رئیس جمهور با بیان اینکه کشور را با رشد اقتصادی مثبت به دولت آینده تحویل می‌دهیم گفت: رشد اقتصادی کشور در سال ۹۹ مثبت شد و رشد ۳.۶ درصدی داشتیم.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، همزمان با روز صنعت و معدن، تعدادی طرح صنعتی را در استان‌های یزد و زنجان افتتاح کرد.

در آئین بهره برداری از طرح شمش فولادی پارس یزد گفت: بخش بزرگی از صنایع، معادن و فعالیت‌های صنعتی ما در استان یزد است؛ که همیشه این مردم در مسیر آبادانی ایران پیشقدم و پیشتاز بوده اند.

روحانی در افتتاح طرح جی تی آی زنجان گفت: عشق مردم زنجان نسبت به خاندان اهل بیت (ع) همیشه زبانزد بوده است.خوشحالم که امروز یک طرح صنعتی در استان زنجان به افتتاح می‌رسد و موجب خودکفایی و اشتغال در سطح استان و همچنین در سایر بخش‌های کشور، موجب خود اتکایی می‌شود.

وی ادامه داد: امیدوارم شاهد تحولات بیشتر در زمینه پیشرفت و توسعه استان زنجان باشیم.

روحانی در افتتاح طرح واحد گندله شرکت آهن اسفنجی آهن اردکان یزد گفت: آیت الله سید روح الله خاتمی یکی از بزرگان استان یزد بودند. ما قبل از انقلاب در سال‌های ۵۳ و ۵۴ چند بار در اردکان خدمت ایشان رسیدیم.

رئیس جمهور افزود: به ارواح طیبه‌ی همه عزیزانی که در مسیر علم و دانش جهاد بودند و جان به جان آفرین سپردند و همه مردم خوب استان یزد سلام و درود می‌فرستم. انشالله روزهای بهتری در انتظار مردم عزیز ایران باشد.

روحانی در افتتاح طرح انتقال، ذخیره و صادرات اسید سولفوریک و طرح آهن پخته اهر گفت: این طرح بسیار مهم است. زیرا که ما را در زمینه کود فسفات حداقل تا ۷۰ درصد خودکفا می‌کند و این برای بخش کشاورزی حائز اهمیت است.

روحانی در افتتاح واحد تولید کاشی و سرامیک یزد گفت: امروز افتخار داشتیم سطح را در استان یزد افتتاح کنیم و این به معنای فعال بودن بخش خصوصی در استان یزد و مرهون مردم پرتلاش استان یزد است.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم روز به روز شرایط بهتری برای اشتغال جوانان ما و همچنین برای اقتصاد کشور ایجاد شود.

روحانی در پایان این مراسم گفت: کار بسیار بزرگی در کشور ما در افتتاح پروژه های صنعتی انجام شد که که هم از لحاظ اشتغال و درآمدزایی و صادرات  نیازهای داخل کشور را برطرف می‌کند.

رئیس جمهور افزود: در بسیاری از زمینه ها از جمله فولاد، وقتی به سالهای قبل نگاه می کنیم، می بینیم واردات  قابل ملاحظه‌ای در زمینه فولاد داشتیم. امروز الحمدالله ما به خودکفایی ‌رسیدیم و علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخل، صادرات نیز انجام می‌دهیم.

روحانی گفت: اینکه کشور ما از لحاظ تولید فولاد، دهمین کشور دنیا و از لحاظ تولید مس هفتمین کشور دنیا است، جای افتخار دارد.  این حاصل تلاش و فعالیت مهندسین، کارگران و مدیران ما است که این توانمندی های بالقوه را بالفعل می‌کند.

رئیس جمهور گفت: سنگ از زیرزمین و معادن ما استخراج می‌شود و تبدیل به زنجیره‌های فولاد می‌شود. این زنجیره را به  صورت کنسانتره، آهن اسفنجی و شمش فولاد طی می‌کند. بسیار خوشحالیم که در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی برای تکمیل این زنجیره شد.اگر کنسانتره را داشته باشیم ولی آهن اسفنجی نداشته باشیم و گندله را نداشته باشیم نمی‌توانیم به مقصد نهایی که شمش فولاد است دست پیدا کنیم. این زنجیره از خام فروشی جلوگیری می کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این ارزش افزوده است که می‌تواند کشور را در مسیر ثروت و توسعه قرار دهد اضافه کرد: یکی از کارهای بسیار مهم در دولت یازدهم و دوازدهم این است که این زنجیره را کامل کرده است.

وی همچنین گفت: امروز دیدیم در بسیاری از طرح‌هایی که افتتاح می‌شد، زنجیره قبلی‌اش را از همان استان یا از استان مجاور تامین می‌کرد و حتی برخی از شرکت ها، هر دو یا همه زنجیره‌ها را دارند.و مهم این است که این زنجیره‌ها در کنار هم قرار گیرد و ما بتوانیم به محصول نهایی برسیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بحث‌های بسیار زیادی بود که ما این سنگ آهن را استخراج کنیم و ببریم در منطقه جنوب کنار آب و در آن جا زنجیره‌ها را تکمیل کنیم و یا اینکه در خود این استان‌ها انجام دهیم. البته مشکل، مشکل آب بود. بحث این بود که صرف می‌کند آب را از جنوب به مرکز بیاوریم و یا اینکه صرفه در این است که سنگ را از مرکز به جنوب ببریم.شرکت‌های معدنی بودند که بار سنگین آن را به دوش گرفتند و بلاخره آب از جنوب شیرین‌سازی شد و توسط پمپ ها و لوله ها به مرکز کشور آمد.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز دو استان به این آب شیرین متصل است. آب از خلیج فارس شیرین سازی می‌شود. همچنین در آینده از دریای عمان نیز استفاده می شود. کار بسیار بزرگی برای توسعه آبادانی کشور و همچنین برای تامین آب آشامیدنی مردم برای صنعت و هم برای حمل و نقل صورت گرفت. زیرا اگر ما میخواستیم سنگ‌آهن را به بنادر حمل کنیم، چقدر ظرفیت حمل نقل می خواست.

دولت معادن را از دست برخی افراد آزاد کرد

روحانی گفت: البته همانطور که وزیر محترم اشاره کردند، معادن سال‌ها به افرادی واگذار شده بودند که این افراد نه خودشان کاری می‌کردند و نه آن را آزاد می کردند که دیگران کار کنند. در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش زیادی شد که این معادن آزاد شد و امروز در اختیار کسانی است که می توانند از آن بهره برداری کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: یکی از منابع بزرگ برای اشتغال جوانان ما معادن است و معادن زیادی در زمینه‌های مختلف در کشور داریم. معادن ما، معادن وسیعی است و همانطور که وزیر اشاره کردند ما در سال ۵۹۰ میلیون تن از این معادن استخراج می‌کنیم که این نعمت بزرگی است .

وی ادامه داد: استخراج از این معادن و زنجیره‌ای که به دنبال دارد، اشتغال بزرگی برای کشور ما درست می کند که در بخش اشتغال الحمدالله کار بزرگی انجام می‌دهد. در زمینه اکتشاف کار عظیمی انجام گرفت. در مدت این ۸ سال به اندازه کل تاریخ ایران ما اکتشاف کردیم.

وی ادامه داد: اکتشافات بسیار وسیعی صورت گرفت. البته همه این اکتشافات باید گمانه‌زنی و راستی‌آزمایی شود. باید ببینیم  عیار آن‌ها چه مقدار است و اینکه آیا ارزش دارد؟ البته این‌ها مراحل بعدی کار است.

روحانی تصریح کرد: در دوران جنگ اقتصادی که می‌خواستند ما را با محاصره بشکنند و اقتصاد کشور را نابود کنند. البته اگر بخش خصوصی ما، مردم، مهندسین و کارگزاران کشور به میدان نیامده بودند علی الظاهر درست پیش بینی کرده بودند.

رئیس جمهور تصریح کرد: سالانه به ۴۰تا ۵۰ میلیارد دلار، ارز  برای واردات مواد اساسی و مواد اولیه برای کارخانجات و تولید نیازمندیم.

روحانی افزود: این ها گفتند اگر ما نفت را قطع بکنیم دیگر درآمدی ندارند و از کجا می‌خواهند درآمد داشته باشند. پس نمی‌توانند واردات داشته باشند. البته کلمه واردات گاهی در ذهن مردم ما منفی است واردات محصول ساخته شده ای که در ایران وجود دارد منفی است و این موضوع جزو واردات منفی هستند. مواد اولیه، تجهیزات، کالاهای اساسی مورد نیاز و دارو که ما نیاز داریم جزو واردات ضروری ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال سال  خشکسالی عجیب و عظیمی بود در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بود گفت: این‌ها می‌گفتند وقتی ما ارز نداشته باشیم و نتوانیم واردات انجام دهیم، در بازار کمبود می‌شود و وقتی چیزی در بازار وجود نداشته باشد، پس قحطی می‌شود. وقتی شد قحطی، جنگ خیابانی و وقتی جنگ خیابانی شد مردم میریزند بیرون و نظام ساقط می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ظاهر طراحی آن‌ها درست بوده است. البته آمریکایی ها عقل درستی ندارند ولی با همین عقل کم شان یک طراحی کرده بودند. ترامپ و پمپئو و بولتون و این آدم های رذلی که همیشه ضد ایران بودند ،به قدرت رسیدند.

وی در تشریح اقدامات دولت وملت برای شکست تحریم های امریکا گفت: ما توانستیم به جای نفت محصول دیگر را صادر کنیم و ارز مورد نیاز را به دست آوریم. برای همین آن ها شکست خوردند.

رئیس جمهور افزود: بازار ما کمبود نداشت. البته گرانی بود و مردم در فشار قرار گرفتند. جنگ اقتصادی که ترامپ بر ما تحمیل کرد، فشار زیادی از نظر قیمت و تورم بر مردم وارد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز