جویی در بودجه از تدابیر دولت برای کنترل تورم و مقابله با اقدامات تحریمی بود.

وی ادامه داد: تدابیر دولت باعث شد که کالای اساسی در بازار نایاب نشود. حتی در روز‌های سخت و کرونایی و روز‌هایی که همه مبادلات مالی با کشور‌های همسایه قطع شده بود، توانستیم کشور را اداره کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما توانستیم بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه باشیم؛ امروز صادر کننده ریل شده ایم، در حالی که قبلاً از خارج از کشور وارد می‌کردیم. این کار ملت و مردم است و دولت هم به معنای نوکر و خادم مردم در کنارشان کار‌ها را انجام داده است.

روحانی بیان کرد: در دو ماهه اول ۱۴۰۰ پول پرداخت شده برای بودجه عمرانی بیش از ۵ برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۹ بوده است؛ اینکه دو ماهه اول امسال ۴ هزار میلیارد تومان و در زمان مشابه سال گذشته ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم، چگونگی حرکت دولت را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: البته ما می‌خواستیم اقلام اساسی با قیمت مناسب تری در اختیار مردم باشد، اما توانستیم این اقلام را تأمین کنیم.  بیش از ۷۰ درصد لوازم خانگی تولید داخلی است و به سمت خودکفایی در حال حرکت هستیم.

روحانی تأکید کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها اقدامات یاد شده ما را دیدند و متوجه شدند نمی‌توان با ایران مقابله کرد؛ برای همین ماه‌ها قبل، آقای بایدن در تبلیغات انتخاباتی‌اش رسماً اعلام کرد اگر من پیروز شوم به برجام برمی گردم.

وی افزود: رئیس جمهور کنونی آمریکا زمانی درباره برجام چنین گفت که با رقیبش تنگاتنگ مبارزه می‌کرد. معلوم است گفته او بر مبنای نظر ملت آمریکاست و چون ملت آمریکا رأی بیشتری به آقای بایدن دادند، یعنی آن‌ها هم با ترامپ مخالف هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه فهمیدند راه این است که بنشینیم مذاکره کنیم و حرف بزنیم، اظهار کرد: حالا امروز آن‌ها در وین با ایران مذاکره می‌کنند؛ مسائل اصلی ما با آمریکا حل و فصل شده و چند مسئله مانده که مذاکره می‌کنیم و به نتیجه می‌رسانیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ما در دولت کارمان را انجام دادیم و تمام کرده ایم، گفت: به قولی که به ملت ایران درباره تحریم داده‌ایم، وفا کردیم و یک بار در سال ۹۴ تحریم را شکستیم و یک بار هم در ۱۴۰۰ شکاندیم.

وی ادامه داد: به مردم قول دادیم کرونا را تا پایان این دولت مهار می‌کنیم؛ البته من دست همه مدافعان سلامت را می‌بوسم و کار بزرگ بر عهده آن‌ها و خود ملت ایران بوده است، در مسئله کرونا از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم. ما ان شاء الله این ویروس را مهار شده تحویل دولت بعد خواهیم داد و درباره واکسن تولید داخل هم تحول بزرگ خواهیم داشت.

رئیس جمهور افتتاح‌های طرح و پروژه‌ها از سوی دولت در روز‌های پنجشنبه را یک علامت بزرگ به ترامپ عنوان کرد و توضیح داد: گاهی ده‌ها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌کردیم و فردا پنج‌شنبه هم افتتاح‌هایی در زمینه‌های مختلفی داریم؛ ۲۰ هزار هکتار زهکشی جدید را افتتاح می‌کنیم و بیش از ۱۶۰۰ طرح و پروژه گلخانه را افتتاح خواهیم کرد.

روحانی تصریح کرد که از هفته‌های آینده علاوه بر پنجشنبه‌ها، دوشنبه‌ها هم طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد تا بدخواهان و آمریکا بفهمند ایران در مسیر تولید استوار ایستاده و فرمان جهش تولید را اجرا می‌کند.

وی تأکید کرد: وعده ما پنجشنبه مقارن با روز عید غدیر خم است که به عنوان روز‌های پایانی دولت دوازدهم باز هم افتتاح خواهیم داشت؛ ان شاء الله آخرین افتتاح و همه افتتاح‌ها نشان می‌دهد در مسیر زیرساخت، تولید و توسعه همچنان گام‌های استوار را خواهیم برداشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز