رئیس جمهور تاکید کرد: بدترین جفا در این انتخابات، جفای به نظام است. از طرف دیگر به مردم ظلم شده است.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: ایام مهمی پیش روی مردم ایران است و آن ایام انتخابات است. ایامی که با حواشی و مسائلی که برخی از آن به طور طبیعی و برخی از آن به طور غیر طبیعی را به همراه دارد.

وی افزود: اساس انقلاب ما و همه زحماتی که از سال ۴۱ تا به امروز کشیده شده است، برای این بود که مردم ما شاهد یک نظام اسلامی باشند که یک بخش مهم آن بخش اخلاق است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: یعنی نظام اسلامی درست شد، برای اینکه اخلاق اسلامی حاکم شود.

روحانی گفت: اخلاق آنقدر مهم است که پیامبر فرمودند صرفاً بعثت من برای این بوده است که مکارم اخلاقی را کامل کنم، فضائل اخلاقی را برای مردم تشریح، تبیین، اجرایی و عملیاتی کنم.

وی با بیان اینکه این بخش متاسفانه در این روزها صدمه جدی دیده است،تاکید کرد: آغاز اخلاق، همان راستگویی است. اخلاق وفای به عهد است. اخلاق، آغازش این است که ما حقیقت ها را تحریف نکنیم. حالا یک چیز عجیب تر، این است که واقعیت ها را تحریف کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: واقعیت آن چیزی ست که اجرا و عمل شده است. اگر خدای نکرده آنها به عکس و ناصحیح گفته شود، اذهان مردم را به گونه ای مشوش می‌کند که مردم نسبت به اصل نظام دچار تردید شوند از این رو اخلاق زیر پا گذاشته شده است.

روحانی تاکید کرد: انتخابات بسیار مهم است اما از انتخابات مهم تر، اخلاق است، چون آن هدف غایی و نهایی اسلام و انقلاب اسلامی است.

وی اضافه کرد: بخشی، مردم سالاری اخلاق و بخشی از آن توجه به مردم، جدی گرفتن آنها [مردم] است. ما نمی‌توانیم با افکار عمومی مردم و با حضور مردم شوخی کنیم. ما باید مردم را به طور واقعی به انتخابات دعوت کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه واقعیت ها را به مردم بگوییم و تشریح کنیم،گفت: از آغاز انتخابات تا پایان، از روز ثبت‌نام تا آن روزی که رای ها خوانده می‌شود، تا آن روزی که رای‌ها اعلام می شود تا روزی که تنفیذ می‌شود و تا آن روزی که تحلیف انجام می گیرد.

همه جا باید نقش مردم پررنگ باشد

روحانی اظهار داشت: همه جا باید نقش مردم پررنگ باشد. این که ما می‌گوییم مردم باید احساس امید بکنند، مردم باید از نظام و کشورشان دفاع بکنند، مردم باید ببینند که نظام برای آنها ارزش اسلامی و واقعی و آنچه که قانون گفته است را قائل است، مسئله بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه در این انتخابات جفا و ظلم های بسیار بدی شد،تصریح کرد: حالا یک مورد از این جفاها را مقام معظم رهبری در زمینه احراز صلاحیت ها اشاره فرمودند، مسئله مهمی بود، ایشان نیز دستور دادند که جبران ‌شود. حالا اینکه که جبران شد یا نه، مسئله دوم است.

در انتخابات جفاهای بدی شد

رئیس‌جمهور تاکیدکرد: در انتخابات جفاهای بدی شد. بدترین جفا در این انتخابات به خود نظام است. اگر قرار است در این ۴۲ سال گذشته، همه‌اش نقض قانون، فساد، زیر پا گذاشتن حقوق، اجرا نکردن مصالح مردم باشد و همه اقدامات بر خلاف مصلحت جامعه و کشور باشد، یعنی چه؟ پس چرا انقلاب کرده بودیم؟

روحانی گفت: بعد از اصلاح قانون اساسی که اختیارات اجرایی در اختیار رئیس جمهور قرار داده شده است، ما شاهد ۵ دوره ریاست جمهوری بوده‌ایم.

وی گفت: این جوری که ما می‌گوییم، همه‌ چیز خراب بوده و ایراد داشته است و همه‌ آن بر خلاف آن چیزی بوده است که مردم و انقلاب خواسته است!

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از یک طرف به نظام ظلم می‌شود و از طرف دیگر به مردم نیز ظلم می‌شود،افزود: اینکه ما می‌گوییم هیچ کاری در این ۸سال نشده است، داریم به مردم ظلم می‌کنیم.

روحانی اضافه کرد: کشاورزی، صنعت، بسیاری از زیرساخت‌ها و بسیاری از بخش فضای مجازی دست مردم است. وقتی ما می‌گوییم کاری نشده است، یعنی مردم کاری نکرده اند. این ملت کارهای بزرگی کرده است. چرا به مردم توهین می‌کنید.

وی گفت: لااقل بگوییم این ۴ میلیون کشاورز یا این ۱۵ میلیون کارگر کار خوبی انجام دادند، لااقل بگوییم این ۴ میلیون کاسب کار درستی انجام دادند، یک چیزی بگوییم فقط می‌گوییم بد بوده است کار کشور بخش بزرگی در اختیار بخش‌های مهم جامعه و مردم ما است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: از طرف سوم ظلم و جفا به کارگزاران نظام است. وقتی ما می‌گوییم دولت، دولت یک نفر و افرادی که پشت این میز هستند، نیست. صدها هزار نفر در سراسر کشور، مدیر، کارشناس و صدها هزار نفر کارمند، همه باهم میلیون ها نفر هستند که در کنار هم قرار می‌گیرند و دولت را تشکیل می دهند.

روحانی با بابیان اینکه وقتی ما توهین می‌کنیم، یعنی به میلیون‌ها نفر توهین می‌کنیم و بر چه مبنایی توهین می کنید؟،تاکید کرد: آمار باید درست باشد. وقتی آماری می‌دهیم که از کل نقدینگی کشور بیشتر است، این آمار دروغ است. وقتی ما می‌گوییم رشد اقتصادی در این ۸سال منفی بوده است، دروغ است. دروغ نمی‌توانیم بگوییم.

وی تصریح کرد: حالا حقیقت را پشت و رو کنیم، واقعیت را که نمی توان مخفی کرد.

رئیس‌جمهور گفت: اگر ما ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ افتتاح کردیم، این را نمی‌شود منکر شد. اگر در طول همین یکی دو سال اخیر هزاران کیلومتر جاده و راه‌آهن و صدها طرح مهم افتتاح شده است، بگوییم افتتاح نشده یا هیچ کاری نشده است؟ بر چه مبنایی این حرف‌ها را می‌زنید؟

روحانی اضافه کرد: البته در این بحث‌ها معلوم شد برخی از دستگاه ها خیلی خوب هستند. قوه قضائیه، قوه مقننه و نیروهای مسلح، همه بی ایراد هستند. ایراد فقط در دولت است که با تغییر دولت، این نیز درست می‌شود.

وی گفت: اگر در کشور ایرادی وجود دارد، این ایراد فقط مخصوص دستگاه اجرا است. یعنی دستگاه قانونگذاری، مجمع تشخیص مصلح نظام و قوه قضاییه ایراد ندارد!

رئیس‌جمهور ادامه داد: حداقل در انتخابات فهمیدیم که همه جای کشور خیلی خوب است. سالم و بی نقص است و فقط اشکال در این دولت است که این هم الحمدالله در این انتخابات تغییر می‌کند. انشاءالله دولت بعدی می‌آید و این هم درست می‌شود.

روحانی با بیان اینکه این روزها می‌شنویم، چقدر خانم‌ها خوب شده اند،تصریح کرد: در این روزها ما باید به خانم‌ها و جوانان احترام بگذاریم. چه شد؟! چرا در این مدت خانم ها نبودند و فقط در این روزها خانم ها پیدا شدند و مورد احترام هستند.

وی اظهار داشت: اقوام و یا اقلیت‌ها چقدر خوب شده‌اند! شیعه و سنی چقدر با هم خوب شدند و با هم متحد شدند. چیزهای خوبی در این روزها است. با شعور مردم در این روزها بازی نکنیم. ملت ایران، ملت بزرگ است. ملت می‌داند که چه گذشته است و می‌داند چه کسانی بوده اند.

رئیس‌جمهور افزود: آنهایی که امروز می خواهند قدرت را برای فردا در دست بگیرند، اگر در ایران نبودند و از کره مریخ تازه آمده بودند، خیلی خوب بود. اما همه آنها در اینجا بوده اند و در بخش‌های مختلف مسئولیت داشته اند.

به نفع مردم صحبت کنیم که برای آنها قابل فهم و پذیرش باشد

روحانی گفت: به نفع مردم صحبت کنیم که برای آنها قابل فهم و پذیرش باشد. مردم بدانند که ما به راستی و درستی با آنها صحبت می کنیم.

وی با بیان اینکه من در اینجا می خواهم در مورد قلب واقعیت، تحریف واقعیت و حقیقت، نکته مهمی را بگویم، افزود: به هر حال راجع به اقتصاد صحبت شد. در مورد اقتصاد در چه فضایی صحبت شد؟ اقتصاد یعنی ما در دوره صلح هستیم یا جنگ؟ ما در جنگ اقتصادی هستیم یا نیستیم؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انگار جنگی وجود ندارد،گفت: گویا ترامپی وجود نداشته است، ظلم و کار بدی نکرده است. هر چه مشکل است، کار دولت است و آمریکا کاری نکرده است. این مسئله بسیار عجیب و شگفت آور است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما دولت را در سال ۹۲ و در شرایطی آغاز کردیم که در تحریم و فشار اقتصادی بودیم. تحریم از اواخر ۹۰ و ۹۱ شروع شده بود و ما در ۹۲ و ۹۳ در تحریم کار را آغاز کردیم. البته مشکلات دیگری نیز وجود داشت که الان نمی خواهم بگویم.

وی با بیان اینکه رکود تورمی نیز وجود داشت،گفت: در سال ۹۱ رشد اقتصادی ۷.۷- بوده است و تورم بیش از ۳۰ درصد بوده است. ما در این شرایط رکود، دولت را تحویل گرفتیم. یعنی هم تحریم بوده است و هم سایر مشکلات.

رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۳ تورم ۳۳ درصد به ۱۵ درصد رسید یا نه؟ در عرض یکسال این کار شد یا نشد؟

روحانی افزود: رشد اقتصادی ما که در ۹۱و ۹۲ منفی بود، در سه ماهه اول سال ۹۳ ما به رشد مثبت رسیدیم و در سال ۹۳، ۳.۲ رشد اقتصادی داشتیم.

وی اضافه کرد: هم تورم را مهار کردیم و هم رشد اقتصادی را از منفی به مثبت تبدیل کردیم. یک معجزه اقتصادی اتفاق افتاد. چون وقتی ما مهار تورم را شروع کردیم، همه گفتند وقتی تورم را مهار می کنید، آن طرف با مسئله رشد چه می کنید؟ اینجا چه می شود؟ آن هم در سال ۹۳ مثبت شد.

رئیس‌جمهور افزود: با توجه به اینکه، رکود تورمی در آغاز داشتیم و علاوه بر اینکه ما در تحریم بودیم، در شش ماه دوم سال ۹۳ با یک معضل جدید مواجه شده بودیم. یعنی نفتی که در سال‌های قبل بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار قیمت آن بود، یک مرتبه به۳۰ دلار رسید.

روحانی اضافه کرد: این یک تکانه بسیار شدیدی بود. اگر دولت قبلی وجود نداشت، همین تکانه می توانست کشور را از پا درآورد. آنچنان با آرامش ما حرکت و پیشرفت کردیم که اگر به کسی بگوییم تکانه شدید سال ۹۳ و ۹۴، می گویند کدام تکانه بود؟ مردم و دولت کمک کردند که ما بتوانیم از این تکانه عبور کنیم.

وی افزود: آمار و ارقام ۴ سال اول دولت، یک دوران طلایی اقتصادی در ۵۰ سال گذشته است. در طول این چهار سال تورم ما به طور متوسط حدود ۱۱ درصد بوده است. دو سال تورم تک رقمی بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: حداقل ۲ سال یا بیش از ۲ سال تورم تک رقمی شد. رشد اقتصادی ما به طور متوسط در ۴ سال ۴.۷ بوده است. یعنی رشد اقتصادی ما نزدیک ۵ درصد بوده است.

روحانی اظهار داشت: با این تورم و رشد اقتصادی، ما از نیمه دوم ۹۳ تا پایان ۹۶ هر سه ماه نسبت به سه ماهه قبل خود، حدود ۷۰۰ هزار شغل خالص داشتیم.

وی گفت: ۵۰ سال قبل اقتصاد ایران را ورق بزنید. چهارسال طلایی داشتیم که در این چهار سال، تورم، رشد اقتصادی ، اشتغال، صادرات غیر نفتی ما (حتی تراز صادرات غیرنفتی ما با واردات ما در یکی دوسال، مثبت شد) در ۶۰ سال قبل آن بی سابقه بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه چرا این واقعیت ها را نمی گوییم؟، اظهار داشت: این چهار سالی بود که دولت در شرایط نسبتاً مناسب بود. یعنی ۹۲ تا ۹۴! ما فقط ۹۴ و ۹۵ بی تحریم بودیم و همان مدت بی تحریم نیز رشد اقتصادی ما بالاترین رشد اقتصادی در دنیا شد.

روحانی گفت: در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما ۱۲/۶بود. در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما در دنیا بی نظیر بود. با رشد دو رقمی و با این شرایط در سال ۹۶ نیز ما شرایط مناسبی داشتیم، تا رسیدیم به سال ۹۷ که وارد یک جنگ شدیم.

وی تصریح کرد: این چیز عجیبی است. آدم‌هایی که افتخار می‌کنند ما در جنگ بودیم و در جنگ مسئولیت داشتیم، باید بهتر بدانند شرایط جنگ چگونه است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما در سال ۹۷ وارد جنگ بی نظیر یا کم نظیر در تاریخ شدیم. یک جنگ اقتصادی تمام عیار! افرادی این جنگ را ایجاد کردند که دشمن ترین آدمها در آمریکا بودند. با کمک صهیونیست‌ها، با کمک تندروها در داخل آمریکا روی کار آمدند. یعنی ترکیب «پمپئو»، «بولتون» و «ترامپ» ترکیب عجیب غریب است.

روحانی افزود: بدترین آدم ها روی کار آمدند و چقدر اسرائیلی‌ها خوشحال بودند و چقدر اسرائیلی‌ها کمک کردند که این افراد سر کار بیایند. یکی از اهداف مهم آن‌ها، این بود که جمهوری اسلامی ایران را به زمین بزنند. اعلام کردند و به صراحت نیز گفتند، ما کاری می کنیم که جمهوری اسلامی دیگر نباشد. حتی گفتند ما در ماه‌های اولیه به این هدف می رسیم.

وی افزود: نسبت به صبر و مقاومت مردم بی انصافی کردند و نگفتند، این ملت یک تنه، یکپارچه و متحد در برابر آمریکا و همه آنهایی که هم پیمانان آمریکا بوده‌اند یا به ما کمک نکردند ایستاد و ملت ما موفق شد. پیروز شد و کشور را نگه داشت.

رئیس‌جمهور در عین حال تصریح کرد:مشکلات مردم خیلی زیاد بود اما در عین حال ما نگذاشتیم در این کشور قحطی و جنگ شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز