عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از مسائل مربوط به قطعی برق در کشور به خاطر کمبود نیروگاه هاست که در استان سیستان و بلوچستان نیز مشکل قطعی برق مشکلاتی رابوجود آورده است.

به گزارش مرور نیوز، فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا در خاموشی های اخیر دولت از مردم برای صرفه جویی کمک خواسته ولی هیچ کس دولت را مواخذه نکرده است، آیا مجموعه وزارت نیرو ترک فعل داشته یا قوه مجریه، اظهار داشت: این قضیه متوجه خود قوه مجریه  و تشکیلات برق کشور است.

*بخشی از قطعی برق در کشور بخاطر کمبود نیروگاه هاست

وی ادامه داد: بخشی از مسائل مربوط به قطعی برق در کشور به خاطر کمبود نیروگاه هاست که در استان سیستان و بلوچستان نیز مشکل قطعی برق مشکلاتی رابوجود آورده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از بیمارستان های کشور ممکن است برق اضطراری نداشته باشند، اظهار کرد: امروز طی بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم بعضی از بیمارستان ها در سطح کشور برق اضطراری ندارند که این امر می تواند در شرایط وجود بیماری کرونا ضررهای جبران ناپذیری را وارد کند.

مالکی گفت: یکی از علل اصلی قطعی مکرر برق در شرایط فعلی این است که آقایان در چند سال گذشته اهتمامی برای ساخت نیروگاه جدید نداشته‌اند و همین مسأله امروز دامن‌گیر کشور شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: در استان های جنوبی که هوا به شدت گرم است قطعی برق حتی منجر به شیوع بیشتر بیماری کرونا در میان افراد خواهد شد.

*حضور مقامات وزارت نیرو در کمیسیون امنیت ملی

وی خاطرنشان کرد: مقامات وزارت نیرو برای توضیح در باره قطعی مکرر برق هفته آینده به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌آیند تا این موضوع از نظر امنیتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

مالکی در پاسخ به این سوال که روسها طلب ۷۰۰ میلیون یورویی از تجهیزات و قطعات و خدمات فنی و مهندسی در نیروگاه اتمی بوشهر از ایران دارند، آیا بخشی از دلایل خاموشی‌های برق این نیروگاه همین موضوع است، تصریح کرد: این موضوع قابل بررسی است لذا در جلسه ای که با مسوولان وزارت نیرو داریم، رسیدگی می کنیم.

*تعرضی از سوی طالبان به مرزها نشده است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مورد امنیت مرزهای شرقی کشور، افزود: با توجه به تحولاتی که در افغانستان وجود دارد، طالبان تا نزدیکی مرزهای ما را به اشغال خود درآورده است اما تاکنون هیچگونه تعرضی به مرزهای ما نشده است.

مالکی گفت: نیروهای  ارتش و سپاه پاسداران درمرزهای کشور مستقر هستند و تحرکات طالبان را با دقت بررسی می کنند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انتظار داریم پیرو اجلاس‌هایی که در تهران و مسکو درباره افغانستان صورت گرفت، این موارد منجر به تحولاتی در این کشور شود تا خود افغانستانی‌ها اجماعی برای اداره کشور خودشان داشته باشند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: ۲۰ سال است که آمریکایی‌ها به ملت افغانستان قول می‌دهند و اخیراً هم پشت دولت را خالی کرده‌اند و دولت آقای اشرف غنی متوجه شده که نباید با طناب پوسیده آمریکایی‌ها به چاه می‌رفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز