رئیس جمهور کشورمان گفت: تعهد ایران برای ایجاد روابط عالی ایران و چین ثابت قدم است. ایران به ارتقای سطح همکاری‌های راهبردی با چین، تقویت ارتباطات برای افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و تحکیم روابط ایران و چین ادامه خواهد داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از شبکه چینی سی‌جی‌تی‌ان، شی جین‌ پینگ، رئیس جمهور چین، امروز (دوشنبه) با حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، پیام‌های تبریکی را به مناسبت پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین دو کشور رد و بدل کردند.

شی جین‌پینگ با ارسال پیامی گفت: «از زمان ایجاد مشارکت جامع راهبردی در سال ۲۰۱۶، اعتماد سیاسی متقابل بین دو کشور تثبیت شده و همکاری‌های سودمندی در زمینه‌های مختلفی صورت گرفته است.»

او در ادامه همچنین روابط چین و ایران را بسیار ارزشمند دانست و  پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور را فرصتی برای تعمیق روابط دوستانه قدیمی و افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و تقویت مشارکت‌های جامع راهبردی به نفع دو کشور عنوان کرد.

رئیسی نیز در پاسخ  با اشاره به فرهنگ و تمدن باستانی دو کشور گفت: «دوستی این دو کشور مانند درختی قدیمی است که از هزاران سال همکاری‌های دوستانه تغذیه کرده و ریشه محکم و عمیقی برای مشارکت‌های راهبردی همه جانبه ایجاد کرده است.»

رئیس جمهور کشورمان در ادامه افزود: «تعهد ایران برای ایجاد روابط عالی ایران و چین ثابت قدم است. ایران به ارتقای سطح همکاری‌های راهبردی با چین، تقویت ارتباطات برای افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و تحکیم روابط ایران و چین ادامه خواهد داد.»

گفتنی است قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که روز شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰ در تهران به امضای وزیران خارجه دو کشور رسید، بازتابی گسترده در رسانه‌های مهم دنیا داشت و کارشناسان آن را «یک سند راهبردی و گام بزرگ برای بی‌اثر کردن فشارهای فزاینده آمریکا به تهران و پکن» توصیف کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز