قائم مقام شورای نگهبان گفت: نباید اجازه دهیم که حتی یک رای از بین برود و طبعا اگر صحبت‌های شورای نگهبان به صورت منطقی برای مردم تبیین شود یک مشوق برای مشارکت خواهد بود.

به گزارش مرور نیوز، سیامک ره پیک قائم مقام شورای نگهبان و عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: انتخابات ریاست جمهوری به ویژه به دلیل مقام و اختیاراتی که رئیس جمهور دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. آثار انتخاب مردم در ۲۸ خرداد در سطوح و حوزه‌های مختلف زندگی مردم، دیده خواهد شد.

وی افزود: نحوه نظارت ما باید به گونه‌ای باشد که عنوان نظارت موثر در فعالیت‌مان، صادق باشد؛ ما باید از رای مردم و انتخابات واقعی مراقبت کرده، بر حق انتخاب مردم نظارت کرده و آن را پاس بداریم و از حق الناس مراقبت کرده و از تک تک آرای مردم، محافظت کنیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان: نظارت موثر و اطمینان بخشی به مردم که رای آن‌ها به معنای واقعی در تعیین سرنوشت آن‌ها تاثیر دارد، یکی از عوامل توسعه مشارکت است، وظیفه ما این است که در چارچوب قانون و با رعایت بی طرفی، وظایف خود را انجام دهیم

ره پیک با تاکید بر اینکه آنچه باید از ناظران شورای نگهبان حس شود، بی طرفی، رعایت انصاف و اخلاق و همچنین رعایت قانون است، گفت: امسال به دلیل شرایط کرونایی، انتخابات یک ساعت زودتر یعنی ساعت ۷ صبح روز جمعه شروع می‌شود؛ همه باید شرایط اخذ رای از مردم را در ساعت اعلام شده فراهم کنند و این از مصادیق حق الناس است.

قائم مقام شورای نگهبان گفت: نباید اجازه دهیم که حتی یک رای از بین برود و طبعا اگر صحبت‌های شورای نگهبان به صورت منطقی برای مردم تبیین شود یک مشوق برای مشارکت خواهد بود.

ره پیک بیان کرد: ما در رسیدن به هدف خود که پاسداشت از انتخابات و رای مردم است در چارچوب قانون و با رعایت بی طرفی وظیفه خود را انجام می‌دهیم، اگر کسی قانون را رعایت کند در هر شرایطی دفاع منطقی و درستی از خود خواهد داشت و در جایی که قانون سکوت دارد ایجاد هماهنگی با همه عوامل دخیل در انتخابات رویه مناسبی است و ممکن هر شخصی نظری برای خود داشته باشد، اما قرار گرفتن ما در جایگاه نظارت می‌طلبد که بی طرفانه و طبق قانون سخن بگوییم و عمل کنیم.

وی ادامه داد: ما در رعایت بی طرفی نحوه رفتار باید به گونه‌ای باشیم که مجریان، نمایندگان کاندیدا‌ها و عموم مردم احساس کنند که این مجموعه اخلاق مدار و رعایت کننده قانون است.

ره پیک متذکر شد: خوشبختانه هیئت‌های نظارت و مجریان تجربه بالایی در برگزاری انتخابات دارند و تقاضا دارم که همه دانش و سابقه دوستان به کار گرفته شود تا در برگزاری انتخابات دچار مشکل نشویم.

وی خطاب به اعضای هیئت نظارت انتخابات گفت: با توجه به تغییر ساعت شروع و پایان انتخابات تغییراتی صورت گرفته درخواست داریم که این اعلان اکنون برای مردم حقی ایجاد کرده است و این گونه نباشد که عوامل اجرایی با تاخیر کار را آغاز کنند همچنین در کل کشور دو انتخابات و برخی حوزه‌ها سه الی چهار همه پرسی انجام می‌شود، اما تاکید شده که انتخابات ریاست جمهوری به نحوی باشد که اگر در بخشی اخلاق پیش آمد در آن تأثیری ایجاد نشود.

قائم مقام شورای نگهبان تصریح کرد: تمهیدات خوبی برای تعرفه‌های رای پیش بینی شده، اما کافی نیست و باید مراقبت دقیق و مستمر صورت گیرد تا اینگونه نشود که رای دهندگان از حق خود محروم شوند، یکی از مبانی مشارکت این است که حق مردم ضایع نشود.

ره پیک اظهار کرد: در بخش شمارش آرا و تنظیم صورت جلسه باید دقت بالایی صورت گیرد که نتیجه رای مردم در آن متجلی شود همچنین مشخص نیست که انتخابات یک مرحله‌ای است یا دو مرحله‌ای بنابراین دوستان ناظر آمادگی لازم را داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز