اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری توسط معاون اول رئیس جمهور به وزارت ورزش ابلاغ شد.

به گزارش مرور نیوز، هیات وزیران در جلسات ۱۴ مهر ۱۳۹۸ و ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و به استناد تبصره بند (۱۱) ماده واحده قانون فهرست نهاد‌ها و مؤسسات عمومی غیردولتی، اساسنامه فدراسیون‌ های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

بر این اساس، فدراسیون‌های ورزشی آماتوری، نهاد عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال مالی و اداری با مدت فعالیت نامحدود است و به عنوان بالاترین مرجع ذی‌صلاح عهده‌دار اداره رشته/رشته‌های ورزشی تحت پوشش در کشور می‌باشد و از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به رسمیت شناخته شده است تا برمبنای قوانین و مقررات مربوط با رعایت موازین اسلامی فعالیت نماید.

فدراسیون عضو فدراسیون بین‌المللی، کنفدراسیون یا فدراسیون آسیایی مربوط و سایر مجامع بین‌المللی مرتبط است.

همچنین مقر فدراسیون شهر تهران است و تغییر آن با تصویب مجمع عمومی بلامانع است. ضمن اینکه نام اختصاری، پرچم، نشان و شعار فدراسیون به طور رسمی در مراجع ذی‌صلاح ملی و بین‌المللی باید به ثبت رسیده و در انحصار فدراسیون باشد.

علاوه بر این، زبان رسمی فدراسیون فارسی است و کلیه مکاتبات و متون رسمی داخلی باید به این زبان نوشته شود. مکاتبات بین‌المللی به زبان مورد توافق با طرف مقابل خواهد بود.

اهداف فدراسیون نیز به شرح زیر است:

۱- توسعه و گسترش رشته/رشته‌های تحت پوشش در سراسر کشور و بین همه گروه‌ها و اقشار مختلف،

۲- ارتقای کمی و کیفی ورزش قهرمانی در سطح ملی و بین‌المللی و تقویت همبستگی، غرور و هویت ملی،

۳- تحکیم، تقویت و ترویج ارزش‌های فرهنگی - اخلاقی و رعایت بازی جوانمردانه،

۴- تحقق مدیریت مطلوب با رعایت شفافیت، بی‌طرفی، عدالت و پاسخگویی دراجرای وظایف و اختیارات.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز