دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا از آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دربازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا  با ارائه آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دربازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه، گفت: میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور، در این بازه زمانی ۷۰ درصد بوده که کاهش یک درصدی میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور، در مقایسه با بازه زمانی ۲۹ اردیبهشت تا ۵ خردادماه را شاهد بودیم.

وی با اشاره به روند نزولی شیوع بیماری در ۲۸ استان کشور، نسبت به وضعیت کرونا در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان با ۵۶ درصد و استان‌های آذربایجان غربی و همدان با ۵۷ درصد، در انتهای جدول میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه و استان‌های زنجان با ۸۲ درصد، سمنان با ۷۹ درصد و خراسان جنوبی با ۷۸ درصد، علیرغم کاهش چند درصدی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نسبت به هفته قبل، در صدر این جدول قرار دارند.

به گفته دبیر قر ارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، مردم استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کردستان و همدان در همین مدت بین ۵۶ تا ۶۲ درصد پروتکل‌ها را مراعات کردند. همچنین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گیلان، گلستان، لرستان، مازندران و مرکزی بین ۶۳ تا ۷۰ درصد بوده است.

معاون وزیر کشور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان‌های اردبیل، اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، زنجان، فارس، قزوین، قم، سمنان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان و یزد را بین ۷۱ تا ۸۲ درصد عنوان کرد و گفت: در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه، میانگین رعایت بهداشت فردی مناسب در کشور۷۳ درصد، میانگین استفاده از ماسک ۷۱ درصد، میانگین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۷۰ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور ۷۲ درصد بوده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی تحت پوشش سراسر کشور، در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه، تعداد ۲۵۶ هزار و ۲۵۷ واحد صنفی توسط تیم‌های نظارت وزارت بهداشت، بازرسی شدند که در نتیجه بازرسی تیم‌های نظارتی وزارت بهداشت در این دوره، در ۳۰ هزار و ۵۰۴ مورد منجربه دادن تذکر و معرفی به مراجع قضایی و در هزار و ۳۱۳ مورد نیز، پلمپ انجام شده است.

دین پرست اظهار کرد: در همین بازه زمانی درمجموع یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۲۵۷ واحد، توسط تیم‌های نظارت وزارت بهداشت مورد بازرسی قرار گرفته‌اند که در نتیجه این بازرسی‌ها در ۲۰۱ هزار مورد، منجربه دادن تذکر و معرفی مدیران صنوف به مراجع قضایی و در۱۴ هزار و ۸۳۳ مورد نیز، منجربه پلمپ واحد‌ها شده است.

وی افزود: کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۷۳۴۲ مورد، صنایع کشاورزی، دامپروری و معادن با ۳۵۵ مورد و صنایع تولیدی، نفت، گاز و انرژی با ۲۶۱ مورد، در صدر جدول بیشترین دریافت کنندگان تذکر و معرفی به مراجع قضایی قرار دارند.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا ادامه داد: در حوزه اماکن عمومی نیز، سوپرمارکت‌ها و خواربارفروشی‌ها، با ۶۴۱۳ مورد، نانوایی‌ها با۲۵۷۴ مورد، رستوران‌ها با ۹۰۵ مورد، مطب‌ها با ۴۶۲ مورد و بانک‌ها با ۳۲۶ مورد، بیشترین اخطار را دریافت کردند و به مراجع قضایی معرفی شدند. میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه، در کشور، با یک درصد کاهش نسبت به هفته قبل‌تر، ۷۰ درصد بوده است.

معاون وزیر کشور گفت: استان سیستان و بلوچستان با رعایت ۵۶ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی دراماکن عمومی به‌عنوان آخرین و استان زنجان با ۸۲ درصد، در صدر استان‌های کشور قرار دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز