مدیر مفهومی موزه سراسرنمای مقاومت در دیدار با سخنگوی کتائب حزب‌الله در عراق از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با عراق در ساخت موزه مقاومت نظیر موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی خبر داد.

به گزارش مرورنیوز، محمد محی ، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک بین‌المللی الهدف عراق، با حضور در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بازدید از موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با سردار اصغر فلاح‌زاده، مدیر مفهومی موزه سراسرنمای مقاومت دیدار و گفتگو کرد. 

در این دیدار سردار فلاح زاده با تاکید بر اینکه موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در حال تکمیل است، گفت: موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با حداقل امکانات و محدودیت‌های فراوان برپا شده است اما همانطور که رزمندگان از غرب آسیا، سوریه، لبنان تا عراق خود را مکلف به مقاومت دانستند، مسئولین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز خود را موظف دانستند چه چنین فضایی را در موزه به وجود آورند.

وی افزود: فضای موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در حال حاضر به صورت نمایشگاه است چرا که اطلاعات را جمع‌آوری کردیم، گروه مشاور دعوت کردیم و در مرحله پردازش اطلاعات و موارد بدست آمده، جهت تبدیل نمایشگاه به موزه هستیم. البته با توجه به اینکه این اطلاعات نیاز به تکمیل دارد، لذا نمایشگاه تا زمان شکل‌گیری موزه به صورت طولانی مدت برپا است. موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی ۹ غرفه دارد و حدود ۳۵ درصد اطلاعات در موزه نیاز به تکمیل دارد که به دنبال این اصلاحات و تکمیل اطلاعات، نمایشگاه تبدیل به موزه می‌شود. 

دو سال قبل پیشنهاد راه‌اندازی اتحادیه موزه‌های اسلامی کشورها را ارائه کردیم

فلاح‌زاده با اشاره به پیشینه ساخت موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه تصریح کرد:  قبل از برپایی این نمایشگاه از فضاهایی شبیه آن در لبنان و عراق که زیر نظر حشدالشعبی ساخته شده، بازدید کردیم و از آنها برای ساخت این نمایشگاه کمک خواستیم. همچنین سناریو موزه ملی عراق را برای دوستان عراقی مطرح کردیم اما آنها گفتند محدودیت‌هایی برای انتقال اطلاعات در موزه وجود دارد. بنابراین برای شروع کار خود از دوستان سپبهد شهید قاسم سلیمانی استفاده کردیم و در ادامه از اطلاعات مابقی دوستان بهره گرفتیم. 

این مقام مسئول در موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با تاکید براینکه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آمادگی همکاری با کشور عراق جهت برگزاری چنین موزه‌ای را دارد، اظهار کرد: در حال حاضر از آمادگی کامل برای همکاری در قالب تفاهم‌نامه، برخوردار هستیم. ما انقلابی و جهادی هستیم و به هر صورت که دوستان عراق مدنظر دارند و پروتکل‌ها اجازه می‌دهند می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم. علاوه بر این، دو سال پیش پیشنهاد راه‌اندازی اتحادیه موزه‌های اسلامی کشورها را ارائه کردیم و بنده نسخه‌ای از طرح اتحادیه موزه‌ها را به دوستان عراقی ارائه کرده‌ایم. 

در ادامه این دیدار محی نیز گفت: بسیار خوشحالم که در موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی حضور دارم، این موزه بُعد انسانی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم جهان و به ویژه قشر مستضعف جهان را نشان می‌دهد. این اولین بار است که چنین مجموعه‌ای را مشاهده می‌کنم و از برپایی چنین نمایشگاهی بسیار خرسند هستم. 

لزوم برپایی موزه‌های مقاومت

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک بین‌الملل الهدف عراق افزود: برپایی موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی اقدام بسیار بزرگی است، امکان دارد کمبودها و نقص اطلاعات وجود داشته باشد اما می‌توان آن را تکمیل کرد. در حقیقت باید چنین مجموعه‌هایی برای ثبت اقدامات مستکبرین و انتقال آن به نسل آینده برای اینکه مشاهده کنند، مستکبرین چه کردند، لازم است. به عنوان گروهی از مقاومت آماده ارائه اطلاعات بیشتری از عراق به موزه هستیم. 

محی ضمن امیدواری نسبت به برپایی موزه‌ای نظیر موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کشور عراق، خاطرنشان کرد: بسیار امیدوارم یک نمونه از موزه سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در عراق وجود داشته باشد و به ویژه جنایات داعش در این کشور از سال ۲۰۰۳ به بعد در آن به نمایش گذاشته شود، لذا از کارشناسان ایرانی دعوت می‌کنم تا در پروژه ساخت چنین نمایشگاه و موزه‌ای، مشارکت کنند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز